Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: etnografski-muzej-split.hr 'Etnografski muzej Split ove godine slavi 105 godina postojanja, a Grad želi da to bude i posljednja!'

'Etnografski muzej Split ove godine slavi 105 godina postojanja, a Grad želi da to bude i posljednja!'

Ravnatelj Silvano Braica protivi se spajanju s Muzejom grada Splita

V.d. ravnatelj Etnografskog muzeja Silvano Braica poslao je pismo Ministarstvu kulture u kojem negoduje zbog ideje gradske uprave o spajanju te institucije s Muzejom grada Splita.

Kako piše, na sastanku s pročelnikom za kulturu, umjetnost i staru gradsku jezgru Sinišom Kukom izviješten je o pokretanju izrade studije o modalitetima udruživanja Muzeja grada Splita i Etnografskog muzeja Split. U udruživanju naglasak je, piše, na ukidanju pravne osobnosti Etnografskog muzeja Split i eventualno pripajanje Muzeju grada Splita kao odjela.

U pismu, kojeg prenosimo u cijelosti, Braica ističe sumnju da je cilj stvaranje 'velikog' muzeja kojim bi upravljao netko izvan struke, te da su to opasne ideje.

- Etnografski muzej Split ove godine slavi 105 godina postojanja. Na žalost, prema službenoj najavi Grada, to bi mogla biti i posljednja godišnjica koju će Muzej slaviti.

Naime, u utorak, 10. veljače 2015. godine pozvan sam na sastanak kod pročelnika Službe za kulturu, umjetnost i staru gradsku jezgru Grada Splita, dr. sc. Siniše Kuke. Poziv je bio telefonski i bez najavljene teme sastanka. Na sastanku sam službeno izviješten o pokretanju izrade studije o modalitetima udruživanja Muzeja grada Splita i Etnografskog muzeja Split, s naglaskom na ukidanju pravne osobnosti Etnografskog muzeja Split i eventualno pripajanje Muzeju grada Splita kao odjela.

Tehnički, zadatka izrade studije o 'modifikaciji' muzeja prihvatio se (vrlo voljno) dr. Vedran Barbarić, asistent na Odsjeku za povijest umjetnosti, čovjek koji nema nikakva iskustva s etnologijom/kulturnom antropologijom a kamoli s radom u muzeju ili muzeologijom. Naročito nema saznanja o radu i poslovanju Etnografskog muzeja Split, pošto u njega nije niti zalazio. Ne poznaje niti problematiku rada u muzeju. Od nas je, za potrebe izrade 'studije', zatraženo na uvid Statut, Strateški plan, Sistematizacija radnih mjesta i Izvješća o radu EMS 2010.-2014.

Za ovakve ideje nema nikakvih realnih potreba, niti se mogu načiniti bilo kakve uštede ili pak unaprjeđenje poslovanja. Riječ bi mogla biti, kako već ulica govori, o tome da se kani stvoriti jedan 'veliki' muzej, kojim bi upravljao netko izvan struke.

Ove opasne ideje, pod kapom unaprjeđenje poslovanja, mogu trajno i nepovratno naštetiti uspješnoj instituciji kakva je Etnografski muzej Split. Iako je Grad Split preuzeo osnivačka prava Muzeja, zbog niza stručnih i organizacijskih okolnosti ne bi se smjelo dopustiti da najstariji etnografski muzej u Hrvatskoj bude ugašen voljom nekolicine - napisao je Braica.

Vaša reakcija na temu