U splitskoj bolnici predstavljen je endoskopski stup i oprema za operacijske zahvate u novorođenčadi, dojenčadi i djece za potrebe Klinike za dječju kirurgiju. Splitsko-makarska nadbiskupija je u sklopu Trećeg nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji provela humanitarnu akciju 'Obitelji za najmanje' u sklopu koje je prikupljeno 620.000 kuna. Prikupljenim iznosom kupljen je endoskopski stup, a donacijama ostalih dobročinitelja R.T. Centar, Obzor d.o.o., grad Trilj, općina Marina te nogometaš Nikola Kalinić, nabavljena je i sva potrebna oprema za endoskopsku kirurgiju kakva se koristi u najboljim europskim centrima, čime će biti omogućeno da se kirurški zahvati obavljaju na najsuvremeniji i najsigurniji način. Ukupna vrijednost donacije je milijun kuna.
Doc. dr. Krešimir Dolić, zamjenik ravnatelja KBC-a Split, zahvalio se svim donatorima, a posebno Splitsko-makarskoj nadbiskupiji i svim obiteljima koje su sudjelovale u prikupljanju novca za najdragocjenije članove svake obitelji – djecu. Izrazio je radost što vrhunski stručnjaci koji rade pri splitskom KBC-u sada imaju i vrhunsku aparaturu koja će sigurno doprinijeti da još kvalitetnije i uspješnije obavljaju svoj posao.
Sam uređaj predstavio je dr. Zenon Pogorelić predstojnik Klinike za dječju kirurgiju, koji je rekao da uređaj omogućuje provedbu minimalno invazivne kirurgije koja izaziva najmanje oštećenja. Prednost ove kirurgije je što pacijent najmanje trpi, kirurški zahvat je kraći, oštećenje tkiva manje, komplikacije su rjeđe, bol je manja, a oporavak brži. Naglasio je da djeca kraće borave u bolnici, brže se oporave i vrate svakodnevnim životnim aktivnostima, a nije zanemariv ni kozmetički efekt koji je izvrstan. Podsjetio je da KBC Split posjeduje već jedan takav uređaj star 20 godina i njegove tehničke karakteristike su daleko ispod onih koje posjeduju uređaji novije generacije.
- Godišnje se ovim uređajem operira oko 350 djece, od toga je oko 50 djece mlađe od pet godina života te barem 20-ak djece novorođenačke dobi, a u proteklih mjesec dana otkada je novi uređaj stigao u splitsku bolnicu operirano je 30-ak djece - kazao je dr. Pogorelić.
Humanitarna akcija 'Obitelji za najmanje' trajala je od 29. kolovoza do 1. listopada 2018. god. Novac se skupljao putem donatorskog telefona, uplatama na račun akcije te putem donacijskih štandova sa suvenirima Trećega nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji koji su bili izloženi na svim događanjima u sklopu Susreta obitelji i u većim župama. Sudionici velikoga humanitarnog koncerta, koji je održan 14. rujna na splitskoj rivi uz izravan prijenos Hrvatske radiotelevizije, odrekli su se u suradnji sa ZAMP-om svojih honorara i tako pridonijeli uspješnosti akcije, kao i brojni drugi izvođači i sudionici na svim događanjima u sklopu Trećega susreta obitelji.
- Radosni smo što smo Susretom hrvatskih katoličkih obitelji mogli učiniti nešto dobro. Obitelj je naše opće dobro i naše obitelji su učinile ovu lijepu stvar. Posebno mi je drago što je ova donacija bila usmjerena prema našim najmanjima jer oni su naša budućnost. Od srca želim da vi oni kojima je potrebno ovakvo liječenje narastu veliki i budu zdravi - kazao je nadbiskup Marin Barišić i zahvalio svima koju su sudjelovali u ovoj humanitarnoj akciji.
Putem donacijskog telefona ostvareno je više od 35 tisuća poziva, a uplatama na račun i donacijama na donacijskim štandovima prikupljeno je više od 400.000 kuna. Akcija je u potpunosti ostvarila cilj, zahvaljujući svakome tko je donirao novčana sredstva, svoj talent, trud i vrijeme, a namjera nam je bila da naše katoličke obitelji ostave dublji trag u našem društvu i učine dobru stvar za širu primjenu, za one najosjetljivije i najranjivije, djecu i mlade.