Na grčkom otoku Santoriniju proglašeno je izvanredno stanje nakon što je područje pogodio niz uzastopnih potresa. Odluka je donesena nakon što je jučer u 21:09 po lokalnom vremenu zabilježen potres magnitude 5.2 po Richteru između otoka Amorgosa i Santorinija, što ga čini najsnažnijim u posljednjim danima. Epicentar potresa bio je na dubini od 5 kilometara.
Izvanredno stanje trajat će do 3. ožujka kako bi se omogućilo učinkovito upravljanje krizom i saniranje posljedica, priopćile su vlasti. Dosad je više od 11.000 ljudi napustilo otok – oko 7000 trajektima, a 4000 zračnim putem. Danas u 7:50 zabilježen je i potres magnitude 4.7 stupnjeva jugozapadno od Amorgosa. Od ponoći do 6:30 na tom području zabilježeno je ukupno 57 potresa.
Iako zasad nema prijavljenih značajnijih oštećenja, nadležne službe poduzimaju preventivne mjere u slučaju jačeg potresa. Grčki premijer Kiriakos Micotakis najavio je posjet Santoriniju u petak.
Neprekidni potresi
Vasilis Karastatis, ravnatelj Geodinamičkog instituta, izjavio je za ERTNews da se 'seizmička aktivnost nastavlja istim intenzitetom kao i proteklih dana'. 'Imamo velik broj potresa magnitude veće od 4', rekao je. 'Još uvijek ne možemo reći da se situacija smiruje. Još smo usred ovog procesa i ne vidimo znakove da aktivnost jenjava ili se povlači', dodao je.
Santorini je jedno od najposjećenijih turističkih odredišta u Grčkoj, ali s obzirom na to da sezona još nije u punom zamahu, većinu evakuiranih čine stanovnici i sezonski radnici. Loši vremenski uvjeti trenutno ometaju promet između Santorinija i luke Pirej u Ateni. Očekuje se da će nepovoljne vremenske prilike potrajati nekoliko dana. Mnogi putnici ostali su u luci Santorinija čekajući hitne trajektne linije jer mnoge obitelji žele napustiti otok.
Škole na Santoriniju, kao i na susjednim otocima, uključujući Anafi, Paros, Naksos i Mikonos, ostat će zatvorene najmanje do petka, kad će vlasti donijeti odluku o njihovom ponovnom otvaranju. Na otok su upućene dodatne vatrogasne i medicinske ekipe s obližnjeg otoka Naksosa.
Svi zaposlenici bolnica stavljeni su u pripravnost, a svi slobodni dani i odmori su otkazani. Na Santorini su također stigla dodatna vozila Hitne pomoći, a u slučaju potrebe medicinsko osoblje bit će poslano i iz Atene. U gradskoj vijećnici Santorinija postavlja se pričuvna telekomunikacijska stanica, koja će se aktivirati u slučaju većeg potresa i prekida komunikacija.
Uništena najpoznatija plaža
Niz potresa uzrokovao je odron na jednoj od najpoznatijih plaža - Crvenoj plaži. Ta je plaža poznata po upečatljivom crvenom pijesku i vulkanskim stijenama, a sada je zatvorena. Snimke objavljene na društvenim mrežama pokazuju odrone i kamenje koje pada niz litice.
Do Crvene plaže, do koje se ranije moglo doći iz arheološkog nalazišta Akrotiri, sada se može isključivo brodom.
Upućene sve službe
Ministar klime i civilne zaštite Vasilis Kikilias izjavio je da su na otok upućeni specijalizirani vatrogasni timovi za intervencije u prirodnim katastrofama. Na raspolaganju su i spasilački timovi sa psima tragačima te mobilni operativni centar, dok su helikopteri u pripravnosti.
Kikilias je također istaknuo da su obalna straža i vojska spremne pomoći ranjivim skupinama u procesu evakuacije. Premijer Micotakis ranije je na sastanku s kriznim stožerom izrazio povjerenje u rad stručnjaka i institucija, prenosi Index.
'Prije svega država se oslanja na znanost i stručnjake. Tako smo postupali i u prethodnim kriznim situacijama', izjavio je. 'Svi planovi su provedeni, snage su raspoređene na Santorini i druge otoke kako bismo bili spremni za sve scenarije', dodao je Micotakis. 'Nastavit ćemo ovim tempom uz nadu da će se situacija stabilizirati i da će seizmička aktivnost oslabjeti', rekao je.
Na kraju je uputio apel stanovnicima Santorinija: 'Molim vas, ostanite smireni i slijedite upute nadležnih službi. Razumijem strah koji osjećate dok tlo neprestano podrhtava, ali situaciju pratimo iz sata u sat.'
Helenski vulkanski luk
Santorini se nalazi na tzv. Helenskom vulkanskom luku – lancu otoka koji su nastali vulkanskom aktivnošću. Posljednja velika erupcija dogodila se 1950-ih godina. Međutim, grčke vlasti ističu da su aktualni potresi posljedica pomicanja tektonskih ploča, a ne vulkanske aktivnosti.
Znanstvenici ne mogu sa sigurnošću predvidjeti točno vrijeme, jačinu ili lokaciju potresa, ali poznato je da su neka područja sklonija seizmičkim aktivnostima, što omogućava pravovremene pripreme i zaštitne mjere.
Potresi nastaju kao posljedica pomicanja tektonskih ploča u Zemljinoj kori. Ponekad se ploče međusobno zaglave na kontaktnoj zoni, poznatoj kao rasjed ili granica ploča, nakon čega dolazi do iznenadnog oslobađanja energije. Santorini i susjedni grčki otoci nalaze se u blizini takve seizmički aktivne zone.