Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Joško Šupić FOTO/VIDEO Obilježena 33. obljetnica obrane Splita: Otvoren spomen park na Kašjunima s legendarnim topom

FOTO/VIDEO Obilježena 33. obljetnica obrane Splita: Otvoren spomen park na Kašjunima s legendarnim topom

Svečanost priredili pripadnici Udruge veterana 1. obalne topničke bitnice

Prošle su 33 godine od obrane Splita i razbijanja pomorske blokade Jadrana, a presudnu ulogu u toj bitki imala je 1. obalna topnička bitnica Kašjuni. Danas je na tom borbenom položaju, s kojeg je obranjen Split, otvoren spomen park.

Uz kamene, isklesane ploče spomenika nazvanog 'Spomen i želja', kao podsjetnik na ta vremena ponosa i slave postavljen je i obnovljeni top kojim je više puta pogođen zloglasni razarač Jugoslavenske ratne mornarice koji je nosio ime grada kojeg je namjeravao sravniti sa zemljom. Spomen park je uređen pod vodstvom Davora Šolića, predsjednika Udruge veterana 1. obalne topničke bitnice Kašjuni, uz potporu suboraca i donacije Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije. Top M 39 - 85 mm, kojeg je dobrano nagrizao zub vremena, kao izložbeni eksponat, obnovili su ga veterani Domovinskog rata, a do Splita je iz Velike Gorice stigao posredstvom splitskog Muzeja Domovinskog rata.

Zanimljivo je kako je i ovaj top za vrijeme pomorske blokade južnog dijela Jadrana trebao biti prebačen na dubrovačko područje, no jedan od pripadnika bitnice ga je noć prije 'onesposobio', kako bi ostao na položaju, što se ubrzo pokazalo ključnim za obranu Splita.

Ovaj dan koji je napunio srca veteranima splitske obrane, nije dočekalo 25 pripadnika ove postrojbe. Kroz ovu postrojbu prošlo je 136 ljudi. Zanimljivo je kako ni jedan pripadnik postrojbe nije ni ozlijeđen, ni poginuo u obrani Splita. 

'Mi smo opet na istom mjestu i vjerujte da bi ovi naši meštri top za pola sata opet osposobili za ratni položaj. Svima je srce puno. Drago mi je da održavamo tradiciju naše bitnice. Puno ljudi misli da smo mi samo ovdje bili. Naša bitnica je bila interventna. Dok je ovdje pucao top na razarač Split, tri naša topa su bila na Južnom bojištu, branili su Pelješac, Ston, Vid, potom su poslani kraj Unešića... Moram spomenuti i našeg predsjednika Udruge, kojeg je bolest spriječila da danas bude s nama, Milivoja Butigana, koji je bio odličan računač koji je s malo granata postizao vrhunske ciljeve', kazao nam je Zoran Čulić, dopredsjednik Udruge veterana 1. obalno topničke bitnice Kašjuni.

Ove godine u obilježavanje obljetnice obrane Splita na Kašjunima uključili su se i učenici Tehničke, graditeljsko-geodetske škole te Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju Split. Cilj je prenijeti im informacije o veličanstvenoj obrani njihova grada i države.

Cvijeće i svijeće pred novouređeni spomenik na Kašjunima postavili su čelnici Grada Splita, Splitsko-dalmatinske županije i braniteljskih udruga.

'Studeni je u Hrvatskoj mjesec koji podsjeća na slavnu povijest. No, vaša misija još nije završila. Ovoj mladosti nema tko pronijeti sve o slavnoj povijesti osim vas', kazao je splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban podsjetivši kako su na području ove županije stradale i prva i posljednja žrtva Domovinskog rata, Josip Jović i Ante Bužančić.

Predsjednik splitskog Gradskog vijeća Željko Domazet poručio je kako uspomene na veličanstvenu obranu ne blijede.

'Za mlade naraštaje je bitno da čuju ove uspomene. Reagirati na pravi način u pravo vrijeme, važna je poruka', kazao je Domazet.

'Ovo je najljepši sat povijesti', poručio je Damir Gabrić, pročelnik Upravnog odjela za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava u Splitsko-dalmatinskoj županiji i načelnik županijskog Stožera civilne zaštite.

Ravnatelj Muzeja Domovinskog rata Matej Gabrilo zahvalio je Ministarstvu obrane što je pristalo ustupiti legendarni top, a Željko Šižgorić, predsjednik udruge Ruža Hrvatske je poručio: 'Mladim naraštajima želimo ostaviti u nasljeđe kako se branila i obranila Hrvatska, kada nismo imali ništa i kada smo išli srcem protiv čelika'.

Sudionici svečanosti na Kašjunima svijeće i cvijeće položili su i prvom poginulom branitelju HRM-a Josipu Vraniću, na ratnom vatrenom položaju Kašjuni.

Vaša reakcija na temu