U emisiji Tajne svemira N1 televizije, urednice Tee Blažević, gostovao je eksperimentalni fizičar dr. sc. Neven Soić s Instituta Ruđer Bošković. Govorio je o nuklearnim reakcijama u zvijezdama te se dotaknuo i naše zvijezde - Sunca.
'Nuklearne reakcije izvori su energije u zvijezdama, procesi sudaranja dvije jezgre koje onda proizvode nove jezgre. Od nekih ulaznih, najčešće lakših jezgara, proizvode teže jezgre, u tom se procesu oslobodi energija', objasnio je za početak dr. sc. Soić.
Kako nastaju zvijezde?
Pojasnio je kako zvijezde nestaju.
'U središtu zvijezde odvijaju se nuklearni procesi. Na jednoj strani imate gravitacijsku silu mase koja djeluje prema središtu, s druge strane tlak zračenja, produkte nuklearnih reakcija. Zvijezda je u ravnoteži kad su te dvije sile u ravnoteži, to je proces koji će kod našeg Sunca trajati sve skupa nekih 10 milijardi godina.
Naše Sunce jedna je mala zvjezdica, ona se uglavnom sastoji od vodika i proizvodi helij u svom centru i to je proces koji će trajati još minimalno 4,5 milijarde godina, sve dok se potroši sav vodik koji je u centru Sunca. Kad se potroši vodik, nema nuklearnih reakcija, nema tlaka zračenja, masa prevladava i gravitacijska sila dovodi do smanjivanja Sunca - sve dok opet temperatura i tlak toliko ne porastu da se jezgre helija ne krenu sudarati i proizvoditi teže elemente, konkretno ugljik. Sad imamo nove nuklearne reakcije, novu proizvodnju energije', iznio je.
Sunce kao tamna zvijezda?
Što kad se potroši sav helij, upitala je Blažević Soića.
'Naše Sunce ima toliku masu da će, kad potroši sav helij, gravitacija i dalje skupljati zvijezdu, ali nikad neće doći do dovoljno visoke temperature i tlaka da će se krenuti proizvoditi teži elementi, zato što je masa premala. Proizvedene jezgre helija s još vodikom koji postoji i elektronima doći će u stanje koje zovemo degenerirano stanje materije, u kojem su u minimalnom stanju energije i lagano se hlade - to je bijeli patuljak. Takva zvijezda bijeli patuljak može još milijardama godina gubiti tu toplinu koju je prije proizvodila, jako će slabo zračiti', obrazložio je.
Potvrdio je kako bi Sunce na kraju svog aktivnog života za 10 milijardi godina moglo završiti kao tamna, jedva zamjetljiva zvijezda.
'To će sigurno tako biti. Sunce će proizvesti još malo ugljika i možda jako malo kisika, ali neće nikad eksplodirati. Nema dovoljnu masu da bi se gravitacijskim stezanjem postigli takva temperatura i tlak nužni da bi se proizveli elementi teži od ugljika i kisika', konstatirao je.