Iz Koordinacije braniteljskih udruga poručuju kako su nezadovoljni i zabrinuti jer im Komisija za imenovanje ulica i trgova nikada nije odgovorila na predloženu inicijativu za postavljanje spomen-ploče na zgradu Banovine, u znak sjećanja na veliki prosvjed ispred Banovine od 6. svibnja 1991., kojeg su im uputili u listopadu prošle godine.
'Podsjećamo da je taj prosvjed, kao izraz plebiscitarne volje građana Splita u obrani slobode i protiv agresije JNA, koja je opkolila hrvatsko selo Kijevo, povijesna činjenica neosporne važnosti za identitet našeg grada i hrvatske države. Bio je to trenutak kada je Split rekao 'ne' JNA i 'da' samostalnoj i slobodnoj Hrvatskoj. Taj povijesni čin zaslužuje trajno obilježje upravo na mjestu njegova događanja, ispred zgrade Banovine, simbola tadašnjeg otpora, iz koje su oficiri JNA zapovijedali okupacijom', navode branitelji.
Dok se njihov prijedlog ignorira mjesecima, dodaju, gradonačelnik Puljak je kazao kako će se na istu zgradu postaviti njima neprihvatljiva i latinično-ćirilična ploča Sašku Gešovskom.
'No, nakon te najave više nije bilo ni razgovora ni poziva na dijalog, zavladao je zavjet šutnje, koji jasno potvrđuje političku manipulaciju temom iznimne osjetljivosti. U međuvremenu, gradska vlast je bez ikakve odluke i konzultacije samovoljno uništila i uklonila štandarac, na kojem se nalazio jarbol s hrvatskom zastavom, simbolom slobode i žrtve. Taj čin je izvršen nezakonito, bez odluke Gradskog vijeća i bez suglasnosti Komisije, a potom se pokušava prikriti naknadnom legalizacijom tog čina. Podsjećamo, to nije tek tehnički propust, to je brutalni čin političkog nasilja nad simbolima našeg identiteta', naglašavaju te dodaju kako je to sramotan presedan za koji će odgovorni politički i moralno odgovarati.
'Split nije grad jednoumlja. Split nije ničija privatna politička prćija. Split je grad slobode, prkosa i simbola. I nikada neće biti grad u kojem jedan čovjek ruši ono što generacije stvaraju', naglasili su te još jednom istaknuli kako se sramotno ignoriranje njihovog prijedloga odvija usporedno s prihvaćanjem inicijative Marka Gaja.
'To je osoba koja je javno, tijekom obilježavanja godišnjice prosvjeda, razvila transparent na kojem dr. Franju Tuđmana, prvog predsjednika Republike Hrvatske i vođu u borbi za neovisnost, naziva ratnim zločincem i izjednačuje ga sa Slobodanom Miloševićem, zločincem osuđenim za genocid. Takva izjava, takav transparent i takva osoba ne mogu biti temelj za donošenje bilo kakve odluke u ime građana Splita. Uvažavanje tog prijedloga je povijesni, politički i moralni pad Komisije. To je poniženje hrvatskih branitelja, žrtava Domovinskog rata i dostojanstva hrvatske države', smatraju.
Zbog svega zahtijevaju da se njihov prijedlog o postavljanju spomen-ploče u čast prosvjeda 6. svibnja 1991. hitno uvrsti na dnevni red Komisije za imenovanje ulica, trgova i spomenika, te bez odgode proslijedi Gradskom vijeću na usvajanje.
'Tražimo i da se trajno odbaci prijedlog za postavljanje spomen ploče Saši Gešovskom, ročniku neprijateljske JNA. Očekujemo konkretno očitovanje u najkraćem mogućem roku. Svako daljnje odugovlačenje i ignoriranje ovog zahtjeva shvatit ćemo kao svjesni čin političke opstrukcije i nepoštovanja prema povijesnoj istini i dignitetu Splita. Vrijeme je da netko konačno stane u obranu istine', zaključili su.