Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
BOL NA BRAČU BOL Uzurpirali Zlatni rat i privatizirali plažu

BOL NA BRAČU BOL Uzurpirali Zlatni rat i privatizirali plažu

'Niknula' oznaka zabrane kupanja zbog 'zone kitesurfinga'

Vrijeme pandemije koronavirusa (COVID-19) mnogi ilegalni graditelji i uzurpatori prepoznali su kao idealno za bespravnu gradnju i gospodarske aktivnosti bez pravnog osnova na području pomorskog dobra. Najnoviji primjeri su u Bolu na Braču u blizini i na samoj plaži Zlatni rat, prepoznatljivom simbolu i biseru hrvatskog Jadrana. Prijave o tim događanjima, stigle su Upravnom odjelu za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije putem online aplikacije projekta 'Pomorsko je dobro', a evidentiralo ih je i komunalno redarstvo Općine Bol, prenosi Morski.

– Naime, nekoliko prijava odnosi se na korištenje pomorskog dobra bez pravne osnove na samom vrhu plaže Zlatni rat gdje se, kako se navodi u jednoj od prijava, uvođenje djelatnosti kitesurfinga mimo koncesijskog odobrenja pokušava progurati “na mala vrata” kao trotjedni humanitarni događaj u organizaciji Kluba jedriličara na dasci Bol i u suradnji sa slovenskim partnerom koji to čak oglašava i prodaje aranžmane za Zlatni rat na svojim web stranicama. Ovom prigodom ističemo kako kitesurfing nije obuhvaćen koncesijskim odobrenjem koje ima organizator jer predstavlja opasnost za kupače te nije u skladu s uvjetima zaštite okoliša i Planom upravljanja pomorskim dobrom Općine Bol. No, bez obzira na to, na samom vrhu Zlatnog rata je 'niknula' oznaka zabrane kupanja zbog 'zone kitesurfinga' – pojašnjavaju iz Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije.

Osim tog primjera, na području Bjenaćica pored mosta 'Mali rat', općina Bol, devastirana je morska obala i podmorje s oko 30-tak kubika nasutog betona i tucanika kako bi se napravila ilegalna, privatna plaža. Komunalni redar evidentirao je nezakonite radove.

Upravni odjel za turizam i pomorstvo o oba navedena slučaja devastacije pomorskog dobra obavijestio je nadležne inspekcijske službe i čeka njihovo postupanje sukladno zakonskim ovlastima te kažnjavanje devastatora pomorskog dobra, piše Morski.

Vaša reakcija na temu