Dana 17. studenog 2024. godine u Aachenu, a u organizaciji Generalnog konzulata Republike Hrvatske Düsseldorf te suradnji s Hrvatskom katoličkom misijom Aachen obilježen je Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Spomendan je obilježen svečanom svetom misom koju je predvodio voditelj Hrvatske katoličke misije Aachen fra Ivica Radić, a pjesmom uveličao vokalni ansambl 'Angeluš' koji je za ovu prigodu stigao iz Zagreba.
Nakon svete mise nazočnima se obratio generalni konzul dr. sc. Ivan Bulić koji je naglasio značaj Vukovara i Škabrnje te cjelovitog Domovinskog rata u procesu stvaranja hrvatske nacionalne države.
Osobito su važne dvije sastavnice iz govora generalnog konzula dr. Bulića, a odnose se na činjenicu da Hrvati nikada u svojoj povijesti nisu vodili osvajački pohod nego su se borbom branili od osvajača.
Druga sastavnica je žrtva podnijeta za ostvarenje navedenog cilja, a to su svi oni koji su poginuli, bili ranjeni ili ih i u današnje vrijeme smatramo nestalima.
'Svjestan sam činjenice kako se doživljava, a posebno pamte brojke određenog rata u povijesti, bilo kojeg rata. Nekako nam je te brojke teško upamtiti. Međutim, hipotetski se zamislimo da svatko od nas ovdje sudjeluje u jednom ratu i da je u tom ratu samo jedna žrtva poginula, prvi trenutak bismo rekli 'ništa se nije ni dogodilo' ili 'nije to bio niti rat'. Međutim, ako spomenutu sliku samo malo promijenimo i kažemo 'ta žrtva sam ja', a kako je moj život samo jedan, spomenuti imaginarni rat bi nam bio itekako značajan', nastojao je generalni konzul nazočnima osvijestiti u kolikoj mjeri je žrtva Domovinskog rata velika.
Žrtve su to, kako u smislu broja poginulih, ranjenih i nestalih, a u kontekstu svijetlih primjera, poput general bojnika Blage Zadre i brigadnog generala Marka Babića. Stoga je generalni konzul nazočne podsjetio i na činjenicu kako se upravo brigadni general Marko Babić vratio s privremenog rada iz inozemstva čuvši vijest o napadu na Vukovar. Upravo je taj čin putokaz i nadahnuće svima koji su trenutno u inozemstvu, svim Hrvatima kako u SR Njemačkoj tako i Saveznoj zemlji Sjevernoj Rajni Vestfaliji, kako je navedeni čin nadahnjujuća poruka za vratiti se te učiniti Hrvatsku boljom i sretnijom.
U kolikoj mjeri je povijest učiteljica života potvrdio je slučaj spomenutih branitelja Vukovara i žrtava Škabrnje te je u izuzetnoj karakternoj svezi s hrvatskim velikanima poput očeva Domovine Ante Starčevića i Franje Tuđmana koji nikada nisu htjeli ništa za sebe, a Hrvatskoj su dali ono najvrjednije, vlastiti život. U crkvi ispunjenoj Hrvatima kako iz Aachena tako i brojnih gradova Savezne zemlje Sjeverne Rajne Vestfalije, a koji su za ovu prigodu došli s ciljem da se u svehrvatskom zajedništvu spomenu žrtve Vukovara, Škabrnje te svih žrtava tijekom Domovinskog rata generalni konzul dr. Bulić se na kraju zahvalio riječima: 'Hvala svima vama koji ste svojom nazočnošću večeras potvrdili da vam je stalo, da vam nije svejedno'.
Nakon obraćanja uslijedio je prigodni koncert vokalnog ansambla 'Angeluš' izvedbom kako suvremenih domoljubnih skladbi tako i skladbi iz različitih dijelova Republike Hrvatske, korizmenog karaktera sadržajno prilagođenog žrtvama Domovinskog rata.
Spomenuta želja za zajedništvom očitovala se i nakon koncerta kada je velika dvorana za druženje uz crkvu 'Heilig Kreuz' bila doista ispunjena. Želja se očitovala i samoinicijativom brojnih Hrvatica i Hrvata iz Aachena koji su za ovu prigodu, a svatko ponaosob, pripremili okrjepu za sve nazočne.