Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Bugarska i Rumunjska postaju pune članice šengenskog prostora

Bugarska i Rumunjska postaju pune članice šengenskog prostora

Od 1. siječnja

Komisija pozdravlja jednoglasnu odluku Vijeća o ukidanju unutrašnjih kopnenih granica prema Rumunjskoj i Bugarskoj od 1. siječnja 2025. Taj važni korak označava početak njihova punog članstva u šengenskom prostoru. Time će se ojačati Schengen i unutarnje tržište, a intenzivirati promet, trgovina i turizam. Snažno šengensko područje osnažuje i jedinstvo Unije, a EU postaje snažniji na svjetskoj razini.

Današnja odluka znači da od 1. siječnja 2025. građani mogu bez graničnih kontrola kopnom putovati u Bugarsku i Rumunjsku i među tim državama.

Od lanjskog prosinca, kad je Vijeće odlučilo primiti Rumunjsku I Bugarsku u područje Schengena, te su dvije države članice poduzele sve potrebne mjere da omoguće laku primjenu šengenskih pravila od 31. ožujka 2024. Toga su dana ukinute sve kontrole na unutarnjim zračnim i morskim granicama i počela je primjena šengenskih pravila, što znači i izdavanje šengenskih viza.

Okviri suradnje s Bugarskom i Rumunjskom koje je Komisija uvela u ožujku ove godine temelje se na uspješnoj primjeni pilot-projekata brzih postupaka azila i vraćanja. Obje te zemlje i dalje će podupirati europsko rješavanje pitanja sigurnosti na vanjskim granicama Unije i baviti se izazovima koji se odnose na migracije. Komisija će objema državama članicama nastaviti pružati financijsku podršku i pomoć Frontexa.

Kao što je istaknuto u Izvješću o stanju Schengena za 2024., Schengen je i dalje snažan i još je najposjećenija destinacija na svijetu. Budući da pruža mogućnost jednostavnog i sigurnog putovanja u regiju s gotovo 450 milijuna stanovnika, područje Schengena važno je za Europsku uniju, njezine građane i poduzeća. S činjenicom da su Bugarska i Rumunjska sada njegove punopravne članice, napravili smo još jedan krupni korak u izgradnji snažne i povezane Unije.

Vaša reakcija na temu