Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Pokrenuta online peticija 'Apel podrške Anti Tomiću - Ne u našem gradu'

Pokrenuta online peticija 'Apel podrške Anti Tomiću - Ne u našem gradu'

Teško je naći bitnu sadržajnu razliku između optužbi ministra kulture koji je gotovo kompletnu kulturnu scenu proglasio kao agitpropovsku i neojugoslavensku i onoga što su napadači poručili

Pokrenuta je online peticija pod nazivom 'Apel podrške Anti Tomiću - Ne u našem gradu', kojom se osuđuje nedavni napad na splitskog pisca i novinara.

Pismo solidarnosti s Tomićem potpisuju Dragan Markovina, Eugen Jakovčić, Jurica Pavičić, Vladimir Matijanić, Olja Savičević Ivančević, Viktor Ivančić, Heni Erceg, Damir Pilić, Marinko Biškić, Milan Pleština, Milivoj Beader, Siniša Labrović, Lana Barić, Mirjana Kučer, Mira Lorger, Ivica Profaca, Dražen Čulić, Nebojša Lujanović, Senka Bulić, Predrag Lucić, Dražen Lalić, Suzana Kunac, Mašenjka BačićMario Lipovac.

Prenosimo ga u cijelosti.

Ne u našem gradu

Divljački napad na pisca i novinara Antu Tomića, koji je završio s jednim hospitaliziranim čovjekom i još jednom civilizacijskom sramotom koja se odvila u Splitu, pored toga što predstavlja posljedicu atmosfere koja se u društvu sustavno uzgaja, još jednom je ukazao na sramotni nedostatak građanske svijesti. Teško se oteti dojmu da je radikalizam ulične desnice, koja već dugi niz godina po splitskim zidovima na najprizemnijem načine ismijava i vrijeđa gotovo sve bolje splitske pisce i kolumniste, danas usklađen s vizijom društva kakvo nudi dobar dio aktualne vlasti. Stoga je teško naći bitnu sadržajnu razliku između optužbi ministra kulture koji je gotovo kompletnu kulturnu scenu proglasio kao agitpropovsku i neojugoslavensku i onoga što su aktualni napadači na Tomića upućivali napadnutom. Imajući u vidu da takva usklađenost stavova, u kombinaciji s još uvijek neriješenim slučajem prvog napada na Tomića i činjenicom da se na taj prvi napad gotovo nitko iz političkog života grada i javnih institucija nije oglasio samo proizvodi situaciju u kojoj će se poduzimanje ovakvih napada smatrati bezopasnim, osjećamo građansku i intelektualnu dužnost da na ovakve ispade reagiramo. Čineći to želimo pružiti podršku slobodi javne riječi, imenovati nasilje iz mržnje svojim imenom i tražiti takvo sudsko tretiranje ovog poteza, poručiti da je takva vrsta nasilja u našem gradu nedopustiva i na koncu pružiti podršku jednom od najboljih hrvatskih pisaca i čovjeku koji je ostao sam pred bezumljem.  

Vaša reakcija na temu