U srijedu je Europski parlament na plenarnoj sjednici obilježio 80. obljetnicu završetka Drugog svjetskog rata u Europi, svečanošću na kojoj su sudjelovala trojica ratnih veterana.
- Osamdeset godina nakon što je oružje utihnulo diljem Europe, odajemo počast hrabrosti onih koji su se borili i žrtvi onih koji su pali. Ne prisjećamo se samo kraja rata, već i rođenja naše Unije. Najveća počast onima koji su dali živote u ovom ratu nije samo sjećanje, već odlučnost – odlučnost da ostanemo ujedinjeni i jasno kažemo: nikad više - izjavila je predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola.
Predsjednik Europskog vijeća António Costa zahvalio je veteranima na njihovoj 'žrtvi i predanosti miru' izrazivši žaljenje što danas 'ne možemo slaviti mir u miru', zbog ruske invazije na Ukrajinu.
Costa je pozvao države članice EU-a i njihove partnere da ostanu ujedinjeni pred ruskim agresorom, kao najbolji način odavanja počasti onima koji su prije 80 godina dali svoje živote braneći slobodu. Također je podsjetio građane Europe da je 'mir naslijeđe, ali i odgovornost'.
Govorili i ratni veterani
Tri ratna veterana – Robert Chot, 102-godišnji belgijski veteran Bitke za Ardene; Janusz Komorowski, 95-godišnji poljski veteran oslobađanja Poljske; te Janusz Maksymowicz, 96-godišnji sudionik Varšavskog ustanka u getu – obratili su se zastupnicima.
Belgijski veteran Robert Chot kazao je: 'Prije 80 godina oružje je utihnulo, završila je strašna bitka koja je odnijela milijune života u Europi i drugdje. Ako danas živimo u miru, to je zahvaljujući vama i zemljama koje predstavljate'. Upozorio je kako je mir uvijek nesiguran. 'Nad nama se uvijek nadvijaju oblaci. Učinimo sve što je potrebno da mir potraje u Europi', poručio je.
Janusz Komorowski govorio je o teškoj sudbini Poljaka koji su se borili za slobodu i neovisnost te za pravo postojanja poljskog naroda – u Poljskoj, u inozemstvu i tijekom Varšavskog ustanka 1944. godine. 'Dali su živote i za slobodu drugih naroda, u nadi da će brutalna sila onih koji ruše mir zauvijek biti slomljena. Danas želim zahvaliti toj ratnoj generaciji, ali i Europskom parlamentu što je postao svjetionik mira, slobode i demokracije te što ustrajno brani te vrijednosti', zaključio je.
Janusz Maksymowicz naglasio je da borba za slobodu i vrijednosti nije završena, već je poprimila nove oblike. 'Znamo koliko ideologije koje dijele ljude i narode mogu biti nemilosrdne. Zato danas s punim uvjerenjem kažemo: zajedništvo je snaga. Zajedništvo naroda koji poštuju europske tradicije i kulture svih ljudi koji žele živjeti u miru'.
Svečanost je završila glazbenim izvođenjem europske himne u izvedbi sopranistice uz gudački ansambl.
Prije same plenarne sjednice, predsjednica Metsola i predsjednik Costa sudjelovali su na ceremoniji podizanja zastave i polaganja vijenca ispred zgrade Parlamenta u Strasbourgu.