Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Nikola Brboleža OTVORENE SU RAZNE TEME Ivica Puljak sudjelovao u ručku s poduzetnicima, postavljali su mu brojna pitanja

OTVORENE SU RAZNE TEME Ivica Puljak sudjelovao u ručku s poduzetnicima, postavljali su mu brojna pitanja

'Naš glavni forte je na rasterećenju troškova rada', kazali su iz Hrvatske udruge poslodavaca

Nakon 20 godina i održanih 65 radnih ručaka s poduzetnicima u Zagrebu, Hrvatska udruga poslodavaca krenula je s organizacijom radnih ručkova u drugim velikim gradovima, a prvo takvo događanje je u Splitu.

- Sve je više tema za poduzetnike koje se trebaju rješavati na lokalnoj razini, počevši od najeklatantnije, a to je porez na dohodak koji zamjenjuje prirez. Treba o tome razgovarati i trebamo vidjeti kako gradovi mogu postati konkurentnije okruženje za poduzetnike - rekao je Petar Šimić, predsjednik Udruge malih i srednjih poduzetnika i član izvršnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca. Smatra da je Grad Split u tom konkretnom primjeru iskoračio prema poduzetnicima, jer nije povećao porez na dohodak, ali ima tu još puno prostora za razvoj.

- Naš glavni forte je na rasterećenju troškova rada, želimo u svakom gradu i Hrvatskoj imati što manji državni ugriz u bruto 2 troškovima rada svakog čovjeka, jer želimo da što više ostane našim radnicima. Jedna od tema koje obrađujemo je infrastruktura, promet, komunalije, područje u kojem Grad ima velike izazove te želimo saznati pogled gradonačelnika i smjer u kojem razmišlja. Tu su i neiskorišteni potencijali, tako da nas zanima zašto Split ne može biti luka za megajahte, pogotovo tijekom zime, kao i koji je plan s područjem od Duilova do Stobreča, hoće li se tamo razvijati takvi sadržaju. Zanima nas i hoće li se u Split vratiti nautički sajam, gdje su stari i novi projekti koji bi Split mogli oživjeti, tako da kroz cijelu godinu egzistira dobar i poduzetnički život - nabrajao je Šimić, a dotaknuli su se ekonomske i socijalne teme koja muči cijelu Hrvatsku, a najeklatantnija je za Split - apartmanizacija i skupi stanovi te nemogućnost mladih obitelji da se stambeno zbrinu.

Kroz razgovor se istaknulo kako je krajnji cilj gradske uprave, poduzetnika i građana isti: efikasnija i kvalitetnija uprava, stabilno poslovno okruženje, povećanje kvalitete života u gradu, te na koncu pravednije društvo.

To su neke od tema koje je gradonačelnik Splita Ivica Puljak obuhvatio u svojem izlaganju nakon kojeg je uslijedila rasprava i druženje uz ručak.

- Na izlaganju su predstavljeni gradski projekti i podsjetili smo da je Grad Split pokrenuo najveći investicijski ciklus u povijesti grada koji realiziramo zajedno s poduzetnicima. Vratili smo sve dugove koje smo imali kada smo zatekli grad, račune plaćamo na vrijeme i poduzetnici su nam partneri i grad želimo razvijati s njima - rekao je splitski gradonačelnik. Što se tiče apartmanizacije i preskupog stanovanja, podsjetio je da su u gradskoj upravi osnovali poseban odsjek koji se bavi samo time.

- To je problem kojim se bavimo dugo godina, ali je on takav da se može riješiti jedino sudjelovanjem države. Neki dan smo bili u Luxembourgu na razgovoru s predstavnicima Europske investicijske banke, a to je i njihov zaključak da se država mora aktivno uključiti s obzirom na pronalazak najboljeg financijskog modela kroz koji se onda može napraviti nekoliko tisuća stanova za dugoročni najam, jer par stotina stanova neće riješiti taj problem. U razgovorima smo s ministarstvima i državom, a vidim da se svi slažemo da je to najveći problem koji još nismo riješili, ali ćemo ga rješavati u narednim godinama - podvukao je Puljak. Stvaranje pozitivnog gospodarskog okruženja, osim na Vladi RH, smatraju poduzetnici, još više leži na jedinicama lokalne samouprave jer su upravo one te koje stvaraju okolnosti koje su im potrebne da stvaraju nove poslove, otvaraju nova radna mjesta i dižu plaće.

- Kada poduzetnik kreira nekakav poslovni model, ulaže ili razmišlja o ulaganju u nekakvu sredinu, lokalna scena mu je najvažnija za donošenje odluke o samoj investiciji. U tom smislu je jedinica lokalne samouprave jedan od najvažnijih faktora koje mogu doprinijeti stvaranju bolje poduzetničke okoline i koji mogu potaknuti razvoj. Poanta priče je da u sinergiji Vlade, jedinica lokalne samouprave i poduzetnika kreiramo kvalitetno i pozitivno okruženje koje će omogućiti rast i razvoj lokalnih jedinica - zaključila je Irena Weber, glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca. 

Ovo je 66. radni ručak kojeg organiziraju, ali i drugi koji se održava s gradonačelnicima velikih gradova. Prvi je bio u Zagrebu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, potom u Splitu i nastavljaju dalje s Osijekom i Rijekom.

Vaša reakcija na temu