Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
INFO ZONA UPOZORAVA: Treći pokušaj dodjele prostora udrugama donosi više problema nego rješenja

INFO ZONA UPOZORAVA: Treći pokušaj dodjele prostora udrugama donosi više problema nego rješenja

Naveli su što sve smatraju spornim

Splitski gradski vijećnici ponovno će odlučivati o dodjeli gradskih prostora udrugama, organizacijama civilnog društva i kulturnim akterima - i to po drugi put u nešto više od godinu dana. Na glasanje im dolaze prijedlozi novih odluka o dodjeli poslovnih prostora udrugama i organizacijama civilnog društva te o dodjeli poslovnih prostora fizičkim i pravnim osobama koje djeluju u području kulture.

- Neprihvatljivo je da se Odluka o dodjeli prostora na korištenje udrugama i ostalim organizacijama civilnog društva u dvije godine treći put daje u javno savjetovanje. Iako je druga verzija Odluke usvojena u prosincu 2023., Grad Split u godinu dana nije raspisao nijedan natječaj niti uskladio sadržaj popisa poslovnih prostora s tom Odlukom. Zbog toga smo odlučili ne sudjelovati u netom održanom trećem javnom savjetovanju o istom dokumentu, ali smatramo važnim o aktualnostima informirati zainteresiranu javnost - poručuje Goran Biličić, predsjednik Info zone.

Rođendaonice i teretane više ne mogu do jeftinih prostora

Prema prijedlogu Odluke, iz natječaja za gradske prostore s povlaštenim najmom isključuju se udruge koje naplaćuju usluge po tržišnim cijenama, bilo izravno, bilo kroz članarine. Time se pokušava onemogućiti da udruge koriste gradske prostore za prikrivenu komercijalnu djelatnost.

- Pohvalna je namjera da komercijalne rođendaonice i teretane ne mogu dobiti na korištenje gradske prostore po povlaštenom najmu. Praksa će pokazati koliko se uspješno doskočilo tom problemu sive zone u kojoj funkcionira dio udruga, no već je sada iz sadržaja Odluke jasno da će udruge i dalje naplatu usluga moći sakriti iza 'preporučenih donacija' - upozorava Biličić.

Novi prijedlog Odluke također uvodi koncept 'komercijalizacije dijela poslovnog prostora' koji koristi udruga te su jasno propisani uvjeti i procedura odobravanja. Udruga kojoj se odobri komercijalizacija dijela prostora za pola površine prostora plaćat će cijenu najma komercijalnog prostora.

- Nejasno je što zapravo znači 'komercijalizacija prostora'. Vjerojatno znači da udruge mogu prostor koristiti i za registriranu gospodarsku djelatnost, no formulacija ostavlja previše prostora za različita tumačenja. Dok se udrugama omogućava komercijalizacija, odluka o dodjeli poslovnih prostora akterima u kulturi to pravo ne predviđa. Znači li to da, primjerice, umjetnik neće smjeti prodavati vlastite radove u prostoru koji koristi, a udruga neće moći naplaćivati ulaz na predstave svojih članova? - pita se Biličić. 

Sakupljači sličica mogu dobiti prostor bez natječaja

Posebno spornim smatraju novi dio Odluke koji definira da prostor bez javnog natječaja, direktnom pogodbom, može dobiti organizacija civilnog društva kada je 'jedina takve vrste na području Grada ili kada obavlja djelatnost od posebnog interesa za Grad ili kada zbog specifične prirode, poput pružanja skloništa za žrtve nasilja, sigurne kuće ili drugih neophodnih socijalnih usluga koje zahtijevaju povjerljivost i neposrednu dostupnost, prostor ne može biti predmet javnog natječaja'.

- Ovakva formulacija ostavlja previše prostora za subjektivne odluke, jer što je 'poseban interes' može se tumačiti kako kome odgovara. To otvara vrata dodjelama po političkoj ili osobnoj liniji, umjesto prema stvarnim potrebama zajednice. Također, prema predloženim kriterijima, ako neka udruga sakupljača sličica u Splitu dvije godine posluje sukladno zakonu, ona u osnovi zadovoljava uvjete za dobivanje prostora bez natječaja jer je jedina udruga takve vrste na području Grada - ističu još jedan u nizu apsurda Odluke koja se pripremala više od dvije godine. 

Važnim smatraju i pitanje kako Grad određuje namjenu gradskih prostora. Prema prijedlogu, u natječajima će biti navedeno koje se djelatnosti mogu obavljati u pojedinom prostoru.

- Nije precizirano određuje li se područje djelatnosti koje se može obavljati u poslovnom prostoru po Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti ili po specifičnije definiranim djelatnostima u Registru udruga. Prijedlog Odluke ne obvezuje Grad da provede javni poziv za iskaz interesa, što znači da će se moći nastaviti dosadašnja praksa da udruga 'preko veze' nađe prostor, a onda se područje djelatnosti za taj prostor što uže prilagodi djelatnostima udruge kojoj je prostor namijenjen pa natječaj bude samo formalnost - objašnjava Biličić.

Udruga može vječno ostati u prostoru, čak i ako radi nezakonito

Problematičnom smatraju i novu proceduru za produljenje ugovora o korištenju gradskih prostora. Iako se ugovori za korištenje prostora potpisuju na pet godina, po novoj Odluci, za produljenje ugovora bilo bi dovoljno da udruga posluje u skladu sa zakonom u posljednje dvije godine korištenja prostora i da Grad da subjektivnu pozitivnu ocjenu za izvještaje o radu u posljednje dvije godine.

- Do sada je vrijedilo logično pravilo da udruga mora zakonito poslovati tijekom cijelog razdoblja korištenja prostora, a za produljenje ugovora udruga je morala ostvariti i minimalno 20 bodova u vrednovanju prethodnog petogodišnjeg rada, prema istim mjerilima kao prilikom natječaja. Dodatno, udrugama koje su prostore dobile na razne načine prethodnih godina, ugovor je mogao biti produljen samo na još pet godina nakon čega bi prostor išao na natječaj. Sada su svi ti kriteriji ukinuti. Udruga može vječno ostati u prostoru, čak i ako je poslovala nezakonito ili nazaduje u kvaliteti svog rada - zaključuje Biličić.

Grad Split više neće vrednovati financijske potpore SAD-a

U Info zoni problematičnim smatraju i izmjenu sustava bodovanja ostvarenih financijskih potpora. 

- Financijska sredstva dobivena iz međunarodnih izvora, poput britanske ili američke ambasade ili norveških fondova, više se neće vrednovati. U kreiranju rang liste kandidata za korištenje gradskog prostora Grad sada boduje samo prihode od vlastite djelatnosti, donacije, financiranje iz gradskog, županijskog i državnog proračuna te EU fondova koji donose najviše bodova. Time se nepravedno i nepotrebno ignorira značaj međunarodne financijske podrške izvan EU - smatraju u Info zoni.

Jedna od novosti odnosi se na dodjelu prostora koje je Grad dao na upravljanje gradskim ustanovama, poput nedavne dodjele dvanaest ponajboljih gradskih prostora Multimedijalnom kulturnom centru. Prema prijedlogu, takve ustanove samostalno će provoditi natječaje za dodjelu prostora, ali unutar okvira Odluke. Slična procedura bit će i s poslovnim prostorima koji su u vlasništvu ili suvlasništvu pravne osobe u isključivom ili pretežitom vlasništvu Grada.

Iz Info zone skreću pozornost i na činjenicu da još uvijek važeća Odluka propisuje da bi popis gradskih prostora morao sadržavati naziv korisnika, adresu, površinu, namjenu, datum sklapanja i isteka ugovora te iznos dospjelih dugovanja, a u prijedlogu nove Odluke taj se popis uopće ne spominje. 

- Novi prijedlozi odluka ne donose velika poboljšanja - naprotiv, ponavljaju stare greške, otvaraju prostor za pogodovanja i smanjuju transparentnost - zaključuje Biličić.

Vaša reakcija na temu