Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
FOTO: Lijepe vijesti iz Centra Juraj Bonači. Svečano je otvoren novi senzorni park i odjel

FOTO: Lijepe vijesti iz Centra Juraj Bonači. Svečano je otvoren novi senzorni park i odjel

Obnovljeni prostori služit će za rano otkrivanje i dijagnostiku

U Centru za odgoj i obrazovanje Juraj Bonači svečano je otvoren preuređeni Odjel za pružanje izvaninstitucionalnih usluga i senzorni park. Djeca koja su korisnici Centra sada borave u moderno opremljenom i ugodnom prostoru u kojem će biti puno ljepše i zabavnije savladavati nove izazove kako bi napredovali.

Odjel služi za rano otkrivanje i dijagnostiku te kako bi pomogao roditeljima da se suoče s novonastalom situacijom, da prihvate dijete s teškoćama u razvoju ali i da nauče vještine koje će im biti korisne na dulje vrijeme.

Riječ je o ranoj intervenciji koja se pruža djetetu kod kojeg je u ranoj dobi utvrđeno odstupanje u razvoju, razvojni rizik ili razvojna poteškoća, u pravilu do navršene treće godine života, a najdulje do navršene sedme godine života djeteta. Tako će mališani Centra za odgoj i obrazovanje koristiti ovaj prostor kojem su se jednako radovali i roditelji.

- Dijagnoza Downova sindroma za nas je bila ogroman šok. Došli smo ovdje kada je naša Anamarija imala četiri mjeseca, a uz pomoć tete Viki koja je radila s nama, na kraju nam je sve ovo omogućilo da nas naše dijete učini boljim osobama - kazala je Valentina Vuko, majka Anamarije koja će uskoro navršiti pet godina.

- Kad dobijete dijete s poteškoćama, prepadnete se jer ne znate kako se nositi s time, a to je užasan osjećaj. U sklopu rane intervencije su nas naučili kako se nositi sa svojim djetetom, kako ga gledati kada ga presvlačiti, kako mu davati jesti, pričati s djetetom, kako ga prihvatiti i nositi se sa svime što nosi dijagnoza. Ovdje nema predrasuda, nitko vas ne gleda poprijeko, još vas nauče kako otvoriti svoje srce - ispričala nam je Vuko. Poručila je ostalim roditeljima da dijete kroz život treba u zubara, ako osjeti takvu bol, a kad kao majka ili otac shvatite da nešto nije uredu u fazi razvoja, morate se obratiti stručnjacima gdje ćete dobiti potrebnu pomoć.

Rana intervencija zasnovana je na znanstveno utemeljenim metodama koje uvažavaju djetetov razvojni profil (način učenja) i djetetovu osobnost.

- Svi mi znamo da je najvažnije otkriti poteškoće u ranoj fazi do treće godine života. Kada se zajedno s roditeljima reagira u ranoj fazi, jasno su vidljivi rezultati. Radimo na tome da tu djecu što više integriramo i u redovno školstvo, a kasnije i u zajednicu, te kroz druge naše usluge, kao što je organizirano stanovanje, uspijemo ih zaposliti i uključiti da budu ravnopravni u našem gradu i u našoj zajednici - kazala je Snježana Čotić, ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Juraj Bonači.

U okviru projekta 'Korak bliže zajednici' izgrađen je senzorni park i preuređen je jugoistočni paviljon zgrade Centra u Ulici Bruna Bušića. Izgradnja i opremanje senzornog parka, na lokaciji Centra u Ulici Brune Bušića 30, iznosila je 81.243 eura te je omogućena donacijama PBZ grupe u iznosu od 51.250,00 eura i Splitsko-dalmatinske županije u iznosu od 30.000 eura. Također, u sklopu projekta iz EU sredstava je preuređen prostor u Rendićevoj ulici u Splitu za potrebe pružanja usluge organiziranog stanovanja uz povremenu podršku. Nadograđena je i opremljena Podružnica Sinj za potrebe pružanja usluga rane intervencije, psihosocijalne podrške i poludnevnog boravka te je izgrađena dvorana. Uz to su preuređena i dva prostora u Makarskoj. Nažalost, potreba za uslugama Centra je u porastu.

- Nevjerojatno mi je bilo svjedočenje roditelja koji koriste usluge Centra. To je zaista nevjerojatna priča o, prije svega, kvaliteti usluge, ali i brizi te činjenici koliko podrška roditeljima znači. Otprilike milijun i 700 tisuća eura je koštao ovaj projekt, ali ta svjedočenja najviše govore o tome koliko je svaki euro koji se uloži zaista bitan. Odlazimo iz Splita s jednim prekrasnim iskustvom i svjedočenjem koje je zaista, prije svega, rekao bih, vrlo emotivno. No odlazimo s obavezom da nastavimo ulaganja u sustav socijalne skrbi, da pokušamo osigurati još veći broj socijalnih usluga, ali i naknada za one koji su u potrebi, i da nastavimo gdje smo ritmom koji smo do sada krenuli, a to je da mijenjamo cijeli niz propisa i okvire kako bi poboljšao kvalitetu onih kojima je potrebna podrška i oni koji imaju djecu s poteškoćama u razvoju - rekao je Ivan Vidiš, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Jedan od donatora za senzorni park je Splitsko-dalmatinska županija, a župan Blaženko Boban je naglasio da sudjeluju aktivno u gotovo svim projektima koje provodi Juraj Bonači.

- Već danas pokrećemo novi projekt. Ono što imamo na Braču, osigurat ćemo i na Hvaru, a to je usluga centra Juraj Bonači. Nije floskula rečenica Majke Tereze koja kaže kako nije važno raditi velika djela, već mala djela, ali s velikim srcem. Baš to pokazuju svi oni, a iznad svega roditelji te djece kojima je potrebna naša pomoć - između ostalog je rekao župan Boban. 

Vaša reakcija na temu