Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
FOTOGALERIJA Čatrnje i lokve - kameni izvori života u fokusu splitske izložbe

FOTOGALERIJA Čatrnje i lokve - kameni izvori života u fokusu splitske izložbe

Otvorena je u Etnografskom muzeju

U Etnografskom muzeju Split otvorena je izložba 'Kap po kap - Čatrnje i lokve: čuvarice vode u dolini Neretve', autorice Maje Alujević, muzejske savjetnice Etnografskog muzeja.

Otvorenje izložbe upotpunjeno je izvedbom KUD-a Ploče iz Ploča, koji su izveli odabrane pjesme i plesove iz neretvanskog kraja.

Etnografski muzej Split ovom izložbom donosi priču o čatrnjama (nakapnicama) i lokvama - kamenim spremnicima za vodu koji su stoljećima omogućavali opstanak života u surovim krškim predjelima.

Izložba je nastala u suradnji s Markicom Vuicom iz Metkovića, voditeljem udruge Baštinik, koji već niz godina predano istražuje i dokumentira napuštene čatrnje i lokve na području doline Neretve.

'Fotografije napuštenih, oštećenih i u korov zaraslih elemenata povezanih s vodnim resursima ilustriraju nam koliko se život na ovom području promijenio. Bili su izvor života i imali višestruku funkciju te su tijekom stoljeća omogućavali čovjekov opstanak na kršu.

U vremenu ubrzanih promjena, depopulacije, zaborava i nestanka lokalnih znanja sve se više prepoznaje potreba za očuvanjem tradicijske kamene baštine.

Izložbom o neretvanskim čatrnjama i lokvama Etnografski muzej Split nastavlja praksu predstavljanja elemenata tradicijskog graditeljstva krškoga krajolika. Cilj joj je široj javnosti približiti značenje ovih naizgled skromnih, ali funkcionalno savršenih građevina te potaknuti na njihovu zaštitu, obnovu i dublje razumijevanje baštine koja je oblikovala svakodnevicu ranijih generacija', napisano je u katalogu.

Vaša reakcija na temu