Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Screenshot SELAK RASPUDIĆ: Studentima se daje 60 eura subvencije ako nemaju mjesta za dom, a saborskim zastupnicima 600 za smještaj!

SELAK RASPUDIĆ: Studentima se daje 60 eura subvencije ako nemaju mjesta za dom, a saborskim zastupnicima 600 za smještaj!

Komentirala je u Splitu i odnos prema zamjeniku glavnog tajnika NATO-a

Marija Selak Raspudić, nezavisna kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske se iz Splita osvrnula na problem studentskog smještaja. Stoga se upravo ispred Doma za studente na Kampusu obratila javnosti.

- Studentski smještaj je goruće pitanje, ne samo u cijeloj Hrvatskoj, nego možda i posebno u Splitu u kojem je više od 60 posto studenta ostalo  bez mjesta. domovima. To nije uobičajena situacija u cijeloj Europskoj uniji. Naime, Hrvatsku prati taj problem da ima najmanje mjesta u studentskim domovima po glavama studenta - iznijela je.

Smatra da se to hitno treba promijeniti, a da država ne reagira na taj problem.

- U nekoliko sam navrata u Hrvatskom saboru upozoravala na činjenicu da se studentima u doba ovolike inflacije daje samo 60 eura kao kompenzacija za privatni smještaj.

A saborskim zastupnicima se daje 600 eura. Oni su zaposleni i dobivaju 600 eura za svoj smještaj, a studenti koji ne rade tek 60! To je nešto što hitno treba promijeniti - kazala je.

Drži i nedopustivim da je ovako malo studentskih domova i da se ne možemo svima  koji su spremni uložiti svoje znanje i učiti da bi se dalje razvijali omogućiti barem one minimalne uvjete, a jedan od njih je sigurno smještaj u domu. Drugu stvar koju je apostrofirala, a povezana je sa studentskim smještajem se odnosi na odnos turizma i smještaja. 

- Naime, znate koliko je velika poteškoća za pronalaženje privatnog smještaja zbog činjenica da je Split prvenstveno turistički grad. I to je jedan od dodatnih razloga zašto se njima mora adekvatnije, dugoročno infrastrukturno pomoći - najavila je. 

Što se tiče kandidature, rekla je da se upravo ovdje nalazi da bi pokrenuli njenu nekonvencionalnu kampanju i da bi kao kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske konačno pokazala kako ta funkcija može izgledati u praksi.

- Predsjednica nije samo ona koja govori. Predsjednica mora biti i ona koja sluša, mora biti u stanju direktno pristupiti građanima i od njih čuti što god treba - poručila je. 

Upitana je bude li izabrana za predsjednicu, hoće li vršiti pozitivnu selekciju talenata na fakultetima, posebno za potrebe umjetne inteligencije. 

- To je trend koji zahvaća cijel svijet. Još kao saborska zastupnica predložila sam rezoluciju umjetnoj inteligenciji i to je jedini dokument u Hrvatskom saboru ikada koji je stavio temu umjetne inteligencije na dnevni red. Dakle, mi tu doista zaostajemo na svim razinama. Hrvatska se uopće nije fokusirala na ključni tehnološki problem i izazove naše današnjice. Međutim, moram vam biti iskrena, kao predsjednica, ja nemam ovlast uređivati ta pitanja - otvorena je Selak Raspudić. 

Međutim, ono što može učiniti u toj situaciji je biti doista snažan glas koji će zagovarati artikulaciju tih problema i koji će omogućiti da se onda oni posljedično i zakonski mijenjaju. 

- Ono što predsjednica sigurno može činiti je prepoznavati problematične točke u društvu i kroz svoj glas narodom, kroz legitimitet koji ima, vršiti društveni pritisak. U krajnjoj liniji, ako ćemo govoriti o umjetnoj inteligenciji, upravo je pitanje kibernetičke sigurnosti jedno od ključnih pitanja koje je u ovlastima predsjednice i ona ima posebnu ulogu u tome da te teme stavi na dnevni red - obrazložila je.

Komentirala je zahtjev predsjednika Zorana Milanovića oko crvenog tapeta kojeg je zahtijevao za sebe za sastanak kojega je sazvao u Banskim dvorima. 

- Što se tiče crvenog tapeta, vojska nije parada, niti to smije postati. Bez obzira na to što je nešto možda protokolarno dozvoljeno, u nekim situacijama nije primjereno. U situaciji ovakvog sukoba oko vojske i vojnodjelatnih osoba koji se zapravo nikada nije smio dogoditi, ono zadnje što se sada trebalo učiniti je prostirati crveni tepih - smatra. 

Najavila je da je prvo što će učiniti kada postane predsjednica, a što jedina i može učiniti kao autentična nezavisna osoba, je depolitizirati vojsku.

-  Vojska nikada ne smije biti oružje u političkim stranačkim borbama. Vojska nije stranačka, ona je uvijek državna - jasna je. 

 Crveni tepih, vojska kao nešto oko čega se 'prešetava', nešto na čemu se demonstrira svoju moć, sigurno nije nešto što joj je prihvatljivo, niti bi to to tolerirala. 

- Dakle, vojsku treba vratiti tamo gdje joj je mjesto i treba omogućiti da u tišini i ozbiljno obavlja svoj posao i da čujemo vojnu struku i vojnu znanost kada donosimo strateške odluke, a ne da vojsku politiziramo i estradiziramo - zaključila je.

Nedvosmislena je i oko teme slanja hrvatskih časnika u Njemačku, u sklopu  NATO-ove misiji za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU).

 -  Smatram da je tu temu potrebno zaključiti -  jasna je.

Drži da zamjenik glavnog tajnika NATO saveza, Boris Ruge, nije bio da nekoga uvjerava da mijenja mišljenje. 

- On je bio tu da pruži dodatno stručno obrazloženje. Međutim, ono čemu smo svjedočili u Hrvatskom saboru je, nažalost, bilo jedno ničim izazvano samoponižavanje gdje su se mnogi saborski zastupnici ponašali kao da im je došao veliki inozemni šef pred kojim će oni međusobno tužakati svog predsjednika ili premijera. Takav vazalski odnos potpuno mi je neprihvatljiv. Mi smo suverena država - ustvrdila je.

Poručila je i da moramo biti svjesni toga da nam ovakav tip razjedinjenosti u vanjsko-političkim temama izrazito šteti i čini nas sigurnosno ugroženima jer se vidi da je naša vojna linija zapovijedanja razjedinjena. 

- Zato sada treba stati, glasati i nastaviti dalje. Ja očekujem još neke informacije oko  deklasificirane informacije, odnosno dokumenta i to sam službeno i zatražila i onda ćemo donijeti odluku. Međutim, isto tako treba naglasiti da koja god odluka bude donesena svijet, neće stati - odlučna je Selak Raspudić.

Vaša reakcija na temu