Grad Split je vratio Spaladium Arenu u svoje ruke. Na licitaciji koja se odvijala preko FINA-e nadmetali su se Grad Split i firma RD Arena.
Na četvrtoj dražbi, podsjetimo, prodavala se za jedan euro, uz jamčevinu od 5.985.000 eura. Gradsko vijeće je odobrilo gradonačelniku Ivicu Puljku maksimalni iznos od 5.050 milijuna eura.
Grad je licitirao s 2501 eura, drugi ponuditelj se nije javio.
Kupio je kupio sportsku dvoranu, udio prava građenja, zatim pravo građenja, dvor, zemljište pod sportskom dvoranom, površine 15.092 kvadrata, odnosno ukupno 30.798 metara četvornih te strojeve i opremu.
Za 13 godina, odnosno istekom 30 godišnje koncesije, Spaladium Arena bi se vratila Gradu i državi u jednakim omjerima. Zato je bilo i upitno kome se isplati kupiti je na kratki rok, izuzev Banovini.
Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća dogradonačelnik Antonio Kuzmanić najavio je kako bi upravljanje preuzela Javna ustanova Športski objekti. Rekao je i da će za stavljanje Arene u funkciju biti potrebno uložiti najmanje 2,5 milijuna eura. Radovi bi trajali šest mjeseci.
Spaladium Arena je, podsjetimo, zatvorena prije dvije godine godine jer je firma TPN Sportski grad, koja je upravljala dvoranom, blokirana zahvaljujući dugovanju za komunalnu naknadu u iznosu od tadašnjih 24 milijuna kuna. Upravo je Banovina blokirala račun TPN-u.
U prva tri kruga prodaje nije bilo zainteresiranih pa se početna cijena snižavala za četvrtinu procijenjene vrijednosti Spaladiuma koja je iznosila 59,85 milijuna eura. U četvrtom krugu je bila na dražbi za simboličnih jedan euro.
Oko jedne od najkompleksnijih priča s javno-privatnim partnerstvom, prvim takvim u Hrvatskoj, godinama se vode sporovi. Poanta je da je Grad Split, ponajprije zahvaljujući pokojnom Dejanu Kružiću i odvjetniku Kruni Peronji uspio osporiti potraživanja austrijskih banaka. Zbog tih bitaka, Spaladium Arena je sad u rukama Splita.