Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay.com Europska komisija dala je zeleno svjetlo projektu unapređenja kanalizacijske infrastrukture u Zadru i Petrčanima

Europska komisija dala je zeleno svjetlo projektu unapređenja kanalizacijske infrastrukture u Zadru i Petrčanima

Kohezijska politika kao potpora širenju hrvatske infrastrukture za otpadne vode

Europska komisija dala je zeleno svjetlo projektu unapređenja kanalizacijske infrastrukture u Zadru i Petrčanima, financiranom sredstvima Kohezijske politike, s ciljem zaštite kvalitete vode i okoliša u tom području, uz usklađivanje s europskim direktivama o vodi i otpadnim vodama. Na području Zadra i Petrčana živi 75 tisuća ljudi, a godišnje bude i 1,5 milijuna turističkih noćenja, zbog čega je upravljanje otpadnim vodama velik izazov. U ovome je trenutku samo 70% stanovnika ima priključak na 185-kilometarsku kanalizacijsku mrežu, a ostali se oslanjaju na polupropusne septičke jame, iz kojih nepročišćene otpadne vode cure u tlo i more.

Novi projekt riješit će taj problem tako što će još 13152 građana spojiti na kanalizaciju, pa će kanalizacijskoj mreži pristup imati 94% građana. Projekt ima dvije faze i provest će se u dva programska razdoblja EU-a (2014.-2020. i 2021.-2027.). Sagradit će se 50 km nove kanalizacije, rekonstruirati ili obnoviti dijelovi mreže, te modernizirati jedno postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda. Tako će se opostići čišće ispuštanje vode i bolja zaštita okoliša. Na završetku projekta, a očekuje se da to bude 2026., ukupno kofinanciranje iz EU-a iznosit će 54,8 milijuna eura. Tom će se inicijativom uvelike smanjiti curenje nepročišćenih otpadnih voda, čime se štite kvaliteta tla i mora, što je nužno za zaštitu netaknutog obalnog ekosustava, okoliša i bioraznolikosti, kao i lokalnog turizma. 

Usto, modernizirana infrastruktura pridonijet će usklađivanju s Okvirnom direktivom EU-a o vodama i Direktivom o komunalnim otpadnim vodama, referentnim direktivama kad je riječ o okolišnim standardima u toj regiji. Smanjenjem zagađenja i boljim pročišćavanjem otpadnih voda novi će projekt stanovništvu i turistima donijeti dugoročne okolišne i javnozdravstvene koristi. Za više informacija o projektima koje EU financira u Hrvatskoj kliknite na Kohesio.

Vaša reakcija na temu