16.10 - Glatko su usvojene točke koje se tiču odricanja prava prvokupa i kupovine stanova i zemljišta. Povela se rasprava oko izmjene Plana upravljanja pomorskim dobrom tijekom koje je Prljević obrazlagao Ivoševiću da se na kraju ‘ipak mora razgovarati i da vidi da nije bilo potrebe za halabukom’.
Ivošević je krenuo nabrajati zašto se ne može razgovarati i tražiti rješenje, pa se i Domazet ubacio karakterističnom duhovitošću da ih nitko ne razumije.
Za kraj sjednice je ostala rasprava o pozajmici firmi Žnjan u iznosu od 22 milijuna eura.
Šuta se prvi javio za riječ.
- Žnjan je projekt HDZ-a, nažalost je stagnirao u ovom mandatu, ali izglasat ćemo jer ne želimo da zapinje i dalje. Ovakve stvari gradonačelnika su neprihvatljive. Poskupjeli ste projekt za 15 milijuna eura, važan vam je samo radi vašeg PR-a, a nama je cilj da se dogodi - iznio je Šuta.
Bekavac je pitala je li Puljka sinoć zvalo iz tvrtke Žnjan da kažu da nemaju sredstava, pa je slana dopuna dnevnog reda u zadnji trenutak.
- Do sada je bilo uobičajeno da firma uputi dopis, a mi idemo obrnutim putem. Možda im i ne treba novac, a nitko ne zna je li im treba dva milijuna eura, 200.000 eura...- krenula je Bekavac. Navela je i da trebaju ispraviti zaključak, s obzirom na to da se odnosi na sljedeću godinu.
Inzistirala je na troškovničkim stavkama.
- Ovo su novci svih nas. Imamo li pravo znati gdje ide naš novac? Nemamo? - zaključila je Bekavac.
SDP-ov Matijević je pitao kad su saznali, zašto nije došao direktor i za što ide novac.
- Pozajmica se možda neće realizirati, znamo koje je stanje projekta jer ja izvještavam redovito. Mi smo ponosni na ovaj projekt, želimo da se zna za njega, nemamo što kriti - odgovorio je Puljak.
Replicirao je Matijević da nitko ne kritizira projekt, ali eto, ako je on o svemu informiran, kako se dogodilo da tek sinoć sazna kakvo je stanje s novcem, pa šalju zahtjev u zadnji trenutak.
- Imate jedan iz zalaganja, jer ne pratite pozorno projekt, a ne da u zadnji trenutak saznate da gradskoj firmi za najvažniji projekt treba 22 milijuna eura - ironično je podvukao Matijević.
HDZ-ovci su pitali o stanju računa Grada i je li upitna likvidnost. Da je sve u redu, odgovorio je Puljak.
Nakon kraće rasprave, svi su vijećnici podržali davanje pozajmice firmi Žnjan.
15.04 - Završila je pauza. Slijede točke u kojima je namjera kupovine dva stana u povijesnoj jezgri, jedan od 72 kvadrata u Šubićevoj za 325.000 eura i drugi za 420.000 eura površine 91 četvornih metara koji se nalazi Ispod ure.
Paralelno, odriče se četiri prostora u centru grada, koji se također kreću u tom rasponu cijena, 4500 eura po kvadratu.
Uz to, Grad finalizira prodaju i dva građevinska zemljišta, na Zenti i na Brdima. Na Zenti, u turističkoj zoni, za 741.500 eura prodali su 882 kvadrata licitacijom. Kupac će na tom potezu, kako nam je potvrdio, graditi apartmane.
Na Brdima Banovina prodaje 300 metara kvadratnih svoga zemljišta da bi investitor formirao građevinsku česticu. Firma Brda projekt gradila bi stambeno poslovnu zgradu sa 168 stanova, šest poslovnih prostora i garažom.
13.50 - Iduća točka 37. sjednice Gradskog vijeća je Prijedlog Odluke o donošenju Izmjena i dopuna Detaljnog plana uređenja radne zone Dračevac. Usvojena je bez puno rasprave. Prijedlog programa korištenja sredstava ostvarenih od naknade za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru na području grada Splita za 2025. godinu usvojen je bez rasprave.
Prijedlog Odluke o visini turističke pristojbe za brodove na kružnom putovanju u međunarodnom pomorskom prometu kada se brod nalazi na vezu u luci ili sidrištu luke na području grada Splita za 2026. godinu. Vedrana Franić, pomoćnica pročelnice Službe za razvoj grada najavila je da će se tijekom cijele godine naplaćivati najviša naknada koja je predviđena zakonom.
Točka je jednoglasno usvojena bez rasprave.
Jednoglasno se izglasao i prijedlog Programa rada Gradskoga vijeća Grada Splita za 2025. godinu. Što se tiče prijedloga Zaključka o davanju suglasnosti za dopunu registracije djelatnosti trgovačkog društva Žnjan, glatko je usvojen uz kraću raspravu.
Prijedlog zaključka o davanju na upravljanje i održavanje postrojenja biostabilizator trgovačkom društvu Čistoća je usvojen s većinom glasova.
Uslijedila je pauza za ručak.
13.17 - Gvido Piasevoli iz Mosta je prozvao vlast za loše planiranje proračuna i enormne razlike u planiranom i izvršenom.
Bez obzira na kritike, usvojen je rebalans proračuna većinom nazočnih ruku u vijeću.
13.13 - Za kraj je Matijević rekao da je žalosno da se na ovakav način raspravlja o rebalansu proračuna.
- Najproduktivnije su bile one tri minute šutnje. Bez obzira podržavamo li ovu gradsku vlast ili ne, ali treći rebalans u godini je jasan pokazatelj kako se pristupa planiranju - zaključio je raspravu.
13.11 - U izmjenama i dopunama za 2024. godinu tekući plan bilježi smanjenje od 21.003.446 eura na prihodnoj i rashodnoj strani, navedeno je u prijedlogu izmjena i dopuna proračuna.
Šef splitskog HDZ-a je ponovio je slične zamjerke kojima je ranije komentirao izvršenje i rebalans proračuna.
Lidija Bekavac (HGS) osvrnula se na parolu gradonačelnika Puljka koju često ponavlja u javnom prostoru: 'Pokrenuli smo najveći investicijski ciklus u povijesti Splita'.
- Ovo što gradonačelnik radi je najveći cirkus u povijesti Splita, jer od novih investicija nema ništa. A sebi davati prvo mjesto u povijesti Splita je, morate priznati, u najmanju ruku narcisoidno. Gradonačelnik će zato najviše zadužiti Split kreditnim zaduženjem koji će se morati vraćati kroz sljedećih 30 godina. Osim Žnjana i Dračevca, niti jedan projekt nije doveden do faze realizacije. Građenje je samo s 34 posto od plana, a do kraja godine će vrlo vjerojatno biti manja brojka - rekla je Bekavac. Što se tiče poreznih prihoda, riječ je o stavkama koje stalno rastu, ali je HGS-ova vijećnica obrazložila da je razlog tome porezna politika RH.
- Porezne prihode gradonačelnik troši bez ikakvih analiza, umjesto da dio izdvoji za investicije. No, gradonačelnik Puljak se zadužuje za sve, od igle do lokomotive. Prijašnje vlasti su iz manjih prihoda dio odvajali za investicije - poručila je HGS-ova vijećnica. Naglasila je da gradonačelnik banalizira sve svoje pogreške i propuste, a pritom se poziva na prethodnike, iako mu treća godina mandata dolazi kraju.
Jakša Balov je zamolio predsjednika Gradskog vijeća da ga podrži u svom naumu. Te je svoje vrijeme od pet minuta za raspravu iskoristio za tišinu i naglasio je da je to njegova poruka koju ima o proračunu.
Na koncu je iskoristio posljednjih 20 sekunda kako bi zahvalio na pažnji i rekao:
- Ove prethodne simbolične tri minute šutnje su bile za prethodna tri proračuna s kojima je umrla svaka šansa za razvoj, renesansu i investicije - poručio je Balov.
12.32 - Tomislav Šuta (HDZ) je ponovio slično što govori od početka sjednice - politički pamfleti i nerealno planiranje. Tako je komentirao rebalans koji se odnosi na društvene djelatnosti.
Davor Matijević je pitao što je spriječilo gradonačelnika da uvede građanski odgoj.
- Na zadnjoj sjednici smo ustvrdili da još razmišljate o Kili, Centru za autizam... Što vas je spriječilo za građanski odgoj, koje je opravdanje za tu odluku? - pitao je Matijević.
- Elemente smo uveli kroz projekt STEMfemme, a izradili smo ostatak koji ćemo provesti uskoro - odgovorio je gradonačelnik Puljak.
- Super, znači da ste ga već uveli?! Ok, razmislite do iduće sjednice gdje ste ga uveli, u koje škole - pitao je Matijević.
Igor Stanišić (HGS) je komentirao povećanje ulaganja u Hrvatsko narodno kazalište. Tvrdi da se nikad veća sredstva izdvajaju za nikad lošiji program kazališta.
Prihvaćene su sve točke izmjena i dopuna proračuna koje su vezane uz Upravni odjel za društvene djelatnosti.
Uslijedila je rasprava o rebalansu proračuna, odnosno o prijedlogu III. izmjena i dopuna Proračuna Grada Splita za 2024. godinu s projekcijama za 2025. i 2026. godinu
Izvjestiteljica je Olenka Dadić, pročelnica Upravnog odjela za ekonomske poslove.
12.05 - SDP-ov Davor Matijević je spomenuo Poljičku, koja je uvijek pod vodom. Nakon svake obilnije kiše, dodao je, imamo potop.
- Pod vodom su liftovi i automobili. Zatražio je za prvu ruku barem dodatne šahte. Moramo početi razmišljati o alternativnom rješenju dok dočekamo rekonstrukciju - smatra SDP-ov vijećnik.
Zanimalo ga je što je s garažama u Papandopulovoj, Doverskoj, kraj Fine, koje su uglavnom u gradskom vlasništvu, a Grad njima ne upravlja na način na koji upravlja drugim garažama.
Prigovorio je Ivoševiću što se fotografirao pri otvaranju Marjanskog tunela, kaže da se nada da do kraja mandata neće napraviti fotku i na otvaranju neke autobusne stanice.
- Teško je shvatit nekome tko je van sustava koliko je poteškoća bilo tijekom radova, ali i dok smo do njih došli. Dozvolite čovjeku da se veseli, ovdje se ipak netko potrudio da se realizira projekt. Što se tiče plavljenja, u pravu ste. Čekamo Hrvatske ceste da bi Vodovod povećao kapacitete. Istina je da je trebalo već krenuti, prikazuje se maćehinski odnos prema gradu Splitu. Neke lokacije bliže rodnim krajevima nekih ministara brže dođu na tapet - kazao mu je Ivošević vezano za plavljenje Poljičke i dodao da povećanje količine šahti neće ništa popraviti jer voda svakako neće imati gdje ići.
Leona Grgić osvrnula se na dio pitanja o garažama, kaže da su za garažu u Doverskoj zaprimili i kroz zaključak je prošloga tjedna išla na dodjelu Split parkingu - ići će se na javno parkiranje. Za ostale će se morati riješiti još neke stvari, primjerice imovinsko-pravni odnosi.
Prijedlog izmjena Programa održavanja komunalne infrastrukture za 2024. godinu s projekcijom za 2025. i 2026. godinu je usvojen s 14 glasova.
Nakon toga je uslijedila objedinjena rasprava nekoliko točaka (od pete do devete) za koje je ovlaštena Đurđica Dželalija, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti.
11.42 - Uslijedio je prijedlog izmjena Programa održavanja komunalne infrastrukture za 2024. godinu s projekcijom za 2025. i 2026. godinu, a izvjestiteljica je Leona Grgić, pročelnica Upravnog odjela za komunalne poslove
Tomislav Šuta se javio za riječ. Smatra da je organizacija Adventa u Splitu ispod svake razine.
- Mi smo trenutačno u periodu adventa, vidi se da Grad nije učinio nikakve značajnije pomake kako bi blagdanska događanja u drugom gradu u državi bio na razini onoga u Zagrebu. Kada pogledate Solin, Primorski Dolac i druga mjesta u okolici, ovo je na jednoj razini. U petak navečer oko 21.30 sam prošetao gradom i nije bilo nikoga u gradu. Riva je bila sablasno prazna, Pjaca također. To samo govori o načinu kako upravljate gradom - rekao je Šuta.
Osvrnuo se i na drugu temu - čistoću grada. Kaže da je to jedan od gorućih problema, a istovremeno je to bilo najveće predizborno obećanje.
- Grad je i dalje prljav, pun neugodnih mirisa na određenim lokacijama, a zbog lošeg čišćenja ulice poplave. To je odgovornost gradske tvrtke Čistoća i tu ne vidim nikakav napredak. Osim toga, postoji stavka pristupa za osobe s invaliditetom. Predvidjeli ste 43 tisuće, a stavka se spustila na šest tisuća. Oglašavaju se osobe s invaliditetom, nezadovoljni načinom i postupanjem prema njima - rekao je Šuta.
Bojan Ivošević je odgovorio da ga iznenađuje što je baš Šuta odlučio pričati o temi plavljenja grada, premda je najupućeniji u tu temu, jer je bio direktor Vodovoda i kanalizacije. Naime, istaknuo je kako sustav odvodnje nije predviđen za toliku količinu padalina te da je potrebno raditi rekonstrukciju određenih kritičnih točaka.
Vijećnik HGS-a također se osvrnuo na problem (ne)čistoće grada. Igor Stanišić je poručio da stanje na terenu ne prati tolika ulaganja u čistoću grada.
- Kada je ljeto krivac su turisti, a zimi su krivac stabla s kojih pada lišće. Istina je da je krivac direktor Karoglan koji dobro ne radi svoj posao, kao i svi koji stoje iza njega. Ne znam čime ih je toliko zadužio - pitao se Stanišić.
Na pitanje Lidije Bekavac koliko je Kaufland sponzorirao Advent u Splitu da bi mogao okititi svoju jelku na Trgu Gaje Bulata, Ivošević je odgovorio kako su platili 30 tisuća eura za adventska događanja. Zbog tog iznosa je pred Hrvatskim narodnim kazalištem okićena 'njihova' jelka.
11.27 - 'Smanjenje planiranih sredstava je 70 posto što se tiče nerazvrstanih cesta. To znači da se 70 posto projekata neće realizirati', poručio je Jakša Balov u svom izlaganju.
Konkretno je ukazao na lokacije gdje živi, kao i gradonačelnik, na Žnjanu. Primjerice, Put Žnjana, Lovrinačku, Pazdigradsku, spoj na Vinogradsku.
- Sve to stoji, ne radi se, odustaje se, mogli bi i ukinuti odjel, jer ovim tempom nagodinu neće ništa niti raditi... Gradonačelnik je u kampanjama govorio kako zna, kako će preokrenuti, kako ćemo doživjeti renesansu, zamjenik je prozivao kako je Split k.... od grada. Prozivali su, a sada zaboravljaju sve što su bili, kako je prigovarao za aljkavost i sporost, da nakon svih obećanja vidimo kako ne znaju, ne rade, a sada traže razumijevanje za vlastitu sporost i nerad - istaknuo je Balov.
Govore kako ne smijemo kritizirati, pa zamislite, da trebamo imati razumijevanja, očito im lijepo izgleda ono što vide kada se gledaju u ogledalo. Povreda razuma, to je poruka koju podižem zamjeniku gradonačelnika Bojanu Ivoševiću i njegovu šefu.
Smatra da se sve o efikasnosti ove gradske vlasti pokazuje konkretno na ovom primjeru nerazvrstanih cesta, onoga što je odgovornost grada.
- To je ona kuga iz vremena renesanse, koja uništava sve. Ogledalo u uredu gradonačelnika, a posebno zamjenika pokazuje sliku koja nije ona koju jasno vidimo svi mi u javnosti, a onda je da ne znaju, koliko god zamjeniku dobro stoji odijelo, ono ne čini zamjenika, ne pruža znanje, odijelo ne čini čovjeka... - zaključio je Balov.
Tomislav Prljević (HDZ) je rekao da se izgubio u bespućima proračuna. Smatra da se svake godine obećava renesansa, a svaki put je bio isti scenarij.
- Nije to stvar mišljenja, već imate brojke. Izvršenja po stavkama su nekih 30 posto i to je porazno - rekao je Prljević. Naglasio je da je teško ovo razumjeti u trećoj godini mandata gradske vlasti.
Zanimalo ga je zašto je deponirano milijun i 700 tisuća eura, što je daleko od brojki za koje se smanjuju iznosi u programima.
Prijedlog izmjena je prihvaćen većinom glasova.
10.51 - Prijedlog III. Izmjene i dopune Programa građenja komunalne infrastrukture za 2024. godinu s projekcijama za 2025. i 2026. godinu prva je točka dnevnog reda na temu rebalansa proračuna.
Nikša Maletić, ovlašteni pročelnik Upravnog odjela za imovinsko pravne poslove i izgradnju odgovarao je na brojna pitanja vijećnika.
Tomislav Šuta je ponovio da su svi proračuni koje je gradonačelnik dosad predstavio bili njegovi politički pamfleti.
- Gradonačelnik se ponaša kao pijani milijarder, podiže kredite, a ne znamo zbog čega. A vidimo koliko on sam rebalansom skida stavke koje je slavodobitno najavljivao. Cijeli program za gradnju je bio 25,8 milijuna eura, a realizirano je 9,7 milijuna eura. To znači da je propušteno 16,1 milijun eura za ceste, garaže, grobna mjesta... - nabrojao je Šuta.
- Sve što govorim, utvrdila je državna revizija. Vidimo da su maske pale i to samo govori da smo cijelo vrijeme bili u pravu - smatra šef splitskog HDZ-a.
Lidija Bekavac upozorila je na slab učinak u realizaciji planiranih projekata.
- Realizacija za 2024. iznosi više od 9 milijuna eura. Gledajući zbirno, nešto je veća realizacija jer je prošle godine bilo oko 6 milijuna eura. Jasno je da to što je potrošeno ne znači ništa. Mogu nabrojati sve stavke koje nisu realizirane. Uglavnom, upozoravam da se nije napravilo ništa jer planovi ne odražavaju stvarno stanje s onim što je napravljeno i što će se napraviti. Na to vas je upozorila i Državna revizija. Nerealno se radi, realizacija je loša, a brojevi se napuhuju do iznemoglosti - istaknula je Bekavac.
Na kritike je odgovorio Nikša Maletić, naglasivši složenost postupaka i otkupa zemljišta.
- Sredstva za otkup zemljišta čine veliku stavku i mi ta sredstva ne možemo riješiti u jednoj godini. Dolazi do najvećeg nerazmjera i prisiljeni smo ta sredstva planirati do kraja godine. U startu znamo da ta sredstva nećemo realizirati jer je otkup nemoguće napraviti do kraja godine i onda se sve mora prebacivati u drugu godinu. Nije sve tako crno kako vi mislite, gradi se na više lokacija - rekao je Maletić, nabrajajući projekte koji su u tijeku.
- Planiramo završiti u idućoj godini određene projekte - dodao je.
U raspravu se uključio i Bojan Ivošević. Komentirao dinamiku izvođenja radova.
- Ne možemo nikada totalnu dinamiku radova predvidjeti. Vidjet ćemo hoće li to biti lažno obećanje ili će to biti projekti koji su u fazi javne nabave. Razumijem vas i vaše je pravo da nemate povjerenja, a vidjet ćemo jeste li bili u pravu na dan izbora i kada se sve krene raditi. Tada će se znati jesmo li lagali ili ćemo zaista raditi - zaključio je Ivošević.
10.28 - Tomislav Prljević (HDZ) postavio je pitanje vezano za Izvješće državne revizije, u kojem je vidljivo da se nenamjenski trošio novac od naknade za okoliš, koji je u cijelosti trebao biti utrošen u sanaciju Karepovca i poboljšanja životnih uvjeta ljudi koji žive u okolici gradskog odlagališta otpada.
- Sredstva koja su prihodovana od naknade za okoliš trošila su se nenamjenski, prihodi od naknade iznosili su otprilike 5 milijuna kuna, a 1.900.000 kuna od toga se utrošilo u Karepovac. Koji su razlozi za to? - pitao je.
Pročelnica Olenka Dadić odgovorila mu je da su sredstva tijekom sljedećeg razdoblja utrošena u reciklažna dvorišta, što je, kaže ona, namjenski utrošeno.
- Složili ste se s nalazom Državne revizije, vrlo je jasno, sredstva su se trošila nezakonito. Manje mi je to bitno, ne treba mi potvrda činjenica, samo me zanimalo zašto se to događa. Ta sredstva trebala bi se ulagati u područje koje je podložno negativnim utjecajima Karepovca, odnosno u istočne kvartove - zaključio je Prljević.
Igora Skoku (Centar) zanimalo je što je s garažom u Vrančićevoj i kada bi se mogao očekivati početak radova.
- Gotova je javna nabava i potpisan ugovor s izvođačem, 7. siječnja trebao bi biti uveden u posao, a rok izvedbe je šest mjeseci pa bi do ljeta trebali imati garažu - odgovorio mu je Bojan Ivošević.
Zaključena su vijećnička pitanja.
10.25 - Gradsko vijeće usvojilo je predloženi dnevni red. Uslijedila su vijećnička pitanja, a prva je bila Lidija Bekavac iz HGS-a koju je zanimalo objašnjenje nalaza Državne revizije.
- Naš mandat je započeo u srpnju 2021. godine, a revizija obuhvaća period od lipnja do godine i pol. U 2022. smo imali izbore i nije nas bilo nekoliko mjeseci već je povjerenica upravljala gradom. Velika većina primjedbi na 2022. godinu je tijekom te godine i ostale dvije već riješena. Vidjeli ste koliko nas je problema u bivšoj gradskoj upravi dočekalo i koliko je bivša vlast imala potpuno pogrešnih procesa - između ostalog je odgovorio Ivošević.
U gradskoj upravi je, kaže, zatekao brojne ugovore o djelu koje su naslijedili od bivšeg gradonačelnika Andre Krstulovića Opare. Nadalje, dodao je da je najveća nepravilnost da Hrvatske željeznice ne ispostavlja račun Gradu Splitu, a oni ne plaćaju obvezu za zemljište na Kopilici za privremeni kolodvor i parking.
- Ugovor je raskinula bivša gradska vlast, ali nije proknjižen, tako da je za Državnu reviziju taj ugovor bio na snazi. Za vrijeme ove gradske uprave jedna od primjedbi je financiranje medija. Iako su jasni kriteriji propisani za financiranje medija i bodovi su javno objavljeni, povjerenstvo koje predlaže Hrvatsko novinarsko društvo, trebalo malo bolje obrazložiti korelaciju između bodova i kriterija - obrazložio je dogradonačelnik. No Bekavac smatra da onda nisu dobro pročitali niti protumačili nalaz revizije.
Na sjednici Gradskog vijeća Domagoj Bajić iz HDZ-a postavio je pitanje o izgledu Marjanskog tunela nakon završenih radova. Bajić je prozvao gradske vlasti, istaknuvši kako obnova nije dala vidljive rezultate te kako se razlike gotovo i ne primjećuju.
- Radovi nisu dobro napravljeni, ljudi ne vide nikakve razlike. Boja krivuda, i nitko ne može primijetiti da je uopće bilo ikakve obnove - poručio je Bajić.
Na kritike je odgovorio Bojan Ivošević, dogradonačelnik Splita, objašnjavajući kako radovi nisu bili kozmetičke prirode, već su se odnosili na tehničke zahvate unutar tunela.
- Ne razumiju ljudi da se tunel nije samo pituravao. Radilo se na potpunoj izmjeni rasvjetnih tijela, postavljena je nova rasvjeta, provukao se uređaj za radio signal i provedena je nova instalacija. Sve osim ventilatora je tehnički napravljeno. Trenutačno tražimo rješenje za nabavu ventilatora, koji bi se instalirali u kratkom roku - odgovorio je zamjenik gradonačelnika. Naglasio je kako su radovi bili nužni radi sigurnosti prometa.
- Izvođač je bio maksimalno korektan, a ako ste prošli kroz tunel, mogli ste vidjeti sve što je napravljeno. Tunel izgleda tako kako izgleda jer nismo imali objektivan razlog za dodatne kozmetičke zahvate. Bacili bismo novac poreznih obveznika da smo radili više nego što je bilo potrebno. Po naputku policije sanirali smo tunel kako bi bio siguran za promet, a u novoj obnovi dodatno ćemo se posvetiti rasvjeti - pojasnio je Ivošević.
Igor Stanišić iz Hrvatske građanske stranke je pitao dogradonačelnika može li obavijestiti javnost o detaljima službenog posjeta Velikoj Gorici, 7. prosinca ove godine.
- Vrlo rado ću vas izvijestiti o svim detaljima. Vaš kolega Tomislav Šuta je najavio tematsku sjednicu na tu temu, tako da ćemo pratiti svaku aktivnost kluba do detalja kako bi vas na tematskoj sjednici mogli do detalja mogli izvijestiti na tu temu. Srdačan pozdrav - odgovorio je Ivošević na temu korištenja službenog automobila za odlazak na još jedno gostovanje Hajduka.
Jakša Balov iz HDZ-a problematizirao je situaciju s parkiralištem i prometnicama oko Kliničkog bolničkog centra na Firulama. Balov je istaknuo kako se radi o dugogodišnjem problemu koji još uvijek nije riješen niti se čini da je blizu rješenja.
- Prometna problematika pristupa KBC-u Firule svima je veliki problem. Grad Split za taj stari problem nije našao rješenje. Možemo li znati koji je status te problematike? - upitao je Balov.
Na pitanje je odgovorio Ivica Puljak, gradonačelnik Splita, istaknuvši da je glavni problem birokratske prirode i da odgovornost leži na državnim institucijama.
- Uvijek je isti problem - državna cesta, Poljička cesta, nije rekonstruirana. Nove ceste se trebaju raditi oko KBC-a i sve je zapelo zbog državne birokracije. Pomoć ćemo koliko možemo, ali bolnica pripada državi, a vi opet kritizirate premijera Andreja Plenkovića - rekao je Puljak.
Gradonačelnik je dodatno pojasnio složenu situaciju i istaknuo problem dugotrajnih infrastrukturnih zahvata.
- Jedna ulica u blizini gradi se već 50 godina, a još nije dovršena. To je vjerojatno svjetski rekord izgradnje jedne prometnice. Najveći problem su birokratski procesi i tu smo zapeli, ali nismo mi za to krivi -odgovorio je Puljak.
Na 37. sjednici Gradskog vijeća, Ante Grubišić iz HSP-a postavio je pitanje vezano uz izgradnju rotora s jednom trakom kod helidroma u Zajčevoj ulici. Grubišić je izrazio nezadovoljstvo trenutačnim rješenjem, smatrajući ga nedovoljno učinkovitim.
- Zašto je kod helidroma u Zajčevoj izrađen rotor s jednom trakom? - upitao je Grubišić.
Bojan Ivošević je odgovorio da je rotor privremeno rješenje dok se ne dovrši izgradnja Zajčeve ulice.
- On je tu dok se Zajčeva poveže. Ona se gradi već 51 godinu i zapela je u brojnim sudskim postupcima i birokraciji. Dugoročno, kada Zajčeva bude u punom profilu, taj rotor neće biti potreban. To je privremeno rješenje. Tako smo pomogli starijima i nemoćnima koji su smješteni u Domu za starije i nemoćne na Zenti - rekao je Ivošević.
Dodao je da se slaže s primjedbom vijećnika, ali je naglasio da problemi proizlaze iz administrativnih prepreka.
- Vaša primjedba je dobra i ja se slažem s vama. Međutim, zbog birokratskih problema i Zajčeve ulice, to će biti riješeno, a privremeni rotor više neće biti potreban - zaključio je Ivošević.
9.12 - Sjednica je počela, a uoči rasprave medijima se obratio Tomislav Šuta, predsjednik splitskog HDZ-a, koji je kritizirao Puljka zbog pozajmice tvrtki Žnjan u iznosu od 22 milijuna kuna. Gradonačelnik je objasnio zbog čega je potrebno ići na to rješenje. Više pročitajte ovdje.
RANIJE OBJAVLJENO:
Splitski gradski vijećnici danas raspravljaju o trećim izmjenama i dopunama ovogodišnjeg proračuna.
Bio je to rekordan proračun, no dijelom je ostao nerealiziran. U izmjenama i dopunama za 2024. godinu tekući plan bilježi smanjenje od 21.003.446 eura na prihodnoj i rashodnoj strani, navedeno je u prijedlogu izmjena i dopuna proračuna.
Višesatno obrazloženje financijskih tablica nedvojbeno će produžiti proračunska stavka u gradskoj blagajni koja se odnosi na zajam tvrtki Žnjan u iznosu od 22 milijuna eura. Riječ je o točki koja je dodana na dnevni red niti 24 sata uoči sjednice Gradskog vijeća.
U obrazloženju iznenadne dopune je navedeno da su sredstva potrebna za nesmetan nastavak projekta uređenja žnjanskog platoa u 2025. godini. Obrazloženo je kako nema dovoljno raspoloživih sredstava iz redovitog poslovanja, do projekta realizacije ITU mehanizma, koji je preduvjet za realizaciju zajma Europske investicijske banke.
Raspravljat će se još o 27 točaka dnevnog reda, kao što je prijedlog Odluke o visini turističke pristojbe za kruzere, Prijedlog zaključka o davanju biostabilizatora Čistoći, izmjenama i dopunama Planu upravljanja pomorskim dobrom te nekoliko točaka vezanih za odricanja i prihvaćanja prava prvokupa kulturnog dobra, kao i prodaje zemljišnih čestica.