U sklopu kampanje za splitskog gradonačelnika, HDZ-ov kandidat Tomislav Šuta organizirao je treći okrugli stol pod nazivom ‘Split za generacije’.
Na ovom događaju, posvećenom temi priuštivog stanovanja, uz Šutu, koji je moderirao raspravu, sudjelovali su potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko te splitska arhitektica Mariana Bucat iz Arhitektonskog kolektiva.
- Želimo jasno i precizno komunicirati kako vidimo provedbu stambene politike od lipnja 2025. na području Splita, u kontekstu aktualnog javnog savjetovanja o Akcijskom planu nacionalne stambene politike. Cilj nam je razmijeniti mišljenja i istaknuti kako država prepoznaje problem priuštivog stanovanja te ga želi riješiti. Kao lokalna zajednica, želimo dati svoj maksimum kako bismo mladima omogućili pristupačne stambene modele – rekao je Šuta u uvodu.
Dodao je kako je jedna od ključnih točaka HDZ-ovog prijedloga model u kojem najam priuštivih stanova postaje oblik otplate, s mogućnošću kasnijeg otkupa:
- Mladi koji trenutačno nisu kreditno sposobni mogu kroz godine riješiti svoje stambeno pitanje. Ovaj model inspiriran je praksama iz Europske unije, poput onih u Austriji i Njemačkoj, te uključuje jasna pravila koja grad treba donijeti – pojasnio je Šuta. Naglasio je važnost suradnje države i lokalne zajednice.
- Država bi trebala osigurati pravni okvir, dok bi lokalne vlasti morale aktivno sudjelovati u provedbi. Nažalost, u posljednje četiri godine u Splitu nije izgrađen nijedan stan za priuštivo stanovanje, a to smatram ozbiljnim problemom - poručio je HDZ-ov kandidat za gradonačelnika.
Ministar Branko Bačić ovom prilikom je predstavio Nacionalni plan stambene politike, koji je nazvao prvim takvim strateškim dokumentom u povijesti Hrvatske:
- Vlada želi svojim projektima, programima i zakonima omogućiti mladima da riješe jedno od najvažnijih životnih pitanja – krov nad glavom. Nažalost, stanovi postaju sve manje priuštivi i dostupni mladim obiteljima - kazao je Bačić.
Nastavio je kako je cilj Nacionalnog plana osigurati održivo i priuštivo stanovanje, s naglaskom na porezne, financijske, ekološko-energetske i zemljišne mjere. Naime, indeks priuštivosti nije jednak u gradovima diljem države. Najavljeni Plan bi se trebao prilagođavati različitim regionalnim potrebama, pa tako i specifičnostima Splita, gdje je izražen nedostatak priuštivih stanova za mlade obitelji.
- Jedna od ključnih mjera uključuje povrat poreza na promet nekretnina za mlađe od 45 godina te 50 posto subvencije PDV-a na kupnju novih stanova. Uz to, pokrenut će se dva programa priuštivog stanovanja, a jedan od njih je najam stanova u državnom vlasništvu po povoljnim uvjetima. Drugi je program priuštivog najma za privatne stanove, u kojem država upravlja iznajmljivanjem u ime vlasnika. Pozivam sugrađana koji drže prazne stanove iz bilo kojeg razloga da ih povjere APN-u, kako bi u njihovo ime iznajmljivali stanove, a vlasnicima će se u dva navrata isplatiti cjelokupni iznos najamnine za razdoblje za koje su stanove iznajmljeni - objasnio je Bačić jedan od modela.
Kako navodi, plan predviđa izgradnju novih stambenih naselja, uz suradnju s lokalnim zajednicama. Bačić je naglasio kako država od veljače ove godine kreće s provedbom Nacionalnog plana. Očekuje da gradovi poput Splita, nakon izglasavanja plana, izrade lokalne planove stanovanja i pokrenu gradnju novih priuštivih stanova.
Ministar nije konkretno odgovorio na pitanje koliko je državnih stanova u Splitu, jer će svi biti namijenjeni zaštićenim najmoprimcima.
- Naime, od 1. siječnja ove godine započeo je postupak iseljavanja zaštićenih najmoprimaca iz stanova koji su u vlasništvu privatnih osoba. Kako bi spriječili da ti građani ostanu bez krova nad glavom, pripremamo sve stanove na području Splita koji su u vlasništvu RH za njihovo zbrinjavanje. Međutim, već sada je jasno da ti stanovi neće biti dovoljni za rješavanje svih potreba. Stoga smo već donijeli odluku i raspisali javnu nabavu za izgradnju nove stambene zgrade na području Brižina, koja će također biti namijenjena zbrinjavanju zaštićenih najmoprimaca - najavio je ministar.
Budući da problem nije od jučer, pitali smo potpredsjednika Vlade zašto se već ne grade stanovi u Splitu?
Podsjetio je kako smo do prije godinu dana imali zakon o subvencioniranju stambenih kredita, poznatiji kao APN krediti. Smatra da je to jedan od HDZ-ovih uspješnih projekata koji su omogućili kupnju do 38.000 stanova. No, nakon što je HNB upozorio na negativne učinke tog modela, odlučeno je uvesti dugoročnija rješenja, poput Nacionalnog plana stambene politike.
- S Nacionalnim planom odlučili smo ubrzati izgradnju stanova, gdje bi država bila glavni investitor. Planiramo u sljedećih pet godina, izgraditi 8.000 novih stambenih jedinica preko naše agencije. Pozivamo gradove i općine, posebno gradove, gdje je najveća potreba za priuštivim stanovanjem, da s nama sudjeluju u ovom projektu. Svaki grad treba izraditi lokalni plan stanovanja, koji ćemo mi kao država pripremiti, a oni prilagoditi svojim specifičnim potrebama. Nakon toga mogu započeti izgradnju novih stambenih jedinica - poručio je i najavio kako u Splitu planiraju izgraditi manje naselje s višestambenim zgradama i većim brojem stambenih jedinica kako bih odgovorili na potrebe građana.
Uz to je dodao kako će prilagoditi i novi zakon o prostornom uređenju kako bi omogućili bržu, jednostavniju i učinkovitiju gradnju, uz smanjenje potrebne dokumentacije.