Široki Brijeg u petak je bio središnje mjesto okupljanja velikog broja ljudi koji su došli odati počast hercegovačkim franjevcima stradalima tijekom Drugog svjetskog rata. Obilježavanje 80. obljetnice jednog od najtragičnijih događaja u povijesti ovog kraja okupilo je tisuće vjernika, predstavnike crkvenih i društvenih institucija te brojne hodočasnike iz raznih krajeva Hrvatske i te Bosne i Hercegovine, javlja Borak.tv.
Tijekom veljače 1945., u jeku napredovanja komunističko-partizanskih postrojbi, na Širokom Brijegu i u okolnim mjestima stradalo je 66 franjevaca Hercegovačke franjevačke provincije. Među njima 12 svećenika brutalno je ubijeno u samostanu na Širokom Brijegu, čime je počinjen zločin koji se i danas pamti kao simbol stradanja nevinih žrtava.
Središnje obilježavanje započelo je svetom misom u samostanskoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, gdje su vjernici u molitvi iskazali poštovanje prema franjevcima koji su ostali vjerni svojoj vjeri i pozivu do posljednjeg trenutka.
Među sudionicima komemoracije bio je i fra Miljenko Stojić, vicepostulator postupka mučeništva hercegovačkih franjevaca, koji je istaknuo kako su ti franjevci mogli sačuvati svoje živote da su se priklonili komunističkoj ideologiji, ali su ostali vjerni svojoj vjeri i principima.
'Njihova žrtva nije bila uzaludna. Njihova hrabrost i svjedočanstvo vjere ostaju trajni podsjetnik na snagu duhovnih vrijednosti i važnost očuvanja istine. Oni su svjetionik budućim naraštajima, a naša je dužnost čuvati sjećanje na njih', naglasio je fra Miljenko Stojić.
U organizaciji Matice hrvatske Split: Hodočašće i sjećanje na povijesne događaje
Hodočasnici iz Splita i Imotske krajine posjetili su Široki Brijeg, odajući počast povijesnim i duhovnim vrijednostima ovoga kraja. Među hodočasnicima iz Dalmacije bio je i don Vjenceslav Kujundžić, župnik župe svetog Josipa u Splitu i član Matice hrvatske. Njegova prisutnost dodatno naglašava povezanost vjere, povijesti i nacionalnog identiteta.
Prije svete mise, vjernici su se okupili kod spomenika žrtvama, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće u znak sjećanja i poštovanja prema stradalima.
Svečanu misu predvodio je biskup Palić. Tom je prigodom istaknuo kako jedino Zagreb i Ljubljana još uvijek nemaju spomenik žrtvama komunizma, dok sve ostale postkomunističke zemlje imaju takve spomenike u svojim glavnim gradovima, prenosi Borak.tv.
Važno je spomenuti i predsjednicu Matice hrvatske Split Snježanu Šetku koja nije mogla biti nazočna, ali snažno podupire ovakve događaje. Nakon prošlogodišnje komemoracije na Daksi, koju je organizirala Matica hrvatska, sada se realizira i ovaj događaj, a u planu je i odlazak na Bleiburg ove godine. Matica hrvatska nastavlja svoju misiju očuvanja sjećanja na povijesne događaje i brine o njihovom dostojanstvenom obilježavanju.
Željko Pleić, član Matice hrvatske Split, aktivno sudjeluje u komemoriranju i obilježavanju ključnih hrvatskih povijesnih događaja. Njegova predanost očuvanju sjećanja na važne trenutke nacionalne povijesti odražava misiju Matice hrvatske u promicanju kulturnog i povijesnog identiteta.
Ovaj događaj još je jedan primjer napora Matice hrvatske Split u čuvanju povijesne baštine i trajni podsjetnik na značaj kolektivnog sjećanja za buduće generacije. Obilježavanje obljetnice završilo je zajedničkom večerom u predivnom ambijentu restorana Rustika, gdje su se hodočasnici iz Dalmacije okupili i podijelili dojmove te zapjevali širokobriješkoj gospi i Hercegovini.