Jednodnevna konferencija 'Split za poduzetnike' organizirana je u Tehnološkom parku Dračevac. Napunila se jedna od dvorana 'mozga Splita', kako se tepa izgrađenom centru.
Događanje je osmišljeno kao prilika za umrežavanje lokalnih poduzetnika i platforma za dijeljenje znanja i priča o uspjehu poduzetnika koji su ostvarili potpore Banovine u 2024. godini, kao i poduzetnika koji su postali stanari Tehnološkog parka.
Kako su organizator Grad Split i Razvojna agencija RaSt, toplu dobrodošlicu je prvi poželio gradonačelnik Ivica Puljak.
- Grad Split je prijatelj poduzetnika i obrtnika, prvenstveno ih vidimo kao partnere u razvoju grada - kazao je gradonačelnik.
Naveo je kako je ova gradska vlast pokrenula najveći investicijski ciklus u povijesti.
- Sve te investicije ćemo ostvariti s poduzetnicima i obrtnicima. Pored toga, imamo razne programe potpora i sve više ćemo povećavati iznose kako bi se mogli razvijati - najavio je Puljak.
Vedrana Franić, pomoćnica pročelnice Službe za razvoj Grada predstavila je sve potpore koje su osigurali za poduzetnike i obrtnike u protekloj godini.
- Svemu su prethodile konzultacije s poduzetnicima te postavljanje prioriteta razvoja grada - obrazložila je Franić.
Da su upravo mali poduzetnici generator razvoja, ustvrdio je Goran Batinić, direktor RaST-a. Batinić je i prezentirao poduzetničke aktivnosti agencije kojoj je na čelu.
Kroz panele su prezentirane potpore za poduzetnike iz Udruženja obrtnika Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatskog zavoda za te HAMAG BICRO-a.
Poseban panel je bio posvećen i poduzetnicima početnicima koji su dobili potpore Grada te korisnicima Tehnološkog parka na temu 'Uspješne priče, kako su potpore potaknule rast'.
Svoje lijepe priče su iznijeli korisnici potpora za obrtnike, za manja društva te za događaje od interesa za Split. Redom to su Dijana Purišić, Hrvoje Matas, Romana Ban, te Ante Gojsalić, stanar Tehnološkog parka, pokretač startupa SplxAI.
Izdvojimo, stoga, baš njihove riječi.
- Ključno je na svom putu imati osobe koje gledaju van okvira - poručio je Gojsalić.
Složni su svi kako je bitno nikada ne odustati, ali znati gdje usmjeriti volju i trud i od čega ne odustati. Posebno valja izdvojiti ono što je važno korisnicima gradskih potpora, a to je jednostavnost prijave bez, birokratske procedure.
Proces nije bio težak, apliciralo se elektronskim putem što pozdravljamo jer smo i mi bazirano na 'bespapirnom' poslovanju. Vrlo jednostavan obrazac - opisao je Matas.
Na kraju nabrojimo suhoparne brojke: protekle godine Grad Split je kroz tri natječaja dodijelio preko 310.000 eura za 88 korisnika, uključujući poduzetnike, obrtnike i organizatore događanja. Osigurano je 11.000 eura Sveučilištu u Splitu za organizaciju međunarodnog natjecanja studentskih startup-ova STUP koje je potaknulo inovacije i povezivanje mladih poduzetnika s investitorima.
Kroz programe poticanja razvoja poduzetništva u narednom šestogodišnjem periodu osigurano je 41.808 eura za cjeloživotno obrazovanje te 500.000 za upravljanje poduzetničkom infrastrukturom, s ciljem jačanja lokalnog gospodarstva.
Agencija RaST kao poduzetničko potporna institucija Grada ove je godine preuzela upravljanje Tehnološkim parkom. Nakon prvog kruga javnih poziva primio je Tehnološki park 32 tvrtke. Uz to, provodi se akceleracijski program 'Invento' u kojem se nalazi 13 odabranih tvrtki koje kroz program primaju savjetodavnu, mentorsku i infrastrukturnu podršku. U godini na izmaku do sada je više od 70 poduzetnika prošlo kroz edukacije i informativne radionice koje se održavaju u organizaciji Poduzetničkog centra RaST+.