Turistička sezona naveliko je otvorila vrata, a veći broj stranih državljana jasno možemo vidjeti i na našim cestama. Jasno se može uočiti povećan promet na autocestama, na obali ili u blizini većih turističkih destinacija u unutrašnjosti naše zemlje. Mnogi od nas prethodne blagdane također su odlučili provesti u novoj avanturi, negdje na putu u istraživanju novih destinacija. Jeste li ikada prije puta razmišljali o sigurnosti na putovanju? Za vas smo istražili koji su najnesigurniji europski gradovi.
Razlika između krađe i razbojstva
Prije dublje analize u istraživanje koje nam donosi Eurostat važno je spomenuti nekoliko stvari. Ovo istraživanje temelji se na broju prijavljenih razbojstava, odnosno nasilnih krađa. Razbojstvo je krađa korištenjem fizičke sile, oružja ili prijetnje. Pod rubriku razbojstava ulaze i pljačke koje su također dio ove statistike. Važno je naglasiti kako su krađe i razbojstva dvije različite stvari te da obične krađe nisu dio sljedeće statistike.
Gradovi s najviše prijavljenih nasilnih krađa
Prema podacima za 2023. godinu najveća stopa razbojstava zabilježena je u Parizu, Barceloni i Brusselsu. Eurostat je u ovom istraživanju usporedio broj prijavljenih razbojstava na 100.000 stanovnika i došao do ove poražavajuće statistike. Debelo ispred svih na prvom mjestu ove neslavne tablice nalazi se Pariz koji je u 2023. godini na 100.000 stanovnika imao prijavljenih 611 razbojstava. Zanimljivo je spomenuti kako se više od polovice prijavljenih razbojstava u Parizu odnosilo na nasilno otuđenje mobitela ili laptopa. Prvih 10 gradova možete vidjeti na sljedećem grafičkom prikazu, a neki od gradova mogli bi vas iznenaditi.
Države s najviše prijavljenih razbojstava
Belgija, Španjolska, Francuska i UK europske su države s najvećim brojem prijavljenih razbojstava u Europi. Na karti koju smo izradili na temelju istraživanja jasno se vidi razlika između država zapadne i istočne Europe. Uglavnom sve istočnoeuropske države nalaze se na začelju ove liste, a razlika u broju prijavljenih razbojstava u odnosu na zapadne države je više nego očita. Najmanji broj razbojstava na 100.000 stanovnika prijavljen je u Albaniji, Lihtenštajnu, Cipru i Mađarskoj.
Eurostatovi podaci temelje se na službenim podacima koje svaka država objavljuje od strane svojih pravosudnih tijela ili policije. Za kraj ovdje treba još istaknuti kako se u ovu statistiku računaju samo prijavljena razbojstva tako da bi stvarna stopa mogla biti i veća. Ali nam ovi podaci svakako mogu poslužiti kao smjernica i pokazatelj u kojim državama i gradovima tijekom putovanja moramo biti na većem oprezu.
Nadamo se da na vašim putovanjima nećete doživjeti neku neugodnu situaciju, ali svakako preporučamo dodatan oprez i korištenje svih metoda zaštite svojih osobnih stvari, a pogotovo mobitela, putovnice i dokumenata.