Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Politički analitičar Jerko Trogrlić komentira veliku koaliciju koja okuplja Grbina, Čačića, Beljaka, Puljka…

Politički analitičar Jerko Trogrlić komentira veliku koaliciju koja okuplja Grbina, Čačića, Beljaka, Puljka…

'To je društvo koje je teško zamisliti da zajedno i koordinirano djeluje, a baš to će im biti najveći izazov'

Politička scena je nedvojbeno uzdrmana jučerašnjom objavom o stvaranju koalicije - Za bolju Hrvatsku.

Vijest o velikom ujedinjenu jučer je obznanio šef SDP-a Peđa Grbin. Uz njega su pred novinare stali predstavnici Fokusa (Davor Nađi), IDS-a (Dalibor Paus), PGS-a (Darijo Vasilić), Reformista (Radimir Čačić), Radničke fronte (Denis Geto), Stranke s imenom i prezimenom (Dalija Orešković), Glasa (Anka Mrak Taritaš), HSS-a (Krešo Beljak) te Centra (Ivica Puljak). Ukupno deset političkih stranaka. Uz to se spominje i točkasta koalicija s Možemo! u određenim izbornim jedinicama.

Vijest nisu najbolje dočekali pojedini političari, ali ni članovi SDP-a, stranke koja predvodi koaliciju. Ponajprije splitska organizacija u kojoj su smješteni jedni od najvećih kritičara Puljka. Neki od njih su bez susprezanja otkrili da su za višestranačko ujedinjenje doznali iz medija dok je Gradski odbor SDP-a s Bačvica najavio i organiziranje referenduma na kojem bi članovi glasali o takvoj suradnji.

O koaliciji Peđe Grbina, Radimira Čačića, Kreše Beljaka, Dalije Orešković, Ivice Puljka i ostalih aktera, razgovarali smo s političkim analitičarem Jerkom Trogrlićem

- Velika koalicija je nešto što se posljednjih godinu dana nameće kao nužnost za opoziciju, ako želi smijeniti HDZ s obzirom na rejtinge i trendove, tako da ona nije neobična u tom smislu. Međutim, ta koalicija se uvijek promatrala kroz prizmu zajedničkog nastupa SDP-a i  Možemo!, te pojedinih ostalih stranaka. Kada je Možemo! više puta nedvosmisleno reklo kako nije za takvu koaliciju, Grbin nije imao drugog izbora nego čekati trenutak da ponovno napravi koaliciju, iako bez najvećeg koalicijskog partnera. Grbin je uzeo sve što mu je dostupno od centra pa nalijevo. Slika od jučer govori više od tisuću riječi -  uvodno je rekao Trogrlić. 

Lica koja su se okupila na jučerašnjoj konferenciji za medije ne mogu skriti značajne razlike, što otvara mnoga pitanja o budućnosti takve koalicije.

- U Hrvatskoj smo imali koalicijske vlade, a zadnja takva, koju je predvodio SDP, imala je šest partnera i rezultirala je sporim odlučivanjem. Sad zamislimo onakve partnere kakve smo jučer vidjeli na fotografiji da zajedno upravljaju. To izgleda dosta izazovno. Bit će jako važno kako će se ponašati u periodu do samih izbora, da bi uopće pokazali da su sposobni koordinirano djelovati čak i kao opozicija u kampanji - naglasio je naš sugovornik

Nema dvojbe da velika koalicija ima smisla, navodi, jer sam SDP s Grbinom ne može odgovoriti Andreju Plenkoviću. Spašavajući svoju poziciju, kao i poziciju opozicije da uopće ugrozi HDZ na predstojećim izborima, Grbin se odlučio za 'brak' kakav smo jučer imali priliku prvi put vidjeti.

No, već smo spomenuli kako njegovu odluku nisu najbolje prihvatili pojedini SDP-ovci, a tek im slijedi sjednica Predsjedništva i pitanje je kako će takva koalicija proći u njihovim stranačkim tijelima.

- Takve koalicije su iz stranačkih interesa uvijek bolje rješenje za male stranke i manje partnere, jer kroz njih istrguju nešto što sami ne bi mogli ostvarit. Tako će dobiti sigurna prolazna mjesta kojih će se SDP morati odreći. Mnogi će se ukrcati na taj vlak kroz priču ujedinjene oporbe koja je pokret protiv HDZ-a - prokomentirao je politički analitičar iz Splita. 

No, vijest o ujedinjenju na trenutak je zasjenila očigledna svjetonazorska razlika čelnika stranaka koji su se jučer zajedno pojavili na konferenciji za medije.

- Kada vidite na istoj fotografiji Ivicu Puljka i Daliju Orešković koji međusobno ne mogu komunicirati, pa Čačića i Beljaka koji baš nemaju veze s njima, uz to i Radničku frontu… To je društvo koje je teško zamisliti da zajedno i koordinirano djeluje, a to će im biti najveći izazov - ponovio je Trogrlić. 

Koalicija će u najavljenom sastavu izaći na izbore u šest izbornih jedinica, a u preostale četiri (četvrtoj, petoj, sedmoj i devetoj) izaći će kompletna ljevica i centar uključujući Možemo!. Stranka Možemo! se, dodaje analitičar, u toj priči postavila tako što su im se pridružili u izbornim jedinicama gdje im to odgovara, a tamo gdje smatraju da imaju veće šanse idu samostalno.

- Grbin nema taj luksuz, prihvaća svih i svugdje sa slikom velikog opozicijskog lidera koji je uspio okupiti stranke pa kakve god one bile i kakvi njihovi potencijali jesu - naglasio je Trogrlić. 

Posebno nas je zanimao njegov komentar na situaciju u splitskom SDP-u koji je momentalno pokazao veliki otpor takvoj suradnji na nacionalnoj razini.

-  Nije čudno što tako reagiraju, jer su oni u Splitu u najgorim mogućim odnosima s Puljkom, kao i Dalija Orešković u Zagrebu. Bit će zanimljivo vidjeti kako će reagirati drugi SDP-ovci iz te županije, pogotovo oni čiji je ulazak u Sabor time ugrožen. Ako je SDP u Splitu mogao računati na dva ili tri mjesta, a sada na to mjesto uđe Centar, to će unijeti sukob i nered u splitsku podružnicu, ali i u čitavu izbornu jedinicu. Iskreno, mislim da bi i SDP-u bila mudrija točkasta koalicija, ali očito Grbin ne želi riskirati ili o tome još uvijek nisu razgovarali - smatra naš sugovornik.

Postoje dvije priče koje se kriju iza koalicije ambicioznog naziva 'Za bolju Hrvatsku'. Prva je priča prezentirana javnosti već tijekom velikog prosvjeda u Zagrebu, a to je da se ide na rušenje HDZ pod svaku cijenu.

- Tu priču pokušavaju predstaviti svojim potencijalnim biračima. Poručuju im da su razlike ostavili po strani, kako nema veze što se ne vole i što nisu isti, ali smatraju da su manje zlo nego HDZ. Međutim, iza toga može stajati i vrlo jednostavna matematička pragmatika. Ako su na rubu prelaska izbornog praga - a male stranke i mali partneri su ispod praga ili na rubu - ulaskom u koaliciju osiguravaju sigurna mjesta i svoj parlamentarni status. Osim toga, percepcijski su se osigurali od neuspjeha na izborima, jer nije onda lista Kreše Beljaka ili Centra Ivice Puljka dobila loš rezultat, već je potencijalni neuspjeh napravila čitava koalicijska lista u kojoj se neće tek tako moći pronaći tko je kriv za taj neuspjeh - navodi Trogrlić.

U kontekstu Puljka, dodao je, čak i neuspjeh koalicije mu ne bi nanio veliku štetu na predstojećim lokalnim izborima, za koje pretpostavlja da su mu ipak u fokusu.

Zanimljiva je i brzina reakcije kojom su novi partneri javnosti objavili odluku o stvaranju koalicije. No, učinili su to bez puno detalja i bez onoga što je najvažnije u koaliciji i koalicijskim pregovorima, ma koliko se svi pravili da nije tako, a to su prolazna mjesta.

- Oni taj dio posla nisu obavili. Kada krenu bit će to za njih prvi izazov u kojem će pokazati mogu li zajedno izaći na izbore. Ne govorimo o resorima i ministarskim pozicijama, već o listama za Sabor gdje će oni morati dokazati da se mogu dogovoriti oko toga, a tek onda možemo pričati o svjetonazorskim i programskim razlikama - naglasio je Jerko Trogrlić.

Jasno je da ih u ovom trenutku spaja nezadovoljstvo HDZ-om, ali u zraku ostaje visjeti pitanje mogu li okupljene stranke pokazati da su sposobni zajedno izaći na izbore i može li Grbin biti autoritet ostalih deset čelnika stranaka. 

- Nije to lako, ne bi bilo lako bilo kome. Andrej Plenković isto ima koalicijsku Vladu, ali je on s brojem HDZ-ovih mandata i sa svojim načinom upravljanja dosta čvrst senior partner u toj koaliciji. Jasno daje do znanja partnerima (osim manjinama) da može i bez njih, koliko god da ih poštuje. Grbin nije u toj poziciji, njemu je u ovom braku svaki koalicijski partner zlata vrijedan, a to će biti izazov kada se krenu dogovarati ulazna mjesta za Sabor - zaključio je naš sugovornik.

Vaša reakcija na temu