Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: press / EPP SOKOL O NOVOM ZAKONU 'Obvezuje proizvođače da na web stranicama pruže informacije o rezervnim dijelovima'

SOKOL O NOVOM ZAKONU 'Obvezuje proizvođače da na web stranicama pruže informacije o rezervnim dijelovima'

Uvedeno pravo na popravak proizvoda, ali potrošači će i dalje moći zamijeniti pokvareni uređaj novim

Potpredsjednik Odbora za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta (IMCO) doc. dr. sc. Tomislav Sokol pojasnio je što donosi novi zakon kojim se uvodi pravo na popravak proizvoda za europske potrošače koji je danas potvrđen na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu. 

Sokol je i sam radio na tekstu zakona. Rekao je da se njime od proizvođača traži da izvrše popravak proizvoda u razumnom roku, ali da će potrošači i dalje imati pravo odabrati žele li popraviti proizvod ili ga zamijeniti novim. 

'Iako su istraživanja pokazala da bi 77% građana EU-a radije popravilo svoje uređaje nego ih zamijenilo novim, činjenica je da se potrošači, kad odluče popraviti proizvod, susreću s brojnim problemima kao što su nedostupnost zamjenskih dijelova, dugotrajnost i skupoća popravka te nedostupnost servisa za popravak. Zato smo novim zakonom odredili da rezervni dijelovi moraju biti dostupni potrošačima i neovisnim serviserima po razumnoj cijeni. Osim toga, ovim zakonom obvezujemo proizvođače da izvrše popravak proizvoda u razumnom roku što bi trebalo potrošače potaknuti da češće popravljaju proizvode. 

Uz to, odredili smo da se, ako potrošač odabere popravak proizvoda, rok odgovornosti prodavatelja produljuje za 12 mjeseci od trenutka popravka proizvoda te će države članice moći će i dodatno produljiti to razdoblje. Međutim važno je i da smo zadržali pravo potrošača da odluče žele li popraviti proizvod ili zamijeniti neispravan proizvod novim. Naime, po prijedlogu Komisije potrošač je trebao imati pravo na zamjenu pokvarenog uređaja samo ako bi troškovi zamjene bili jednaki ili veći od troškova popravka. 

Također, novi zakon obvezuje proizvođače da na svojim web stranicama pruže informacije o rezervnim dijelovima te, što je iznimno važno, zabranjuje postupke koji sprječavaju korištenje rabljenih ili 3D tiskanih rezervnih dijelova neovisnih servisera', obrazložio je hrvatski eurozastupnik Sokol. 

Vaša reakcija na temu