Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
OBUSTAVLJEN POSTUPAK: Pala optužnica protiv direktora Cestara, teretili su ga da je na zlouporabu poticao kandidata za šefa komunale u Splitu

OBUSTAVLJEN POSTUPAK: Pala optužnica protiv direktora Cestara, teretili su ga da je na zlouporabu poticao kandidata za šefa komunale u Splitu

Istraga se svojedobno vodila i protiv Damira Ordulja, bivšeg direktora Vodoprivrede, koji je u najužem izboru za prvog komunalca Grada Splita

Vrhovni sud obustavio je pravomoćno kazneni postupak protiv Joze Rake, direktora Cestara, koji je u svibnju 2016. godine nepravomoćno optužen da je deset godina ranije u nakani da se njegovo društvo neosnovano iskoristi u velikom iznosu na štetu Splitsko-dalmatinske županije i ujedno umanji upravljačka prava malih dioničara Vodoprivrede Split, tražio od tadašnjeg direktora Damira Ordulja da suprotno odredbama članka 5. Ugovora o ugovaranju, naplati i evidenciji prodaje dionica zaključenog 2001. godine između Županije i Vodoprivrede, prema kojima je Uprava dužna voditi brigu o interesima Županije kroz izvršavanje obveza koje proizlaze iz ugovora, omogući opunomoćeniku Cestara otkup dionica od dijela malih dioničara u korist Cestara nominalne vrijednosti 4 milijuna kuna s pravom na popust ugovorenim po članku 5. već spomenutog Ugovora. 

U optužnici se navodi da je Ordulj postupio po traženju Rake umjesto da se usprotivi takvoj kupnji neotplaćenih dionica te da je omogućio Cestaru da preuzme te dionice i time umanji prava malih dioničara koji su imali pravo prvokupa. Punomoćnik je od dijela malih dioničara otkupio otplaćene i neotplaćene dionice Vodoprivrede te ih prenio na Cestar, koji je jednokratno otplatio neotplaćene dionice Splitsko-dalmatinske županije prikazujući ih kao da su ih platili mali dioničari, pri čemu je Cestar izbjegao platiti Županiji 675 tisuća kuna s osnove prava na popust oštetivši tako Županiju za navedeni iznos, povrjeđujući pravo prvokupa malih dioničara preuzeo je upravljanje Vodoprivredom, stoji u optužnici. 

Odustali od Ordulja pa tužili Raku

Optužnica je prvo pala na Županijskom sudu u Splitu, a potom i po žalbi Državnog odvjetništva na Vrhovnom sudu. U travnju 2017. godine postupak protiv Rake nepravomoćno je obustavilo vijeće splitskog suda. Zaključili su da provedene dokazne radnje ne daju dovoljan stupanj osnovane sumnje o počinjenju kaznenog djela i da nisu dostatne za potvrđivanje optužnice. Naime, Općinsko državno odvjetništvo u Splitu koju godinu ranije vodilo je istragu protiv Ordulja, a tada Rako nije bio osumnjičen. Postupak je obustavljen na traženje samog Državnog odvjetništva pa je vijeće splitskog suda zaključilo kako je optužnica protiv Rake pravno neutemeljena jer nije više moguće utvrđivati je li Ordulj kao glavni počinitelj ostvario biće kaznenog djela s obzirom da rješenje o obustavi postupka predstavlja presuđenu stvar pa nije moguće vođenje novog postupka protiv njega za isto kazneno djelo, a da ne dođe do povrede načela 'ne bis in idem'. Istaknuli su i kako nisu ponuđeni dokazi iz kojih bi proizlazilo da je Rako s Orduljem ostvario bilo kakav kontakt na temu otkupa dionica Vodoprivrede. 

Nema novih dokaza 

Vrhovni sud je, pak, dao za pravo splitskom sudu. Nema odgovornosti Joze Rake kao poticatelja s obzirom da nema novih dokaza na temelju kojih bi se postupanju Damira Ordulja dalo drugačije značenje u pogledu ostvarenja djela za koje ga se ranije teretilo, stoji u rješenju Vrhovnog suda. 

Podsjetili su i kako je Državno odvjetništvo početkom 2012. godine zaključilo da Ordulj nije počinio kazneno djelo za koje su ga teretili. Dvojica vještaka iznijeli su najprije suprotne tvrdnje, a onda su se usuglasili na ročištu pred istražnim sucem. Iz njihovog mišljenja proizlazi da su dionice malih dioničara prodane Cestaru u trenutku prodaje već bile isplaćene u cijelosti jer se ne može prenijeti pravo na dionice, već samo vlasništvo nad dionicama. Kod toga nije odlučan datum prodaje dionica, već dan stjecanja upisa na račun dioničara u tadašnjoj Središnjoj depozitarnoj agenciji. Naveli su kako nije nastupila šteta za Županiju jer joj je u cijelosti isplaćen novac ostvaren prodajom tog dijela portfelja, što je utvrđeno provedenim vještačenjima. 

Postupak protiv Ordulja se poveo nakon kaznene prijave malih dioničara Vodoprivrede, a tijekom istrage u nekoliko navrata se o svemu očitovala i sama Županija, odnosno tadašnji privremeni pročelnik Odjela za gospodarstvo Ivan Udovičić. U jednom od dopisa stoji da Splitsko-dalmatinska županija ustraje u zahtjevu za vođenje postupka te utvrđivanje odgovornosti odgovornih u Vodoprivredi zbog mogućeg postavljanja imovinsko-pravno zahtjeva ako se utvrdi odgovornost, odnosno, krivnja. Istragu je splitski sud nepravomoćno otvorio u svibnju 2011. godine, dok je Vrhovni sud potvrdio to rješenje u srpnju iste godine.   

Uz Ordulja samo još jedan kandidat pozvan na razgovor 

Ordulj je vrlo izgledan budući šef komunale Grada Splita. Na raspisani natječaj javio se kao jedan od petero kandidata. Četvero ih je pristupilo pismenom ispitu, a na razgovor su pozvani tek Ordulj i još jedan kandidat koji se u međuvremenu javio i za radno mjesto višeg savjetnika u Službi za izgradnju Grada Splita. 

Ordulj nije član HDZ-a, što će nesumnjivo produbiti već iskazano nezadovoljstvo u Sinjskoj odabirom nestranačkih kadrova koji su okružili gradonačelnika Oparu, a ukoliko uistinu i bude izabran za šefa komunale Grada Splita na tom će mjestu usko surađivati s Rakom i Cestarom, koji već tradicionalno održavaju gradske ceste. 

Vaša reakcija na temu