Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: MORH VIDEO Pogledajte kako se pričuvnici Hrvatske vojske obučavaju za gašenju požara

VIDEO Pogledajte kako se pričuvnici Hrvatske vojske obučavaju za gašenju požara

Obuka u Kninu ima širi značaj jer razvija sposobnosti pričuvnika za pomoć civilnim institucijama u kriznim situacijama

U vojarni 4. gardijske brigade Pauci u Kninu i na vojnom poligonu 'Crvena zemlja' kod  Knina održana je obuka pričuvnog sastava Hrvatske vojske na temu 'Pomoć civilnim institucijama - Protupožarna zaštita'. Obuka pričuvnika 5. pješačke pukovnije Split započela je 14. listopada, a traje sve do 23. listopada 2019. godine. Konkretno, riječ je o djelatnicima i pričuvnicima iz sastava 1. pješačke satnije 1. pješačke bojne 5. pješačke pukovnije, kao i pripadnicima ključnog osoblja zapovjedništva 1. pješačke bojne tipa 'A' 5. pješačke pukovnije.

Uz djelatnike i pričuvnike 5. pješačke pukovnije, čiji je zapovjednik brigadir Željko Nakić, prikazu dijela obuke nazočili su i pripadnici vatrogasnih postrojbi iz Šibensko-kninske županije. Uvježbavane zadaće i procedure uključivale su ulazak i izlazak iz višenamjenskog helikoptera Mi-8 Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, prebacivanje snaga zrakom i praktičan rad na improviziranom požarištu uz potporu zračnih vatrogasnih snaga, odnosno zrakoplova tipa Airtractor A-802 Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

Obuka ima širi značaj, jer razvija sposobnosti pričuvnog sastava Hrvatske vojske za pružanje pomoći civilnim institucijama u gašenju velikih šumskih požara i provodi se u suradnji s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom i Hrvatskom gorskom službom spašavanja te obuhvaća i međuresorno djelovanje. Brigadir Nakić izrazio je veliko zadovoljstvo motiviranošću pričuvnika koja je najbolji pokazatelj kako se obuka odvija. 

- Pričuvnici nisu zakinuti niti u jednom segmentu, njihovim poslodavcima refundiraju se troškovi zbog izostanka s posla, pričuvnici također dobivaju propisanu naknadu, opremljeni su kvalitetnim odorama i opremom i zadovoljni smještajem i prehranom. U obuci je vrlo  bitna interakcija s civilnim sektorom, prvi put stavili smo naglasak na protupožarne aktivnosti jer požari čine najčešće krizne situacije u Dalmaciji - rekao je zapovjednik 5. pješačke pukovnije.

Darko Dukić iz Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije podsjetio je na činjenicu da vatrogasci kontinuirano provode zajedničku obuku s pripadnicima Protupožarnih namjenski organiziranih snaga Hrvatske vojske, no sada prvi put rade s pričuvnicima. 

- Cilj je da sve državne službe budu spremne i sinkronizirane za zajedničko djelovanje a ovdje se već i pripremamo za nadolazeću protupožarnu sezonu - istaknuo je Dukić.

Zapovjednik 1. satnije pričuvni natporučnik Miljenko Modrić se nakon ratnog puta kojeg je započeo u 4. gardijskoj brigadi ponovno stavio na raspolaganje Hrvatskoj vojsci, da sudjeluje u obuci pričuve. 

- Nadam se da će se pričuvna komponenta i dalje razvijati, a naročito u smjeru sinergije vojske i civilnih struktura - rekao je Modrić.

Pričuvni razvodnik Ante Đikić bio je ročni vojnik, kraće vrijeme u Policiji, a danas je zaštitar. Prisjetio se svojeg sudjelovanja u gašenju požara u području Splita 2017. godine, rekavši da se pričuvnici u Kninu obučavaju upravo za takve situacije. Pričuvni vojnik Ante Kerum koji radi u restoranu, bio je ročni vojnik 2000. godine.

- Znam da Hrvatska vojska čuva zemlju i da se moja djeca u njoj osjećaju sigurno. Ovdje na neki način vraćam taj dug. Zadovoljan sam pristupom kojeg djelatnici imaju prema nama, za smještaj i prehranu nisam čuo lošu riječ, a Hrvatska vojska je vidljivo modernizirana - kazao je Kerum.

Inače, cilj cjelokupnog ciklusa obuke u Kninu je, uz obučavanje pričuvnika u pomoći civilnim institucijama, i obuka iz temeljnih vojnih vještina (rukovanje osobnim naoružanjem, gađanje, kretanje, komuniciranje, preživljavanje, zaštita i reakcija). Osposobljavanje pričuvnog zapovjednog osoblja ima za cilj i pripremu za samostalnu provedbu procesa vojnog donošenja odluke i procesa vođenja postrojbi.


Vaša reakcija na temu