Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press FOTOGALERIJA: U Splitu održan seminar za župne suradnike i dopisnike Tiskovnog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije

FOTOGALERIJA: U Splitu održan seminar za župne suradnike i dopisnike Tiskovnog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije

Prvi u nizu ovakvih susreta

Seminar za župne suradnike i dopisnike Tiskovnog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije 'Kritička analiza dezinformacija o vjerskim temama' održan je u subotu, 11. siječnja, u Velikoj dvorani Centralnoga bogoslovnog sjemeništa i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu.

Seminar je organiziran u suradnji Tiskovnog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije i Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu (HKS), a predavanja su održali predavači s HKS-a: izv. prof. dr. sc. Lana Ciboci Perša, doc. dr. sc. Suzana Peran, doc. dr. sc. Davor Trbušić i Hana Kilijan, mag. comm.

Uime domaćina nazočne je pozdravio vicerektor bogoslovije i suradnik Tiskovnog ureda don Danko Kovačević. Prenio je pozdrave splitsko-makarskoga nadbiskupa Zdenka Križića, kazao je da je ovo prvi u nizu ovakvih susreta te poručio kako je od iznimne važnosti da svaka župa ima župnog medijskog suradnika. Govoreći o važnosti uloge novinara podsjetio je da je svaki kršćanin po naravi novînar i da je to neprocjenjiva i vrijedna služba te je izrazio nadu u dugu i plodonosnu suradnju.

Potom je voditeljica Tiskovnoga ureda Splitsko-makarske nadbiskupije dr. sc. Silvana Burilović Crnov prisutne uvela u program te ukratko predstavila predavače i teme njihovih izlaganja.

Prvo izlaganje 'Od informacije do dezinformacije u medijima' održala je izv. prof. dr. sc. Lana Ciboci Perša a te u njemu pokazala kako u medijskom prostoru ima sve više dezinformacija, a osobito na društvenim mrežama i portalima. Donoseći razne primjere dezinformacija pojasnila je kako je jako važno da se svi korisnici istih medijski opismenjuju i znaju kritički vrednovati medijske sadržaje. Istraživanja pokazuju da svaki treći korisnik koji je vidio neku dezinformaciju, vidi i njezin demanti te je 'tim više važno da korisnici medijskih sadržaja nauče provjeravati informacije čim na njih naiđu, a ne da čekaju da je netko drugi provjeri umjesto njih', poručila je prof. Ciboci Perša.

Drugo predavanje nosilo je naslov 'Dezinformacije o Katoličkoj Crkvi u medijima', a održala ga je doc. dr. sc. Suzana Peran. U njemu je pojasnila kako se u Katoličkoj Crkvi još od dokumenta 'Communio et progressio' iz 1971. govori o važnosti ispravnog, istinitog informiranja te o odgoju za medije koji bi se trebao događati u župama, katoličkim školama i biskupijama. O dezinformacijama, ili kako se one popularno nazivaju lažnim vijestima, više se govori od 2018. nakon Papine poruke 'Istina će vas osloboditi' o novinarstvu mira i lažnim porukama. Na tom tragu krenule su brojne inicijative u raznim biskupijama svijeta gdje se provjerava točnost informacija, ali i poučava vjernike, a posebno katoličke novinare koji su pozvani širiti istinite informacije, učinkovitom prepoznavanju dezinformacija. Nadalje, dezinformacije o vjerskim temama u cijelom se svijetu posebno dijele na društvenim mrežama gdje su često prisutne u naslovima. Razlog širenja ovih dezinformacija, naročito u političkim izborima, je taj što je vjera dio identiteta pojedinca te se na taj način udara na emocije, pojašnjava predavačica. Jako je važno boriti se protiv dezinformacija jer se njima može počiniti konkretna šteta osobama, ali i jer se na taj način stvara nepovjerenje i u Crkvu i u društvo.

Nakon kratke pauze u kojoj su sudionici seminara raspravljali o temi, održan je drugi dio predavanja. Hana Kilijan govorila je o pisanju vijesti za župne događaje te pokazala kako u njima osigurati istinu i vjerodostojnost. Praktično je prikazala kako pisati što jednostavnije te progovorila o terminologiji koja se koristi u nekim aspektima profesionalnog novinarstva koji su njima važni, a sve s ciljem opremanja župnih suradnika sa svim potrebnim novinarskim alatima.

Predavačica je također prisutne osnažila i približila im važnost njihove uloge koja je za Crkvu, a posebno za njihovu župnu zajednicu, vrijedna i koja predstavlja njihovo poslanje i način služenja.

Posljednje izlaganje dana 'Od župe do društvenih mreža – kako osigurati istinu i vjerodostojnost' održao je doc. dr. sc. Davor Trbušić. Na praktičan je način dao smjernice i predstavio alate kojima se župni suradnici mogu koristiti u upravljanju društvenim mrežama svojih župa na što uspješniji način te tako učinkovitije komunicirati. Također je pokazao korake u planiranju komunikacijskih kampanja na razinama svojih župnih zajednica te donio konkretni okvir što jedna kampanja treba sadržavati, koja pitanja postaviti na početku, tijekom i na kraju provedbe iste, a potom sve ohrabrio u budućim naporima oko njihovih župnih zajednica.

Na ovome susretu za župne suradnike i dopisnike Tiskovnog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije iznijeti su daljnji planovi za buduću zajedničku suradnju.

Vaša reakcija na temu