Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash Lauc: Mutacije virusa se stalno događaju

Lauc: Mutacije virusa se stalno događaju

Istraživanje pokazalo da se genetska inačica novog koronavirusa koji danas prevladava u svijetu, u laboratoriju pokazala sposobnijom zaraziti ljudske stanice od izvornog oblika koji se pojavio u Kini

Novo istraživanje objavljeno u četvrtak u časopisu Cell, a koje danas prenose i hrvatski mediji, pokazalo je da se genetska inačica novog koronavirusa koji izaziva Covid-19 i koja danas prevladava u svijetu, u laboratoriju pokazala sposobnijom zaraziti ljudske stanice od izvornog oblika koji se pojavio u Kini. 

Gordan Lauc je za portal HRT-a rekao kako su mutacije virusa su nešto što se stalno događa.

- To nije ništa neočekivano. Ovaj primjer promjene aminokiseline na položaju 614 spike glikoproteina je tipičan primjer kako se u nekom trentku pojavi nova varijanta koja se “natječe” sa starom varijantom. Dok je D614G varijanta bila iznimno rijetka u početku epidemije, sada je na nekim, no ne i svim mjestima u svijetu postala dominantna, ističe Lauc.

Kaže da prve objavljene analize pokazuju je da ova nova varijanta proizvodi veću količinu virusnih čestica, te da se zbog toga izgleda brže i uspiješnije širi, no da ne uzrokuje teže oboljenje.

- Općenito je za očekivati da će one varijante koje se brže i bezbolnije šire s vremenom postati dominantne. To je zapravo jako dobro, jer osobe koje razviju imunitet na tu blažu varijantu postaju otporne ili barem otpornije i na onu težu, tako da su barem u određenoj mjeri zaštićeni ako dođu u kontakt s bilo kojim sojem tog virusa, rekao je poznati hrvatski znanstvenik Gordan Lauc.

Bernard Kaić kaže da su te studije zanimljive i prikazuju promjenu prevalencije/zastupljenosti specifičnih mutacija virusa SARS-CoV-2 kroz vrijeme.

Dodao je da na temelju kliničkih zapažanja iznose hipoteze o zaraznosti virusa koji ima te specifične mutacije i utjecaju tih mutacija na težinu kliničke slike i na adekvatnost postojećih seroloških testova.

Kaić je naglasio ipak da je sve potrebno potvrditi dodatnim istraživanjima.

- Još puno više je istraživanja potrebno da se utvrdi imaju li spomenute mutacije i njihova zastupljenost ikakvog utjecaja na svakodnevni život, na postupanje s oboljelima, na intenzitet traženja kontakata oboljelih, na stav prema bolesti uopće, na mjere za sprečavanje širenja bolesti u stanovništvu itd., dodaje.

Poručuje i da u ovom trenutku rezultati te studije ne mijenjaju ništa niti za zaražene osobe niti za rad zdravstvenog sustava niti utječu na epidemiološke mjere u stanovništvu, prenosi HRT.

Vaša reakcija na temu