Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
VIDEO Alarmantni podaci o broju nesreća s električnim romobilima, pričali smo s policijom

VIDEO Alarmantni podaci o broju nesreća s električnim romobilima, pričali smo s policijom

Posebnu skupinu prekršitelja čine maloljetnici mlađi od 14 godina

Premda su električni romobili dostupni u prodaji unazad nekoliko godina, zadnjih nekoliko dana posebno su aktualni. Povod tome sve su češće snimke koje se dijele društvenim mrežama na kojima se vozače može vidjeti kako upravljaju romobilima bez potrebne opreme, i to po površinama koje nisu predviđene za vožnju ovog tipa vozila. Sve su češće i nesreće kao i ozljede zbog čega medicinski djelatnici i policija apeliraju da vozači budu oprezni, posebno maloljetnici. Za Dalmatinski portal o pravilima vožnje, nesrećama i potencijalnim sankcijama govorio je Mladen Šerić, voditelj Službe prometne policije iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske.

– Osnovna pravila su takva da romobilom, odnosno osnovnim prijevoznim sredstvima može upravljati osoba koja je navršila najmanje četrnaest godina. Ti su vozači dužni kretati se biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom ako je ima. Ako je nema, onda se trebaju koristiti površinama namijenjenim za kretanje pješaka ili u zonama smirenog prometa uz uvjet da paze na druge sudionike u prometu, posebno pješake – objašnjava Šerić. 

Određena pravila postoje i glede parkiranja ovih vozila, ali i njihovih specifikacija.

– Mogu parkirati gdje god žele ako to nije prometnim znakom označeno. U svakom slučaju ta vozila ne bi se smjelo ostavljati bez nadzora. Oni su predviđeni bez sjedećeg mjesta, a radni obujam motora ne bi smio biti veći od 25 kubika ili njihova snaga elektromotora ne bi trebala biti veća od 0.6 kW. Na ravnom cestovnom prometu ne bi smjela razvijati brzinu veću od 25 km/h – napominje Šerić. 

Ipak, da se ova osnovna pravila u vožnji često ne poštuju, potvrđuje i statistika. 

– U 2024. godini evidentirali smo 33 prometne nesreće u kojima su se sudarili električni romobili i uglavnom su svi sudionici ozlijeđeni – više od pola sudionika zadobilo teške tjelesne ozljede. Ove godine smo već evidentirali 29 takvih nesreća gdje je 14 osoba zadobilo teške tjelesne ozljede. U 2024. zahvatili smo 598 prekršaja, a u ovoj godini za prvih šest mjeseci 392 takva prekršaja. Najčešći prekršaji su nekorištenje zaštitne kacige, vožnja uz nepropisno korištenje mobitela ili slušalica, vožnja pod utjecajem alkohola i vožnja po površinama koje nisu namijenjene za njihovo kretanje – navodi Šerić. 

Za prekršitelje postoje i određene kazne što novčane u maksimalnom iznosu od 130 eura, što one krajnje u kojima se vozilo oduzima, a posebnu skupinu prekršitelja čine maloljetnici mlađi od 14 godina. 

– Ako govorimo o djeci koja nemaju uvjete za upravljanje osnovnim prijevoznim sredstvima, ona nisu odgovorna, već prijavljujemo roditelje centru za socijalnu skrb koji ih tada uzima u svoj tretman – tumači Šerić. 

Za više informacija pogledajte videozapis.

@dalmatinskiportal Alarmantni podaci o broju nesreća s električnim romobilima, evo što kaže policija #alarmantno #policija #romobili #dalmatinskiportal original sound - Dalmatinski portal
Vaša reakcija na temu