Caspera je jedna je od brojnih udruga na splitskom području koje obavljaju najrazličitije društveno važne djelatnosti te koju predstavljamo u serijalu članaka u okviru projekta Dalmatinskog portala naziva 'Naš grad 2024'.
Posrijedi je udruga žena oboljelih i liječenih od karcinoma koja okuplja članove iz Splita kao i područja koja mu gravitiraju. Osnovana je 2020. danas joj je na čelu predsjednica Sonja Grgat. Trenutačno je smještena na splitskoj adresi Vukovarska 109 A. Financira se članarinama, donacijama i apliciranjem na javne natječaje na lokalnoj i regionalnoj razini - Grad Split i Splitsko-dalmatinska županija.
'Cilj nam je pomoći ženama koje dobiju dijagnozu da što lakše prođu kroz cijeli proces liječenja, pružiti im podršku, razumijevanje i svojim primjerom im na neki način biti utočište. Pokušavamo biti mjesto na kojem će se osjećati slobodno, dobrodošlo i sigurno. Mjesto smo na kojem je svaka emocija dobrodošla i koju će one moći slobodno izraziti', istaknule su predstavnice udruge.
Pored pružanja podrške u procesu liječenja, na raspolaganju su korisnicama i po njegovu završetku. Pritom je poseban naglasak na psihološkoj ili savjetodavnoj podršci s obzirom na to da su kroz osobna iskustva uočile da je taj segment obično zanemaren, a može doprinijeti boljem ishodu.
Fotogalerija: Udruga Caspera
'Pružamo individualno savjetovanje - uživo ili online, ovisno o potrebama određenih žena, ali i samom broju dostupnih savjetovateljica. Pored savjetodavne podrške, tu je i iskustvena podrška koja se događa na relaciji između 'Žene i Žene' - od neizmjerne je važnosti jer samo osoba koja je prošla kroz karcinom može razumjeti što prolazi ona koja je tek saznala dijagnozu.
Također, jako zagovaramo važnost tjelesne aktivnosti - u tijeku liječenja i nakon njega. Jedan je od aspekata našeg djelovanja i razvijanje svijesti među općom populacijom o važnosti preventivnih pregleda i brige o sebi', iznijele su.
Mogu se pohvaliti i nizom projekata koje su uspješno realizirale. Među najvažnije svrstavaju izložbu fotografija pod nazivom 'One nisu stale', koju su ostvarili u suradnji s fotografkinjom - u ovom slučaju autoricom - Majom Prgomet.
'To je specifična izložba koja u fokus stavlja 17 žena i 17 ožiljaka od operacija raznih karcinoma. Predstavlja podsjetnik za sve nas da se rak ne događa nekom drugom, ali i da smo usprkos raku i dalje tu, da nas dijagnoza ne definira i da smo puno više od same dijagnoze. Izložba pokazuje svu snagu žene', pojasnile su predstavnice Caspere.
Kontinuirano provode projekte koji uključuju fizičku aktivnost. Ove su godine aktualna dva takva - projekt nordijskog hodanja pod nazivom 'Šetnjom do zdravije sebe' i projekt plesa pod nazivom 'Više plesa, manje stresa by Caspera', pri čemu jedan traje devet, drugi šest mjeseci. Svake godine ujedno obilježavaju važne datume vezane uz karcinom - Dan narcisa kao i Dan borbe protiv raka jajnika. Posebno su aktivne u 'ružičastom' listopadu, kada nastoje potaknuti žene na brigu o sebi. Odlaze i u škole u kojima pričaju s mladima s istim ciljem - poticanja brige o sebi, ali i o članovima obitelji, barem odlaskom na preventivne preglede.
'Želja nam je postati dostupnima što većem broju žena, ohrabriti ih za neke nove stvari i podržati ih u njima. Sad nam je najvažnije osigurati adekvatan prostor u kojem bismo mogle nesmetano raditi sve što radimo.
Želimo pomoći i ženama koje dolaze u Split na liječenje, a zapravo žive van grada, na udaljenosti i po 200 kilometara. Njima želimo na neki način osigurati smještaj, odnosno mjesto u kojem će boraviti za vrijeme liječenja, osobito zračenja. Imamo bezbroj upita za takvo nešto. U tu svrhu, zahvaljujući dobrim ljudima, dobile smo stan na korištenje u periodu od 1. studenog 2024. do 1. svibnja 2025. No to je, s obzirom na to da je privremeno, nedostatno rješenje. Cilj nam je imati nešto 'naše' i stalno, odnosno prostor u sklopu našeg radnog prostora.
Splitskoj onkologiji, nažalost, gravitira ogroman broj ljudi, pri čemu ih je svakim danom sve više. Vjerujemo da bismo sa Splitsko-dalmatinskom županijom i Gradom Splitom mogli nešto poput spomenutog osmisliti i ostvariti', navele su.
Naglasile su kako je rak javnozdravstveni problem te da se, stoga, na gradskoj, županijskoj pa i državnoj razini o njemu treba puno više govoriti. I ne samo govoriti, već i djelovati.
'Potrebno je destigmatizirati bolest, ali i ljude koji su bolesni. Bolest nije sramota i može se dogoditi bilo kome. Ne smije se dozvoliti da ljudi s malignom dijagnozom ostaju bez poslova, nužno je osigurati im makar minimalna primanja. Na kraju krajeva, takvim ljudima treba osigurati pravo na rad i ponuditi im radna mjesta prilagođena njima i njihovom stanju', konstatirale su.
S udrugom Caspera može se stupiti u kontakt preko e-mail adrese info@caspera.hr i broja 091/954 4358.
***
Članak je objavljen u sklopu projekta 'Naš grad 2024.', koji Dalmatinski portal provodi uz financijsku potporu Grada Splita. Za objavljeni sadržaj odgovoran je isključivo Dalmatinski portal.