Obrambena industrija Europske unije, uključujući mala i srednja poduzeća (MSP), i istraživački subjekti dostavili su rekordan broj prijedloga u okviru poziva na podnošenje prijedloga za 2024. koji je objavio Europski obrambeni fond (EDF), izvijestili su iz Europske komisije.
Za financiranje u vrijednosti od 1,1 milijarde eura za zajedničke projekte EU-a za istraživanje i razvoj u području obrane natječe se ukupno 298 prijedloga. To je najveći broj zaprimljenih od osnivanja fonda 2021. Ukupno povećanje u odnosu na prošlu godinu iznosi 25 %. Nadalje, poziv obuhvaća rekordan broj prijedloga dostavljenih u okviru netematskih poziva usmjerenih na MSP-ove i istraživačke organizacije - 28 % više u odnosu na 2023. To potvrđuje da je Europski obrambeni fond vrlo privlačan i manjim poduzećima i novim akterima u obrambenom sektoru.
'Drago mi je vidjeti sve veći interes europske obrambene industrije za suradnju u kontekstu Europskog obrambenog fonda. U vrijeme kada je europska obrambena pripravnost od presudne važnosti ohrabruje vidjeti predanost obrambene industrije, uključujući sve veći broj MSP-ova, izgradnji snažnijeg obrambenog tehnološkog temelja i razvoju najsuvremenijih obrambenih sposobnosti', izjavila je izvršna potpredsjednica za Europu spremnu za digitalno doba Margrethe Vestager.
Dostavljeni prijedlozi obuhvaćaju sve tematske prioritete dogovorene s državama članicama EU-a. Tim pozivima na podnošenje prijedloga u okviru EDF-a za 2024. podupirat će se projekti u nizu ključnih područja obrambenih sposobnosti, uključujući razvoj oklopnih pješačkih borbenih vozila nove generacije, sposobnosti za obranu od nadzvučnih projektila, širokog raspona bespilotnih zračnih i zemaljskih sustava, autonomnog sustava za čišćenje teških mina i sigurne svemirske komunikacije. Dostavljeni prijedlozi otvorit će i put razvoju obrambenih platformi nove generacije kao što su platforme za helikoptere i teretne zrakoplove srednje veličine. Pozivi za 2024. u okviru Europskog obrambenog fonda nude i namjensku potporu inovacijama u području obrane, posebno za MSP-ove, te promiču uključivost u okviru programa EU-a za inovacije u području obrane (EUDIS), za koji se izdvajaju sredstva u ukupnom iznosu od 225 milijuna eura.
Svi dostavljeni prijedlozi projekata sada će se podvrgnuti provjerama dopuštenosti i prihvatljivosti koje provode službe Komisije. Po dovršetku provjera Komisija će uz pomoć neovisnih vanjskih stručnjaka ocijeniti znanstvenu izvrsnost i druge kriterije za dodjelu te provesti analizu etičnosti svih projekata. Objava rezultata evaluacije predviđena je za svibanj 2025.