Na konferenciju za medije stigli su sa - psima. Dok su četveronožni suputnici oko njih ležali i njuškali, Davor Matijević, Jakov Prkić i Marinko Biškić govorili su o onima koji ne mogu govoriti.
- Ovi psi nisu tu da nas štite, nego da prenesu poruku - rekao je Matijević i odmah otvorio pitanje zbog kojeg su se i okupili.
Split i dalje nema azil za životinje. Umjesto sustava - improvizacija. Umjesto plana - alibi. A odgovornost već godinama leži na leđima volontera. Takvo stanje kritizirali su Matijević, Prkić i Biškić, najavljujući konkretna rješenja umjesto, kako su rekli, PR fasade i političkih izgovora.
- Split nema azil već godinama. Ono što je bilo na Dujmovu bila je improvizacija, rezultat volonterskog rada, a ne sustava. I to je sramotno - rekao je Matijević kandidat za gradonačelnika iz redova SDP-a (u koaliciji s Dirketom i Možemo!)
Podsjetio je da je trenutačno rješenje postavljeno na trasi ceste za koju se desetljećima zna da će se graditi.
- Tko ne voli beštije, ne voli ni ljude. A kod nas je azil montiran nasred buduće prometnice. Svi pamtimo sliku psa zadavljenog uzicom i uvjete u kojima su živjeli. Takvo što je ponižavajuće za jedan grad. Prije dvije godine HDZ je najavio da njihov čovjek preuzima odgovornost za to. Jednako kao što nije pročistio vodu, nije izgradio ni azil - rekao je.
Govoreći o mogućim rješenjima, Matijević je naveo da su analizirali sustave u Čakovcu, Osijeku, Amsterdamu i Ljubljani. Kao najprimjereniji istaknuo je osječki model:
- Grad preuzima organizaciju, ali volonteri i dalje sudjeluju. Nije riječ samo o skupljanju napuštenih životinja, riječ je o edukaciji. O građanskom odgoju - rekao je i najavio da će azil izgraditi odmah na početku mandata.
Najavio je i dvije moguće lokacije: jedna je u Žrnovnici, koja se prostire na oko 4000 četvornih metara, a druga u Srinjinama, na prostoru bivšeg kamenoloma Konstruktora, površine oko 450.000 kvadrata.
- Obje lokacije su gradske i zadovoljavaju sve uvjete. I zato više nema izgovora - poručio je Matijević.
Na njegove riječi nadovezao se Jakov Prkić, kandidat za zamjenika gradonačelnika, koji je rekao da na Karepovcu imamo privremeno sklonište koje zakon ne prepoznaje.
Osim toga, upozorio je i na njegovu lokaciju.
- Znalo se da će tuda prolaziti cesta, ali Grad je ipak odlučio tamo postaviti pse. Kasnije su tvrdili da to nisu znali. Pa kako? - pita se Prkić.
Prema njegovim riječima, sklonište sada mora biti izmješteno, a Grad ne zna kamo.
- Troškovi su golemi. Tvrdi se da se psi čuvaju kao sudski dokaz. Ako je tako, zašto su neki već udomljeni? Manji štenci, konkretno. Ako su dokaz, zašto nisu svi još uvijek tamo? - rekao je.
Istaknuo je da je trošak bez izgradnje azila već narastao na gotovo 200.000 eura godišnje.
- Najvažnije je da se psi zbrinu. Neki se neće moći udomiti, ali pokušati se mora. Apsurdno je da su udruge skupljale novac kako bi dovele pseću terapeutkinju, doktoricu veterine, da pomogne u socijalizaciji pasa - rekao je, dodavši kako ne bi bilo ni ovog privremenog rješenja da se nije dogodila tragedija na Dujlovu.
- U početku je zamjenik gradonačelnika Ivošević šetao među psima, hranio ih. Sada ga nema mjesecima. Grad pokušava pse prebaciti drugima, nudeći jednokratne isplate drugim skloništima. Nitko ih nije prihvatio. Neka skloništa jesu, ali samo pod uvjetom da im Grad i dalje mjesečno plaća skrb - što, uostalom, već i radi - istaknuo je Prkić.
Drugi kandidat za dogradonačelnika, Marinko Biškić, rekao je da je ovo pitanje civiliziranosti i temeljne ljudskosti.
- Ako se prema životinjama ponašamo kao prema otpadu, što to govori o našem odnosu prema ljudima? Nema tu ideologije. Nema velikih riječi. Samo jedno pitanje: hoćemo li konačno pokazati da smo normalan grad - ili ćemo opet improvizirati? - zaključio je Biškić, dodavši da Split već godinama pada na ovom jednostavnom, bazičnom testu.