Makarska je 10. i 11. travnja 2025. bila domaćin prve konferencije Adriatic Tourism Talks, koja je okupila brojne dionike turizma – direktore turističkih zajednica, hotelijere, stručnjake, predstavnike općina i gradova te međunarodne paneliste iz Hrvatske, Crne Gore i Malte.
Prvog dana konferencije, kroz dva odlična panela posvećena regenerativnom turizmu i identitetu prostora, razvila se snažna i nadahnjujuća rasprava o tome kako graditi turizam koji ne troši prostor, već ga obnavlja – i kako vratiti ravnotežu između života i posjećivanja.
Makarska – primjer da je moguće
U ulozi grada domaćina, Makarska je predstavila konkretne regenerativne korake i projekte: od izrade studije nosivog turističkog kapaciteta u suradnji s Institutom za turizam, preko aktivacije javnih prostora putem arhitektonskih natječaja, do lokalnih projekata poput Lokale u Kale i Dalmatinska marenda koji vraćaju vrijednost autentičnom i lokalnom.
'Makarska ne nudi gotov model, ali pokazujemo da je moguće krenuti drugim putem. Turizam gradimo i mijenjamo iznutra – kroz planiranje, uključivanje zajednice i poštovanje prema prostoru kojeg dijelimo. Ovim pristupom Makarska polako vraća ravnotežu i mijenja paradigmu turizma,' izjavila je zamjenica gradonačelnica Antonia Radić Brkan.
Moderatorica panela opisala je Makarsku kao pozitivan laboratorij promjena, na koji se mnoge destinacije žele nasloniti. Sudionici su se složili kako regenerativni turizam nije trend, već promjena perspektive: 'Umjesto pitanja 'što još možemo izvući iz turizma?', pitamo se 'što možemo vratiti prostoru i zajednici?''
Zaključak konferencije – upravljanje kao ključ i suradnja kao alat
Paneli su okupili zaista vrhunske stručnjake. O regenerativnom turizmu kao novoj prilici za destinacije govorili su glavni tajnik i osnivač Mediteranske turističke fundacije sa Malte g. Andrew Aguis Muscat, direktorica TZ Splitsko-dalmatinske županije gđa. Ivana Vladović, ravnatelj Instituta za turizam u Zagrebu doc. dr. sc. Damir Krešić i prof. dr. sc. Josip Mikulić sa Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
Na popodnevnom panelu, tematski posvećenom važnosti estetike prostora i identitetu destinacije, govorili su gđa. Marija Martinović, direktorica prodaje i marketinga Maestral Resort & Casino iz Budve, g. Silvije Novak, arhitekt i senior partner iz Studia 3LHD u Zagrebu, g. Petar Banda, voditelj tehničke pripreme i redovnog održavanja Grada Opatije te dr. Irena Ateljević, osnivačica Regenerate Europe.
Svi panelisti i panelistice su zaključili isto: turizam ne može i ne smije biti samo proizvod za posjetitelje, već treba odnos prema prostoru, zajednici i budućnosti koju zajedno stvaramo.
Upravo u toj promjeni perspektive leži snaga regenerativnog turizma – modela koji razvija destinacije na mjeru čovjeka, s dugoročnim pozitivnim učinkom.
Drugog dana konferencije sudionici su u organizaciji Grada Makarske i Turističke zajednice Grada Makarske zajedno obišli staru gradsku jezgru Grada Makarske u kojoj se uspješno provodi projekt 'Lokale u kale'. Nakon obilaska ovog odličnog primjera regenerativnog turizma, sudionici su se uputili u Park prirode Biokovo gdje je sudionike konferencije pozdravio ravnatelj parka g. Slavo Jakša i predstavio okupljenima održive i regenerativne prakse koje provode s ciljem da turizam u ovom jedinstvenom prostoru bude dugoročan i primarno usmjeren na zaštitu prirodnih vrijednosti i okoliša.
Sudjelovanja i partneri
Konferenciji su prisustvovali predstavnici destinacija s cijelog Jadrana – Šibenika, Zlarina, Pirovca, Korčule, Malog Lošinja, Drniša, Trogira, cijele Makarske rivijere i Zabiokovlja – kao i brojni hotelijeri, arhitekti, voditelji projekata i predstavnici lokalne samouprave.
Adriatic Tourism Talks organizirali su Grad Makarska, Turistička zajednica Grada Makarske i IUO Shadowfax, uz partnerstvo TZ Splitsko-dalmatinske županije i Instituta za turizam Zagreb.
Turizam koji obnavlja, a ne troši
Inauguralna Adriatic Tourism Talks konferencija 2025. otvorila je prostor za novi dijalog i suradnju među dionicima turizma, a Makarska se još jednom potvrdila kao grad koji mijenja priču, iz pozicije reakcije prema poziciji vizije.