U Kaštel Lukšiću službeno su započeli radovi na izgradnji novog dječjeg vrtića, čija će vrijednost iznositi 7,1 milijun eura s PDV-om.
'Kao što smo i najavili, započeli smo izgradnju, mogu reći, najvećeg vrtića u Kaštelima. Projekt vrijedan 7,1 milijun eura je veliki projekt za naš grad, to ovako na prvu zvuči da nije puno, ali kad se vratimo u kune riječ je o oko 50 milijuna kuna. Vrtić će imati kapacitet za oko 200 djece, s ukupno 13 odgojnih skupina - osam jasličkih i pet vrtićkih. Rok izgradnje je 18 mjeseci, što znači da očekujemo kako će djeca već krajem 2026. moći pohađati novi vrtić', istaknuo je gradonačelnik Denis Ivanović.
Dodao je kako se trećina sredstava osigurava iz fondova Europske unije, što je značajna pomoć za gradski proračun.
'Svjesni smo da iz godine u godinu određeni broj djece ostaje neupisan u gradske vrtiće. Ovaj projekt je konkretan odgovor na taj problem', naglasio je gradonačelnik, dodavši kako se do rujna očekuje i otvaranje još jednog privatnog vrtića koji će moći primiti dodatnih 50 djece.
Ivanović je podsjetio i na važnost ulaganja u predškolski odgoj.
'Gotovo četvrtina gradskog proračuna odlazi na financiranje gradskih i privatnih vrtića. Cijena vrtića za roditelje ostaje ista kao i proteklih 12 godina, bez planiranih povećanja', kazao je.
Predstavnik izvođača radova, Igor Šermet iz tvrtke Tekton, također je izrazio zadovoljstvo početkom projekta.
'Radujemo se što započinjemo radove na ovom, za nas najvećem vrtiću do sada. Gradilište je preuzeto, dokumentacija i nadzor su spremni. Na terenu će raditi pedesetak radnika, a cilj nam je izgraditi vrtić u roku od godinu dana', kazao je.
Na novinarski upit, gradonačelnik Ivanović osvrnuo se i na demografske pokazatelje te trendove u Kaštelima, istaknuvši kako se posljednjih godina grad razvija u smjeru koji sve više privlači mlade obitelji.
'Koliko vidim, dosta se gradi po Kaštelima, što znači da dolaze i mlade obitelji. Prije 2-3 godine držali smo se u samom vrhu po prirodnom prirastu, među prva 3-4 grada u Hrvatskoj. Možda se sada situacija malo promijenila, ali upravo zato uvodimo niz novih demografskih mjera kojima nastojimo pomoći mladima - posebno onima koji su podstanari. Grad sufinancira podstanarstvo s iznosom od 300 eura mjesečno, a pomoć pri rođenju djeteta iznosi od 1000 do 5000 eura, ovisno o broju djece', pojasnio je Ivanović.
Dodao je kako je ulaganje u djecu i mlade temelj dugoročne strategije grada.
'Uvijek ističem - ako ne bude djece, čemu sve ovo? Čemu vrtići, ceste, kanalizacija? Demografija mora biti prioritet, a ostalo će doći samo po sebi', poručio je.
Govoreći o širem kontekstu demografskih kretanja, Ivanović je naglasio kako se u Kaštela vraćaju iseljenici, ali i da grad sve više privlači i strance.
'Ponosan sam što se naši ljudi, osobito Hrvati povratnici, vraćaju u Kaštela i pronalaze ovdje svoje mjesto. Normalno, dobro došli su i stranci, svatko tko dolazi s dobrim namjerama dobro je došao u Kaštela, koja se hvala Bogu, razvijaju infrastrukturno, razvija se i obala, a moramo priznati do prije nekoliko godina smo imali problem s vodoopskrbom i kanalizacijom, to je iza nas i sigurno da su danas Kaštela poželjna destinacija', zaključio je Ivanović.