Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay.com PANAMSKI KANAL Trump prijeti, Kina jača utjecaj

PANAMSKI KANAL Trump prijeti, Kina jača utjecaj

Velika napetost

Panamski kanal i dalje je u središtu američke vanjske politike. Senatori su izrazili zabrinutost zbog utjecaja Kine u tom prolazu. Tvrde da su kineske tvrtke koje već godinama grade most preko kanala u poziciji da kontroliraju kontejnerske luke na oba ulaza u taj strateški prolaz. Američki predsjednik Donald Trump išao je i korak dalje, i to još prije preuzimanja dužnosti. Najavio je da će kanal ponovno biti američki, zaprijetivši i uporabom vojne sile.

Više od 40 posto kontejnerskog prometa SAD-a, procijenjenog na približno 270 milijardi dolara godišnje, prolazi kroz Panamski kanal. 

Trump je više puta prijetio preuzimanjem kontrole nad ovim ključnim pomorskim trgovačkim pravcem koji je SAD predao Panami 1977. nazivajući ga 'vitalnim' za američke interese i ne isključujući mogućnost korištenja vojne sile kako bi postigao svoj cilj.

'To je postala vruća tema jer bi ga Kina htjela preuzeti. Nikada nećemo dopustiti da se to dogodi. Mi smo ga sagradili prije 110 godina, stvoren je američkim novcem, a 38 tisuća ljudi umrlo je gradeći ga. Ujedno, to je jedan od najprofitabilnijih objekata ikada sagrađenih i nećemo ga nikomu prepustiti', rekao je Donald Trump, predsjednik SAD-a, prenosi HRT

Neki američki promatrači izrazili su zabrinutost zbog dvije luke kojima dugo upravlja podružnica jedne kineske kompanije kao i zbog suradnje Paname s Pekingom u financiranju novog mosta preko kanala.

'Trumpova svojatanja kanala mač su s dvije oštrice jer ako dođe do agresije Sjedinjenih Država, bilo da je ona ekonomska ili vojna, vlasti u Panami mogle bi biti još otvorenije za suradnju s državama poput Rusije ili Kine', kazao je Klaas Dykmann, izvanredni profesor međunarodne politike, Sveučilište Roskilde, Danska.

SAD je nastavio upravljati kanalom nakon njegova otvaranja desetljećima. Međutim 1977. predsjednik Jimmy Carter pristao je postupno predati kontrolu nad tom zonom panamskoj vladi. 

Ugovor je propisao da će kanal ostati neutralan i otvoren za brodove svih nacija.  SAD je također zadržao pravo da ga brani od svake prijetnje.

'Panamski kanal pripada Panami i nastavit će pripadati Panami. Panamski kanal nije bio koncesija ili dar Sjedinjenih Država. Panamski kanal nastao je 1914., nakon bilateralnog sporazuma iz 1903. u osvit naše neovisnosti o Kolumbiji', rekao je Jose Raul Mulino, predsjednik Paname.

Svi se sada pitaju samo jedno - hoće li Amerikanci doista poslati vojsku da preuzme kontrolu nad Panamskim kanalom.  To je zasad, tvrde geopolitički analitičari, vrlo malo vjerojatno. 

No, ako i pokrenu invaziju na Panamu, ne bi im, upozoravaju vojni stručnjaci, bilo prvi put. 

Washington je to učinio potkraj 1989. kada su u operaciji nazvanoj 'Pravedni cilj' njegove postrojbe raspoređene radi svrgavanja vojnog diktatora i bivšeg CIA-ina suradnika Manuela Noriege

Nakon američke invazije panamska vlada koju su podržavale Sjedinjene Američke Države ukinula je vojsku. Zemlja s oko četiri i pol milijuna stanovnika danas ima samo male paravojne snage.

Vaša reakcija na temu