Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Započeo je proces e-savjetovanja Nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama zakona o ugostiteljskoj djelatnosti

Započeo je proces e-savjetovanja Nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama zakona o ugostiteljskoj djelatnosti

Otvoreno do 13. studenoga

Ministarstvo turizma i sporta započelo je proces e-savjetovanja sa zainteresiranom javnošću Nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama zakona o ugostiteljskoj djelatnosti koje je otvoreno do 13. studenoga 2024. godine.

Prijedlog izmjena usmjeren je na rješavanje ključnih izazova - rokove važenja privremenih rješenja za obavljanje ugostiteljske djelatnosti, definiranje pojma domaćina kako bi se pozicionirao pravi obiteljski smještaj i odvojio od svih ostalih iznajmljivača u kratkoročnom najmu te usklađivanje sa Zakonom o turizmu. S ovim izmjenama dajemo najsnažniji doprinos održivoj strukturi smještajnih kapaciteta s posebnim fokusom na zadovoljstvo i kvalitetu lokalnog stanovništva, vraćamo stanove stanarima.

'Izmjenama zakona o ugostiteljskoj djelatnosti predlažu se konkretne mjere koje idu u prilog razvoju održivog turizma. Prilikom kreiranja izmjena vodila se briga o svim dionicima posebno pazeći da svi propisani rokovi budu razumni i dovoljno dugi kako bi se svi pružatelji imali vremena prilagoditi predloženim izmjenama. Također, ovim izmjenama izvršavamo ono što smo zacrtali Programom Vlade u ovom mandatu, zaštitili smo i sačuvali domaćina u pravom obiteljskom smještaju, kao dio naše tradicije i dodane vrijednosti naše turističke ponude', naglasio je ministar Tonči Glavina istaknuvši kako su ove izmjene zakona u skladu i sa strateškim usmjerenjem Vlade o osiguravanju priuštivog stanovanja, prvenstveno mladima i obiteljima te je tendencija da što više stanova prijeđe iz kratkoročnog u dugoročni najam.

Kao novitet u ovim izmjenama definira se pojam domaćina na način da je domaćin onaj iznajmljivač koji ima prijavljeno prebivalište na području jedinice područne (regionalne) samouprave gdje se nalazi objekt u kojem pruža ugostiteljsku uslugu smještaja u domaćinstvu, a domaćinom se neće smatrati iznajmljivač koji iznajmljuje stan u stambenoj zgradi kako je definirana odredbama zakona kojim se uređuje upravljanje i održavanje zgrada.

Također, vezano za iznajmljivanje u stambenim zgradama, suglasnost suvlasnika definirana odredbama zakona kojim se uređuje upravljanje i održavanje zgrada postaje uvjet za izdavanje rješenja temeljem Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti u stambenim zgradama, dok su svi ugostitelji i iznajmljivači koji na dan stupanja na snagu ovih izmjena zakona obavljaju, ili do dana njihova stupanja na snagu podnesu zahtjev i ishode rješenje za obavljanje ugostiteljske djelatnosti, odnosno pružanje ugostiteljske usluge u domaćinstvu za objekt u stambenoj zgradi, dužni pribaviti prethodnu suglasnost u roku od pet godina od dana stupanja na snagu ovih izmjena.

'Mnoge zemlje Europe, poglavito turističke destinacije danas su na rubu održivosti, jer je trend rasta ponuda soba, stanova i kuća na rezervacijskim platformama eksplodirao. Prema podacima Eurostata online rezervacijske platforme generiraju 700 milijuna noćenja u EU u 2023. godini u odnosu na 440 milijuna noćenja u 2018. godini. Mnoge destinacije se ne mogu nositi s tim te se odlučuju na radikalne mjere, do kojih se mi ne želimo dovesti te zbog toga i činimo sve ove korake sada. Mislimo o svim dionicima i ovom reformom štitimo lokalno stanovništvo, prostor i okoliš te osiguravamo društvenu i ekonomsku održivost', kaže Glavina.

Sukladno prijedlogu, a kako bi se omogućilo obavljanje ugostiteljske djelatnosti i pružanje ugostiteljskih usluga u objektima koji su u postupku ozakonjenja i uređivanja prava vlasništva u zemljišnim knjigama, rok za važenje privremenih rješenja produžen je do 31. prosinca 2026. dok se od 1. siječnja 2025. neće moći podnositi novi zahtjevi za izdavanje privremenih rješenja.

Nadalje, radi usklađivanja sa Zakonom o turizmu, propisuje se da je nadležno upravno tijelo prilikom izdavanja rješenja sukladno Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti dužno donijeti rješenje u skladu s odlukom predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave odluke o broju, vrsti i kategoriji ugostiteljskih objekata te objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge smještaja.

'Ovo je snažni iskorak naše sveobuhvatne reforme, koji neće biti posljednji, a cilj mu je omogućiti uspješnu tranziciju prema održivom turizmu, koji će biti izbalansiran u potrebama i zadovoljstvu i turista i lokalnog stanovništva', zaključio je Glavina.

Nacrt prijedloga izmjena zakona o ugostiteljskoj djelatnosti možete pronaći na sljedećoj poveznici.

Vaša reakcija na temu