Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Croatia airlines VELIKI USPJEH DOMAĆE KOMPANIJE: INA pokrenula proizvodnju održivog zrakoplovnog goriva

VELIKI USPJEH DOMAĆE KOMPANIJE: INA pokrenula proizvodnju održivog zrakoplovnog goriva

'Priprema pilot-projekta trajala je osam mjeseci zbog složenosti obrade nove vrste sirovine i njezinih specifičnih fizikalno – kemijskih karakteristika'

U Rafineriji nafte Rijeka po prvi je put u povijesti proizvedeno održivo zrakoplovno gorivo (SAF – Sustainable Aviation Fuel).

'Kao dio svojih napora za smanjenjem ugljičnog otiska i usklađivanjem s europskim propisima o obnovljivim izvorima energije, INA je uspješno provela pilot-projekt prerade biosirovine u rafinerijskom postrojenju Hidrokreking, a osim SAF-a, uspješno je proizvedena i značajna količina obnovljivog dizelskog goriva HVO-a (Hydrotreated Vegetable Oil, hidroobrađeno biljno ulje). Europska unija kroz Direktivu o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora postavlja obvezujuće ciljeve za smanjenje emisija stakleničkih plinova i povećanje udjela obnovljivih izvora u prometu. Do 2030. godine, države članice moraju osigurati odgovarajući udio obnovljivih izvora energije u sektoru prometa, uz poseban naglasak na napredna biogoriva i održivo zrakoplovno gorivo (SAF), čija će primjena igrati ključnu ulogu u dekarbonizaciji avioindustrije. Kao odgovor na te zahtjeve, INA planira završiti sve pripremne aktivnosti i biti spremna za kontinuiranu opskrbu tržišta održivim zrakoplovnim gorivom do 2029. godine', priopćeno je iz kompanije.

Projekt je proveden u suradnji s licencorom postrojenja, kompanijom Chevron Lummus Global (CLG), a cilj je bio testirati preradu 5 % biosirovine POME (Palm Oil Mill Effluent – nusprodukt u proizvodnji palminog ulja) u kombinaciji s fosilnim sirovinama. Pilot-projekt realiziran je u razdoblju od 5. do 13. svibnja ove godine, tijekom kojeg je prerađeno 1000 tona biosirovine. Cijeli proces je  certificirao neovisni certifikator Bureau Veritas d.o.o., u skladu s ISCC standardom za održiva biogoriva.

'Prerada biosirovina u postojećoj infrastrukturi jedan je od najučinkovitijih načina za dekarbonizaciju rafinerijskog poslovanja i povećanje udjela obnovljivih izvora u sektoru prometa. Zahvaljujući angažmanu našeg internog tima, ali i suradnji s partnerima iz MOL Grupe i CLG-a, ostvarili smo sve preduvjete kako bismo spremno odgovorili na nadolazeće potrebe tržišta i naših kupaca', istaknuo je Ivica Jerbić, direktor Razvoja u Ini.

Priprema pilot-projekta trajala je osam mjeseci zbog složenosti obrade nove vrste sirovine i njezinih specifičnih fizikalno – kemijskih karakteristika. Projekt je uključivao niz aktivnosti: od nabave posebnih filtera i prilagodbe laboratorijskih metoda do podizanja kapaciteta postrojenja Hidrokreking i Vakuumske destilacije te osiguravanja kontroliranog rukovanja biosirovinom u postojećim uvjetima. Tijekom testiranja prikupljeno je više od 400 uzoraka za potrebe detaljnih analiza koje su provedene u Ininom Centralnom ispitnom laboratoriju (CIL), dok je analiza udjela biogoriva (C14) provedena u vanjskim akreditiranim laboratorijima – Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu i Isotoptech Zrt. u Debrecenu.

'Zahvaljujući provedbi ovog pilot-projekta stvoreni su preduvjeti za nastavak aktivnosti i  uvođenje kontinuirane prerade biosirovine u Rafineriji nafte Rijeka u bliskoj budućnosti. I ovim projektom, INA se inovativno i učinkovito prilagođava zahtjevima novog energetskog doba', zaključio je Goran Pleše, operativni direktor Rafinerija u marketinga u Ini.

Vaša reakcija na temu