Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Mnogi koji su ove godine otišli u mirovinu - rješenje čekaju mjesecima

Mnogi koji su ove godine otišli u mirovinu - rješenje čekaju mjesecima

Može trajati i godinu i pol dana

Mnogi koji su ove godine otišli u mirovinu, na konačno rješenje čekali su mjesecima ili još čekaju. Osim dugotrajnog čekanja, prve umirovljeničke dane otežava im i to što u međuvremenu dobivaju samo predujam, a ne puni iznos mirovine. 

Deset mjeseci - toliko je kolega Davor Ivanković čekao konačno rješenje o mirovini, javlja HRT.

Kolege iz redakcije koji su otišli u mirovinu kada i on, a izabrali su mirovinu iz dva stupa, čekali su i dulje.

- Cijeli postupak, ako se odlučiš za drugi stup, znači za dvije isplate mirovine, može trajati i godinu i pol dana - kaže Davor Ivanković.

I to smatra nedopustivim. Pogotovo jer su akontacije, koje se isplaćuju do izračuna konačne mirovine, za neke - više nego mizerne.

- Iskreno, mislim da ne rade loše, problem je u lošim mirovinama, u niskim mirovinama, u nemogućnosti dobivanja potpore za vrijeme dok se ne riješi slučaj. Oni bi trebali dobivati neki socijalni dodatak, a državu 'boli kapa' za to - govori Jasna A. Petrović, predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske.

Unatoč prigovorima na brzinu kojom rješavaju zahtjeve za mirovinu, iz Zavod za mirovinsko osiguranje ističu da se njih 90% riješi u zakonskom roku od dva mjeseca.

- Akontaciju prima 4057 korisnika, odnosno predujam mirovine u prosječnom iznosu od 590€ do donošenja končanog rješenja. Svega 790 zahtjeva je trenutačno na rješavanju koje traje dulje od 60 dana - ističe Maja Čakarun, glasnogovornica Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Milivoj Špika sumnjičav je ne samo prema statistici nego i prema izračunu.

- Ja sam apsolutno siguran da se događaju greške prilikom izračuna mirovine, a kako je ukinuta revizija, mnogima ostane ta mala mirovina. Oni ni ne znaju da im je mirovina umanjena, puno ljudi ne zna kako se mirovina računa - kazao je Milivoj Špika, Blok umirovljenici zajedno.

Onima koji tek trebaju u mirovinu, Davor Ivanković savjetuje da ne obilaze šaltere, nego da zahtjev predaju putem sustava e-građani.

- To bih savjetovao svima, da šalju mailove, da zovu, da budu uporni - kazao je.

I naravno, da se naoružaju strpljenjem, ali i ušteđevinom koja će im pomoći da prebrode razdoblje do isplate konačnog iznosa mirovine.

Vaša reakcija na temu