Javnosti je prezentiran antički mozaik u prizemlju Etnografskog muzeja. Riječ je o lokalitetu jednog od dva sačuvana antička mozaika unutar Dioklecijanove palače, koja su istraživači datirali u period 5. stoljeća.
Povjesničarka umjetnosti Vanja Kovačić, kao jedna od istraživačica mozaika navela je da se radi o značajnom lokalitetu jer nema sačuvanih interijera iz tog doba.
Jasna Jerkov, voditeljica Odsjeka za staru gradsku jezgru je rekla kako se počelo otkrivati i raditi na mozaiku kada su imali hitnu intervenciju odvodnje u ovom prostoru, pa se pojavila potreba za boljom prezentacijom.
- Radi se o jednom od dva lokaliteta antičkih mozaika iz petog stoljeća, prostire se i ispod okolnih kuća, a jedan u prizemlju Etnografskog muzeja koji do sada nije bio vidljiv. Mi smo tu da ga prvi put pokažemo javnosti - rekla je Jerkov.
Ravnateljica Etnografskog muzeja Vedrana Premuž Đipalo je naglasila kako je južni dio mozaika u Arhiđakonovoj ulici integralni dio prostora kojim upravlja i žele ga osigurati da bude javno dostupan. Mozaik će se stoga moći razgledati u radno vrijeme muzeja.
Prezentaciju je pohodio i gradonačelnik Ivica Puljak.
- Obnova antičkih mozaika je samo jedan od mnogih projekata koje smo napravili u staroj gradskoj jezgri. U protekle tri godine smo uložili više od pet milijuna eura za obnovi mnogih lokaliteta, kako bismo očuvali baštinu za generacije koje dolaze - ustvrdio je.
Dodao je i da će nastaviti u istom smjeru u očuvanju tradicije, kulture i baštine, uređenju grada i traženju najboljeg suživota između turizma i života stanara stare gradske jezgre.