Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
MOST OMIŠ: Razvoj da, ali ne pod svaku cijenu.

MOST OMIŠ: Razvoj da, ali ne pod svaku cijenu.

'Drago nam je što građani jasno iznose stav'

'MOST Omiš jasno stoji uz građane koji će u nedjelju na prosvijedu izraziti svoj stav. Ne samo da podržavamo pravo na prosvjed, već smatramo da je ovo okupljanje jasan signal da građani više ne pristaju na ignoriranje. Takva okupljanja su dokaz da postoji svijest, hrabrost i volja za promjenom – to je znak zdravog društva. Nadamo se da se ovaj prosvjed neće ispolitizirati, ali i da će u budućnosti sustav funkcionirati tako da građani svoj glas mogu čuti bez potrebe za izlaskom na ulicu', poručuju iz stranke.

Ističu kako se odluke o prostoru koji pripada svima 'moraju donositi uz jasan uvid i odgovornost. Projekt marine na ušću Cetine nije samo investicija – on je odluka o budućnosti grada, prirode i svakodnevnog života građana'. Zato traže nformacije, uključivanje stručnjaka i otvorenu raspravu. Vjeruju da nitko razuman ne bi planirao takav zahvat bez potpune, nezavisne procjene svih mogućih posljedica

'S druge strane, želimo jasno poručiti: MOST nije protiv razvoja, nije protiv investicija. Dapače, smatramo da Omiš treba nova ulaganja, ali ona moraju biti pažljivo planirana i usklađena s interesima grada i ljudi koji u njemu žive. Ne želimo ni sabotirati ni kočiti, već osigurati da svaki projekt donosi stvarnu, a ne deklarativnu korist.

Naš stav i djelovanje jasno je svima koji nas prate. MOST je protiv šutnje i prebacivanja odgovornosti. Već mjesecima čekamo odgovor gradonačelnika: je li zatražio reviziju mišljenja Ministarstva i hoće li se šetnica otvoriti kao luka, iako nema provedenu studiju o zaštiti okoliša?
Vladajući računaju na to da će javnosti biti dovoljno malo cvijeća i lijepih fotografija. I mi želimo uređen i atraktivan grad, ali ne pod svaku cijenu. Ako je cijena otvaranja takve 'luke' ta da se naša djeca više neće moći kupati na Velikoj plaži, onda to nije cijena koju smo spremni platiti. Isto vrijedi i za marinu', poručuje Karlo Vukasović kandidat je MOST-a za omiškog gradonačelnika.

Nadalje dodaje kak je za bilo kakav daljnji razgovor potrebna potpuna transparentnost oko studije utjecaja na okoliš.

'Tražimo da Grad Omiš angažira relevantne stručne institucije kako bi neovisno procijenile utjecaj marine na Cetinu, sedimentaciju i morski ekosustav. Ključne institucije koje trebaju dati svoje mišljenje su:

Institut za oceanografiju i ribarstvo Split – analiza utjecaja na morski ekosustav i dinamiku sedimentacije.

Hrvatske vode – procjena utjecaja marine na tok rijeke Cetine, opasnost od erozije i mogućnost poplava.

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja – Uprava za zaštitu prirode i okoliša – evaluacija usklađenosti s ekološkim standardima i zaštićenim područjima.

Prirodoslovno-matematički fakultet Zagreb – Biološki odsjek – stručno mišljenje o mogućim posljedicama na floru i faunu rijeke i priobalja.

Hrvatska agencija za okoliš i prirodu (HAOP) – provjera usklađenosti s nacionalnim strategijama zaštite okoliša i prirode.

Očekujemo jasne i znanstveno utemeljene podatke, a ne samo dokumente koji služe kao formalna potvrda bez konkretnih analiza. Tražimo da Grad Omiš preuzme odgovornost i angažira ove institucije kako bi osigurao objektivnu procjenu projekta.

Ako je projekt zaista dobar za Omiš – otvorimo sve karte', kaže Vukasović.

Vaša reakcija na temu