Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Joze Tomaš: Koliko god se naša županija trudila percipirati kao isključivo turistička, po svim pokazateljima ona to nije

Joze Tomaš: Koliko god se naša županija trudila percipirati kao isključivo turistička, po svim pokazateljima ona to nije

Zaposlenih u županiji je gotovo 100 tisuća, a nezaposlenih 18.795

Proširena sjednica Gospodarskog vijeća HGK-Županijske komore Split održana je danas. Teme sjednice bili su modeli financiranja projekata digitalne i zelene tranzicije, namijenjeni malim, srednjim i velikim gospodarskim subjektima te rad Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK.

Joze Tomaš, predsjednik Hrvatske gospodarske komore-Županijske komore Split, otkrio je tom prigodom nekoliko zanimljivih podataka.

- U našoj županiji imamo gotovo 17 tisuća tvrtki, konkretno 16.599 ih je registrirano, što je povećanje u odnosu na prethodnu godinu za 6,8 posto. To pokazuje da je gospodarska aktivnost dobra, da se događaju zanimljive investicije koje su porasle za 32,7 posto u odnosu na 2021.godinu. To je generator za razvoj naše privrede - navodi Tomaš.

Ukupni prihodi u 2022.godini bili su 9 milijardi i 200 milijuna eura, što je 23,4 posto na 2021.godinu.

- Kada govorimo o ovim podacima moramo biti svjesni da je prethodna godina bila pandemijska i da su izlazne cijene proizvoda i usluga bile nešto niže. Ono što je iznimno zanimljivo spomenuti je broj zaposlenih kojih je gotovo 100 tisuća, točnije 93.654 osobe, dok s druge strane 18.795 nezaposlenih osoba što nas ne veseli. Imamo jaku potražnju za radnicima u gotovo svim sektorima, a imamo preko deset tisuća nezaposlenih. Koliko god se naša županija trudila percipirati kao isključivo turistička, po svim pokazateljima ona to nije. U svim kategorijama, bilo o broju tvrtki, broju zaposlenih, dobiti, uvijek prednjači trgovina - zaključio je Tomaš.

Financijske proizvode HBOR-a iz okvira NPOO-a namijenjene malim, srednjim i velikim gospodarskim subjektima za financiranje projekata digitalne i zelene tranzicije predstavila je direktorica Sektora kreditiranja HBOR-a Suzana Laušin-Katanec.

- U Splitu poslujemo već deset godina i bio je prvi područni ured kojeg smo otvorili u Hrvatskoj. Split je bio pilot s kojim smo krenuli dalje i danas imamo pet područnih ureda diljem zemlje. Želja nam je bila približiti se poduzetnicima i omogućiti im daljnji rast i razvoj - naglasila je Laušin-Katanec.

Kazala je kako je HBOR u Splitsko-dalmatinskoj županiji, kroz desetljeće djelovanja na tom području, financirao gotovo dvije tisuće projekata u vrijednosti od 680 milijuna eura.

- U prošloj godini HBOR je odobrio 2,3 tisuće kredita u iznosu od oko 850 milijuna eura, a ukupna naša poslovna aktivnost je iznosila 1,26 milijardi eura. Rezultati za naših prvih pet mjeseci su impozantni, aktivnost je iznosila gotovo 580 milijuna eura, veća je za 52 posto, što govori o daljnjem razvoju hrvatskog gospodarstva - naglasila je.

S postupkom arbitraže i radom Stalnog arbitražnog sudišta nazočne je upoznao dr. sc. Branimir Kos iz HGK.

- Stalno arbitražno sudište pri HGK djeluje od 1852.godine, već su tada obrtnici uvidjeli da je najbolje, ako imaju nekakav spor, da 'sami sebi sude'. Znali su da ti ljudi najbolje i najbrže mogu riješiti njihove sporove. Tako je i danas, arbitražno rješavanje sporova, radi se o brzom i učinkovitom modelu koji je jednake pravne snage kao i pravomoćna sudska presuda. Kada spor rješavate arbitražom u roku od godine i pol dana dobijete presudu koja je ovršni dokument i s njom možete ići u prisilnu naplatu - objašnjava Kos koji smatra kako će se dogoditi investicijski tsunami.

- Stotine i tisuće investicija bit će pokrenuto, a neizbježno je da će iz njih proizaći i sporovi. Mi nudimo brzo rješavanje sporova jer nije isto hoćete li riješiti nešto u kratkom vremenu ili će te se suditi desetak godina. U tim slučajevima dužnici bankrotiraju, odu u stečaj i više se ne možete naplatiti. Brzim rješavanje sporova oslobađamo likvidnost, gospodarstvenike i njihov potencijal - zaključio je.

Vaša reakcija na temu