Hostel 'Boutique hotel Bačvice' u vlasništvu Blaženka Bonomija će prestati s radom ako mu Županija ukine minimalne tehničke uvjete, što je zatražila splitska gradska uprava. Bonomi trenutačno za hostel Gradu duguje gotovo 100.000 eura. Osim toga, pozvan je da vrati prostor, a uz to je pokrenut i sudski postupak za iseljenjem. U regionalnoj upravi su nam potvrdili da je u tijeku vršenje očevidnika zbog zahtjeva Grada. Za vrijeme korištenja bez pravne osnove, Banovina je vlasniku obračunala mjesečnu naknadu od 10.596 eura plus PDV-a.
Osim za hostel, Bonomi je, upozorava pročelnica za imovinu Maja Đerek, ostao dužan za poslovni prostor u Ulici Domovinskog rata. Taj prostor nije nikada stavljen u funkciju i vraćen je Banovini, ali ostalo je dugovanje u iznosu 146.843 eura. Dakle, uključujući hostel na Bačvicama, Bonomi je dužan Gradu oko 250.000 eura.
- Zakupnik uopće nije plaćao zakupninu i druge troškove, korištenje prostora se nije godinama kontroliralo niti su se postupci naplate za dugovanja pokretali - kaže Đerek.
Unatoč tome, navodi, zakupniku je za poslovni prostor na Bačvicama odobrena dopuna djelatnosti, pružanje usluga smještaja, iako ta djelatnost spada u veći cjenovni razred plaćanja zakupa.
Napominje da mu ugovor nije otkazan iako je ugovoreno da će biti nakon dvije neplaćene mjesečne zakupnine. Uz to, šokirana je pročelnica, omogućena mu je kompenzacija ulaganja u prostor s dospjelom zakupninom u iznosu od 770.000 kuna po nalogu bivšeg pročelnika.
Ističe kako je kompenzacija protivna ugovoru o zakupu i natječajnim uvjetima, jer je jasno ugovoreno da zakupnik snosi troškove investicijskog ulaganja.
- U prijavi na javni natječaj za zakup, Bonomi se odrekao prava potraživanja iznosa po osnovi ulaganja u prostor, što je bio natječajni uvjet - navodi.
Kompenzacija pravno pretpostavlja dospjela dugovanja s obje strane, pojašnjava, a Grad nije imao nikakvih dospjelih ulaganja prema Bonomiju. Stoga je bila nevaljana i pokrenut još jedan alat za 'zaštitu gradske imovine', izdan je nalog za storno kompenzacije.
- I pored kompenzacije, ostala su dugovanja pa su aktivirana sredstva osiguranja, koja opet nisu bila dostatna za naplatu cjelokupnog duga. Drugim riječima, Bonomi nije platio dobrovoljno niti cent zakupnine za poslovne prostore. Ugovor o zakupu je istekao kao da se ništa nije dogodilo - preneražena je.
Napominje kako će odjel na čijem je čelu uvijek poštivati sve zakonske i podzakonske propise kao i sklopljene ugovore o zakupu jednako prema svima, a prije svega štititi imovinu i potraživanja Grada Splita.
- Ovo je, nažalost, samo jedan od primjera koji dokazuje kako se gradskom imovinom upravljalo neracionalno i nejednako, čime je Gradu nanesena ogromna šteta. Nažalost, primjer je i kako su pojedinci besplatno i bespravno koristili gradsku imovinu, očito misleći da sve mogu preko veza i poznanstava te time stavljajući u nejednak položaj ostale zakupnike koji redovno podmiruju svoje obveze prema Gradu - zaključila je Đerek uz poruku da je ovakva praksa prestala.