Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash DAN SIGURNIJEG INTERNETA Policija upozorava: Informirajte se, budite oprezni, ne poklanjajte povjerenje i osobne podatke bilo kome

DAN SIGURNIJEG INTERNETA Policija upozorava: Informirajte se, budite oprezni, ne poklanjajte povjerenje i osobne podatke bilo kome

Očekuje se nastavak rasta računalnih prijevara, prvenstveno zbog manjka kritičkog razmišljanja i nedovoljno razvijenih samozaštitnih navika

Splitska policija je objavila kako istražuju novi slučaj računalne prijevare u kojoj je žena oštećena za 3000 eura. Opisali su što se dogodilo.

'Nakon objavljivanja oglasa na internetskom oglasniku o prodaji, oštećena je dobila poruku navodno zainteresiranog kupca u kojoj se nalazila poveznica. Nepoznata osoba tražila je da koristeći poveznicu unese podatke između ostalog i broj bankovne kartice.  Kada je zaprimljena obavijest da se transakcija ne može realizirati, tražio je da mu dostavi broj druge kartice. 

Nažalost, oštećena nije pravovremeno shvatila da se radi o prevarantu koji joj želi ukrasti novac. Nakon dostavljanja drugog broja kartice ukradeno je više od 3000,00 eura.  Prijava je zaprimljena i u tijeku je istraživanje', navela je policija.

Naglašavaju kako je ovo jedan od najčešćih modusa kaznenog djela računalnih prijevara koji je zabilježen tijekom 2024.godine.

'Unatoč brojnim upozorenjima, građani i dalje često postaju žrtve cyber kriminala, ignorirajući savjete stručnjaka i policije. Broj kaznenih djela povezanih s internetom kontinuirano raste, što je rezultat sve šire upotrebe interneta, ne samo u privatne, već i u poslovne svrhe. Digitalizacija poslovanja donosi brojne prednosti, ali istovremeno povećava rizik od napada cyber kriminalaca', poručuje policija.

Tijekom 2024. godine, Policijska uprava splitsko-dalmatinska zabilježila je 287 kaznenih djela iz domene kibernetičkog kriminaliteta, od čega se čak 256 odnosi na kazneno djelo računalne prijevare. 

'Očekuje se nastavak rasta ovih kaznenih djela, prvenstveno zbog manjka kritičkog razmišljanja i nedovoljno razvijenih samozaštitnih navika kod građana. Uz to, postoji i tzv. 'tamna brojka' - kaznena djela koja nikada nisu prijavljena policiji, što posebno zabrinjava kada su u pitanju djeca žrtve online zlostavljanja. Porast počinjenja broja računalnih prijevara evidentan je iz godine u godinu, radi se o dugogodišnjem trendu koji nema dobra predviđanja u smislu opadanja broja počinjenja ove vrste kaznenih djela, sve dok široka populacija ne osvijesti važnost osobnih i financijskih podataka kao instrumenata načina prijenosa novca putem interneta. Policijska uprava splitsko-dalmatinska kontinuirano radi na informiranju građana o internetskim prijevarama i uputama za ponašanje u sumnjivim situacijama kao i znakovima koji upućuju na moguću internetsku prijevaru', ističu iz PU SD.

Obilježavanje Dana sigurnog interneta prilika je da još jednom naglase važnost edukacije o vrstama internetskih prijevara i načinima zaštite. 'Svjesnost o prijetnjama na globalnoj mreži te razvoj sigurnog i odgovornog ponašanja ključevi su zaštite građana, a posebno djece. Pozivamo građane koji se žele saznati više informacija o modalitetima, ali i načinima zaštite da nam se danas dođu u Županijski tehnološki hub Digitalna Dalmacija, Ruđera Boškovića 25 u Splitu gdje će od 12.30 sati o ovoj temi govoriti stručnjaci iz područja kibernetičke sigurnosti', zaključuje policija.

Vaša reakcija na temu