Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: HDZ 'A MOJ BOŽE, ČA SE MOŽE': 55. obljetnica Našeg malog mista, štandarac i politički teatar

'A MOJ BOŽE, ČA SE MOŽE': 55. obljetnica Našeg malog mista, štandarac i politički teatar

Život piše scenarije bolje od serija

Baš na 55. obljetnicu premijernog prikazivanja Našeg malog mista, serije koja je toliko vjerno dočarala dalmatinski mentalitet, Split nam je priredio reprizu - ali uživo!

Scene uklanjanja štandarca na Pjaci, uz sve popratne reakcije građana i uključenih aktera, izgledale su kao da su ispale iz scenarija. Fale još samo načelnik, dotur Luigi i Roko da se malo posvade.

A kako i ne bi, kad je zaplet dostojan pravog dalmatinskog spektakla. Štandarac je uklonjen baš na dan kada su maškare preuzele ključeve grada i podigle svoju zastavu na jarbol. Ako je to bio znak za početak 'reorganizacije', očito je shvaćen vrlo ozbiljno. Dok se sve odvijalo, nemoćno je prizor promatrao kipar Kuzma Kovačić, autor štandarca, koji je tužio Grad zbog dodavanja datuma oslobođenja Splita od fašista. Na kraju se ispoštovala sudska odluka, ali nije uklonjen samo sporni natpis - nego i cijelo postolje.

Da farsa bude potpuna, drama je jučer završila pucanjem cijevi u Bosanskoj ulici i šikljanjem vode niz kaletu. Po svemu sudeći, viljuškar i kameno postolje bili su preteški za kamene ploče.

No, Split ne bi bio Split da stvar ne ode korak dalje. Drama se nastavila, a grad je još jednom pokazao svoju nadrealnu sposobnost da čak i 'komunalna intervencija' postane prvorazredna društvena tema. Tako smo danas dobili nastavak epizode 'Štandarac'.

HDZ je odlučio odati počast bivšem postolju jarbola i organizirati prosvjed zbog njegova uklanjanja, paleći svijeće na mjestu gdje je nekad ponosno stajao. Da ne bi sve ostalo samo na lokalnoj razini, stigli su i ministar turizma Tonči Glavina te direktor Hrvatskih cesta Ivica Budimir. Jer kad se već radi komemoracija za komunalni element, red je da sve bude na visokom nivou.

Doduše, sve bi se ovo možda ipak bolje uklopilo u Velo misto, koje se prikazivalo od 1980. do 1981. Možda je politički performans u Splitu zapravo uvod u 1. ožujka - obilježavanje 44. obljetnice završetka emitiranja te kultne serije? Ako je gradska vlast u suradnji s oporbom željela postići upravo to – bravo, uspjeli su.

Jer u Splitu, kako stvari stoje, stvarni život često ispadne nadrealniji od fikcije. 

Vaša reakcija na temu