Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
DRUGO ROČIŠTE Susret zamjenika Bojana Ivoševića i suspendirane pročelnice Maje Đerek prošao bez pozdrava

DRUGO ROČIŠTE Susret zamjenika Bojana Ivoševića i suspendirane pročelnice Maje Đerek prošao bez pozdrava

Izneseni su novi dokazi

Maja Đerek, suspendirana gradska pročelnica za imovinu, stigla je jutros na drugo ročište na Službeničkom sudu održanom u zgradi Splitsko-dalmatinske županije. S druge strane stola sjedio je Bojan Ivošević koji je s njom prvo surađivao kao savjetnicom Ivice Puljka, a zatim kao pročelnicom nakon što je dobila posao na natječaju. Taj susret na sudu prošao je bez pozdrava.

Tijekom svjedočenja Ivošević je rekao kako nije bio direktno nadređen Đerek, no događale su se situacije kada su se njihovi resori preklapali. Naveo je kako je imao poteškoće u suradnji s bivšom pročelnicom koju je splitski gradonačelnik doveo u Banovinu. 

- U poslu smo često imali poteškoće, a za dosta stvari doznavali smo iz medija, a ne na međusobnim sastancima. Također, često se događalo da o poslovima koji ne pripadaju Upravnom odjelu za imovinu, već nekim drugima, pročelnica iznosi svoj stav kao stav Grada, bez konzultacija s kolegama, pri čemu je mnogo puta iznijela pogrešne činjenice u javni prostor, što je uzrokovalo probleme u radu gradske uprave - kazao je Ivošević. 

Na takav njegov iskaz stigao je prigovor Timona Sakomana, odvjetnika Maje Đerek. Kazao je kako je takvo svjedočenje van predmeta rasprave. No, to nije puno omelo Ivoševića koji je nastavio na sličnom tragu. 

- Mimo toga, imali smo poteškoća u međusobnoj komunikaciji. Stekao sam dojam da je pročelnici ispravno samo njezino mišljene, dok su mišljenja kolega iste pravne struke bila potpuno irelevantna. Cijela radna atmosfera je bila narušena, nitko od kolega, osim ako je baš morao, s njom nije htio surađivati. To ću najbolje opisati plastičnim primjerom - dotična je za svaku grešku dizala halabuku na svoje kolege, izlagala ih učestalom stresu, prijetila kaznenim prijavama. Međutim, kada se Đerek potkrala greška, koju su kolege uočile, nisu podignuli kaznenu prijavu, iako je potpisala  suglasnost za davanje podnajma u poslovnom prostoru gdje je prije postojao prethodni podnajam. Premda bi netko zlonamjeran mogao reći da se radi o zloupotrebi položaja i ovlasti  - između ostalog je naveo splitski dogradonačelnik. Kazao je kako se više privatno družio s Đerek nego s gradonačelnikom Ivicom Puljkom.

Nakon njegovog izlaganja, Đerek je tražila da mu se uputi pitanje vezano za predmet spora. 

- Gospodine Mišiću, pitajte ga ono što je u zahtjevu. Kršite zakon, jer se svjedok ispituje na okolnost zahtjeva - zahtijevala je Đerek. 

Na pitanje o tome kako se izdao nalog o dostavi predmeta Borisa Rakića koji koristi gradski stan, odgovorio je da mu je dokument dao gradonačelnik, njemu kao zamjeniku, a on ga proslijedio Nađi Mladinić koja je mail proslijedila službenici Đerek. 

Pitali su je li Mladinić bila nadređena Đerek, na što je Bojan Ivošević odgovorio da je gradonačelnik naložio dostavu dokumenata i da se to nema što preispitivati. 

Odvjetnika je zanimalo postoji li protokol ili nekakav akt koji uređuje pitanja međuresorne suradnje. 

- Gradonačelnik može zatražiti bilo što. Gradonačelnik nije resor - odgovorio je Ivošević. No, odvjetnik Maje Đerek je inzistirao na odgovoru, na što je  Ivošević uzvratio da to nije predmet postupka. 

Đerek je upozorila da ne 'spina' pitanja.

- Je li gospođa Đerek izričito odbila dostaviti spis? - pitao je odvjetnik Maje Đerek, na što je Ivošević pitao ruga li se odvjetnik sa sudom. 

- Nije dostavila spis - odgovorio je Bojan Ivošević. No, odvjetnik Maje Đerek je rekao da takvo nešto nije odgovor. 

- Bili ste prisutni kada smo objavili listu dužnika vezano za gradske prostore, u kojem su također bila navedena imena. Kako je moguće da nije imao primjedbu na objavu imena i prezimena dužnika, a sada ima primjedbe na isto u slučaju Borisa Rakića? - pitala je Đerek. 

- Ja sam vjerovao da vi dobro poznajete pravo, AZOP je utvrdio da je to bio prekršaj, shvatili smo da vaše pravno mišljenje nije točno i da se takve stvari ne smiju raditi - odgovorio je Ivošević. 

Mario Negotić, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti, je rekao da je dolaskom Maje Đerek imao dojam da će to biti dobra suradnja, jer je u tom upravnom odjelu nedostajao netko tko će pokrenuti stvari. 

- Moja jedina zamjerka je bila u vezi dva slučaja, kada je pročelnica pokrenula raščišćavanje stanja pojedinih korisnika u gradskim prostorima, a ticalo se institucija i ustanova te drugih korisnika koji imaju direktne veze s mojim upravnim odjelom. Jedan je slučaj bio kada je došao dopis vijeću nacionalnih manjina Crnogoraca i Dječjem vrtiću Čarobni pianino da napuste prostor - kazao je Negotić na što je Maja Đerek negodovala jer takvo nešto nije predmet rasprave. Nisu imali dodatna pitanja na njegovo izlaganje o međuresornoj suradnji. 

Na red je došlo i svjedočenje djelatnice iz Banovine, Nađe Mladinić. 

- Dobila sam mail pročelnika Marija Negotića da zatražim spis Borisa Rakića, prema napucima gradonačelnika. Uputila sam Maji Đerek mail da molim uvid u spis, prema napucima gradonačelnika, na što sam dobila odgovor da prema nadležnosti ne može dostaviti spis - kazala je Mladinić. 

Dodala je i da nije rekla kako je Đerek odbila dostaviti spis, ali da nije bilo potrebe sudjelovati u daljnjoj prepisci jer nije nadležna za taj dio.

Maja Đerek je predala spis u kojem dostavlja nove dokaze i dokumentaciju, mišljenje Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike od 5. prosinca 2023. godine. 

- S obzirom na to da se Grad Split na prošlom ročištu pozvao da su podaci o uslugama socijalne skrbi tajni, za što oni smatraju da se to odnosi i dodjelu gradskih stanova, zatraženo je mišljenje navedenog ministarstva koje je odgovorilo: 'Osiguranje tajnosti osobnih podataka odnosi se na korisnike prava i usluga u sustavu socijalne skrbi, a ne na osobe kojima je dodijeljen gradski stan na korištenje, uz napomenu da su za iste nadležni upravni odjeli za upravljanje imovinom grada' - iznijela je. 

Nadalje, navela je, dostavljaju se preslike prijedloga za pokretanje postupka ocjene zakonitosti pravilnika o davanju stanova u najam Visokom upravnom sudu u kojima sam ja kao podnositelj navela da je pravilnik nezakonit jer je prekršen članak 11. o pravima na pristup informacijama, te članak 36. statuta grada Splita, koji propisuje da Gradsko vijeće donosi odluke o uvjetima, načinu i postupku gospodarenja nekretninama u vlasništvu Grada. Također, iznosila je,  navedenim pravilnikom je prekršen članak 391. Zakona o vlasništvu koji propisuje da jedinica lokalne samouprave može raspolagati nekretninama samo putem javnog natječaja, a da iznimka od toga mora biti propisana zakonom. 

Budući da je pravilnikom propisano da se kadrovski stanovi dodjeljuju bez javnog natječaja, diskrecijskom ocjenom samo jednog čovjeka, prekršen je navedeni članak - smatra. Stoga, podvukla je, na temelju zakona o vlasništvu, svi dodijeljeni ugovori kadrovskih stanova su ništavni. 

- Upravo sam na to upozoravala gradonačelnika, kad sam tražila da se poštuje zakonska procedura donošenja općeg akta te da se ukine takva vrsta dodjele kadrovskih stanova. Prijedlog nikada nije formiran u akt i akt nikada nije izašao, što mi se stavlja na teret - obrazložila je.

Uz to, još je dodala o spisu.

- Prilažem poruke iz grupe gdje me nakon jednog članka na Dalmatinskom portalu, naslova 'Vila Dalmacija na USKOK-u, kao osumnjičenici su označeni Andro Krstulović Opara i Ivo Baldasar', jer sam odgovorila novinarki Živani Šušak Živković, 18. travnja 2023. godine, onako kako sam uvijek odgovarala na novinarske upite, verbalno napali Bojan Ivošević, Ivica Puljak, Marijana Puljak, Jurica Galešić, poznatiji kao glavni PR stranke Centar. U navedenim porukama nije me se prozvalo jer nisam kontaktirala službu Grada, nego me se napalo jer nisam kontaktirala PR službu stranke Centar, Juricu Galešića i Ivicu Relkovića. Dakle, nikakvih primjedbi nije bilo na moje komuniciranje s novinarima, nego se želio stvoriti paralelni sustav komuniciranja s medijima - obznanila je Đerek.

Inače, održat će se još jedno ročište jer svjedokinja Sanja Bakašun nije mogla doći zbog bolesti.

Vaša reakcija na temu