Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay / ilustracija VJEŠTAK O POŽARIMA U KALIFORNIJI 'Postali su neobranjivi u samo nekoliko sati'

VJEŠTAK O POŽARIMA U KALIFORNIJI 'Postali su neobranjivi u samo nekoliko sati'

'Hidranti ostali bez pritiska, a vjetar je sličan buri'

Vjetar koji puše u Kaliforniji sličan je našoj buri, a da ga nije bilo, požari koji bjesne, odavno bi bili ugašeni, pojasnio je za središnji Dnevnik HRT-a sudski vještak  za požare Zvonko Rumenjak.

- Prvih dana ti snažni šumski požari postali su neobranjivi u samo nekoliko sati. Uzroci nisu poznati, a prema američkim istraživanjima, većina šumskih požara, njih oko 85 posto, nastaje djelovanjem ljudi, rekao je.

Kako je naglasio, nepovoljni uvjeti mogu pridonijeti požaru ovakvih razmjera.

- Razloge možemo tražiti u gorivu, materijalima koji su se tu nalazili i u vjetru. Da nije bilo vjetra, ti požari bi već bili ugašeni. U ovim požarima zahvaćena su područja šumovitih planina, brda, kanjona i urbanih područja Los Angelesa, kazao je.

Rumenjak je objasnio kako je raslinje posljednjih godina nabujalo, a onda je naglo, zbog prošlogodišnje suše, postalo pogodno za izbijanje požara.

- Zaštiti od požara prethode procjene ugroženosti od požara. Prije dvije godine, bila su izuzetno kišna razdoblja gdje je bujalo raslinje, a prošla godina je bila sušna. Raslinje se osušilo i vrlo lako je došlo do zapaljenja. Tu su još bili električni kabeli i stupovi. Interesantno je da trafo-ulje iz trafostanica, a jedan litar takvog ulja, kada se rasplini, je ekvivalent 1800 litara plina. Zahvaćeno je jedno veliko područje, rekao je.

- Vjetar Santa Ana sličan je našoj buri. Puše velikom brzinom kroz kanjone. Od 95 do 130 km/h i na udare do 160 km/h. Upaljene komade goriva razbacuje na udaljenosti i do 300 metara, dodao je.

O hidrantima: Ostali su bez pritiska

Vještak se osvrnuo i na hidrante koji su ostali bez vode.

- U hidrantima se treba nalaziti cijev, ključ i mlaznica, međutim - zbog faktora istovremenosti, kada se otvorilo stotine ili tisuće hidranata, nije bila dostatna količina vode, niti je ovakva situacija s požarom predviđena, rekao je.

- Hidranti, kada se ispituju, tlak ne smije biti ispod 2,5 bara kod potrošnje 600 litara u minuti, a ovdje je potrošnja bila puno veća, dodao je.

Vaša reakcija na temu