Splitska osnovna škola Blatine - Škrape postala je mjesto obrazovanja i dodatne edukacije ne samo djece, već i odraslih – roditelja i školskih djelatnika.
Predavanje o nasilju održao je doc. dr. sc. Toni Maglica sa Filozofskog fakulteta u Splitu, a organizirano je u suradnji s Vijećem roditelja škole. Cilj predavanja bilo je osvješćivanje roditelja i nastavnika o važnosti prevencije i reakcije na nasilje. Pozvani stručnjak ukazao je na sveprisutan problem vršnjačkog nasilja, koji postaje sve ozbiljniji izazov za obrazovne institucije.
'Prisutni su imali priliku upoznati se s različitim oblicima nasilja: fizičko, psihičko, emocionalno, verbalno, ekonomsko, vršnjačko, obiteljsko, seksualno, spolno uvjetovano nasilje, elektroničko nasilje (cyber bullying) te zlostavljanje na radnom mjestu (mobbing). Predavač je napomenuo kako sudionici u nasilju nisu samo nasilnik i žrtva, već i promatrači nasilja. Odgovor na pitanje kako netko postaje nasilnik vrlo je kompleksan jer ovisi o složenom odnosu bioloških, psiholoških i društvenih čimbenika. Na biološke čimbenike mi ne možemo puno utjecati, ali na psihološke i društvene možemo i moramo! Dakle, odgovornost za suzbijanje nasilja je na svima, od pojedinca, obitelji, odgojno – obrazovnih institucija, državnih institucija, medija i društvenih mreža', kaže ravnateljica, prof. Nives Ruščić.
Svaki navedeni sudionik prozvan je s apelom za promjenu te je potrebno da svi surađuju u cilju stvaranja sigurnog okruženja. Škole su nositelji odgovornosti za stvaranje pozitivnog ozračja koje rezultira boljim mentalnim zdravljem svih sudionika odgojno – obrazovnog procesa: djelatnika škole, učenika i njihovih roditelja. Za navedeno je neophodna suradnja roditelja i škole te je ključna strategija međusobni dijalog jer 'igramo na istoj strani', a u svrhu kvalitetnog odgoja i obrazovanja djece i mladih.
'Predavanje je bilo izuzetno korisno za sve sudionike, ostavljajući snažnu poruku o važnosti zajedničkog djelovanja i odgovornosti svih nas u borbi protiv nasilja. Potaknuti društvenim zbivanjima, ovim predavanjem je istaknuta potreba o promjeni svakog pojednica, a potom i većeg dijela društva – sve dok ne budemo gledali u svjetliju budućnost!', ističe ravnateljica.