Dok se države još uvijek ne mogu dogovoriti hoće li ukinuti pomicanje kazaljki sata niti koje će vrijeme postati standardno, u nedjelju, 30. ožujka, ponovno pomičemo sat. Kazaljke ćete morati pomaknuti s 2:00 na 3:00 sata, što će vas sigurno učiniti umornijima, a vjerojatno će taj umor trajati i nekoliko dana nakon toga. Pomicanje sata može imati značajan utjecaj na ljudski organizam, jer ometa naš biološki ritam, poznat kao cirkadijalni ritam, koji je usklađen s prirodnim svjetlom i tamom. Ova promjena može izazvati poteškoće sa spavanjem jer tijelo mora prilagoditi svoje unutarnje satove novom vremenu, a to se posebno može odraziti na vašu sposobnost vožnje. Osim toga, potrebno se prilagoditi i zakonskim obavezama na cesti, kao i obratiti pažnju na vašeg limenog ljubimca i njegove potrebe u toplijim okolnostima. Osiguraj.me donosi najvažnije promjene koje se odnose i na vozače i na automobile.
Koje su najvažnije promjene za vozače?
Prvo što svim vozačima pada na pamet, je promjena korištenja dnevnih svjetala. Iako većina automobila ima automatsko paljenje svjetla, važno je koristiti ih sukladno zakonu, što znači da više neće biti obveza paljenja dnevnih svjetala. Službeno, ta obveza prestaje 31. ožujka, tako da još sutra morate imati upaljena svjetla. Naravno, ne morate se strogo držati tih preporuka ako uvjeti na cesti traže njihovo korištenje.
Druga velika promjena se odnosi na zamjenu zimskih guma u ljetne, osim ako u području gdje živite treba pričekati toplije vrijeme. Ova promjena nema veze s pomicanjem sata, već sa zakonom koji kaže da zimske gume morate obavezno imati do 15. travnja, ako živite na području gdje su zimske gume bile obavezne. Ništa vam se neće dogoditi ako ih zadržite malo dulje, ali ljetne gume najbolje rade kada su temperature konstantno iznad 7 °C. Ispod toga, zimske gume pružaju bolje prianjanje.
Ako čekate predugo, zimske gume se brže troše na toplom asfaltu, povećavaju potrošnju goriva i smanjuju stabilnost. Idealno je zamijeniti ih u rano proljeće. Ako se temperature i dalje povremeno spuštaju ispod 7 °C, pričekajte još malo s promjenom. Prilikom kupnje ljetnih guma ne treba štedjeti, jer i one mogu biti korištene za vrijeme velikih kiša pa bi bilo dobro uzeti one koje imaju dobro prianjanje u kišnim uvjetima.
Kako očistiti automobil nakon zime?
Čišćenje podvozja: Ako ste vozili vaš automobil na cestama na kojima je bilo soli ili puno blata, razmislite o detaljnom pranju podvozja. To bi podrazumijevalo podizanje automobila, ali ako to ne možete, svakako pokušajte što bolje to učiniti sami ili ga odvezite negdje gdje bi mehaničar to mogao učiniti za vas. Prije svega, operite s jakim mlazom vode, idealno s miniwashem pod tlakom. Nakon pranja samom vodom, nanesite četkom šampon za pranje podvozja, a na tržištu je moguće naći i šampone koji su posebno namijenjeni za bolje rastapanje soli. Ostavite da djeluje i isperite dobro vodom. Kada se vozilo potpuno osušilo, nanesite premaz za zaštitu od korozije.
Dok čistite podvozje, obratite pažnju na moguće znakove oštećenja, hrđe ili drugih problema, kao što su neispravne cijevi ili spojevi. Ako primijetite bilo kakve ozbiljne probleme, najbolje je posjetiti servis.
Imajte ovo posebno na umu ako namjeravate prodati svoj automobil a živite u kontinentalnom dijelu Hrvatske, jer to je jedna od prvih stvari koju kupci pregledaju.
Mijenjanje filtera od klime: Filter klime, također poznat kao kabinski filter, vrlo je važan za kvalitetu zraka u vašem vozilu. On sprječava ulazak prašine, peludi, nečistoća i drugih zagađivača u unutrašnjost automobila, čime poboljšava kvalitetu zraka u kabini i omogućava učinkovito funkcioniranje klima uređaja. Redovita zamjena ili čišćenje ovog filtera pomaže u održavanju udobnosti vožnje i sprječava potencijalne probleme sa sustavom ventilacije.
Preporučuje se da filter klime zamijenite svakih 15.000 do 20.000 kilometara ili barem jednom godišnje. Idealno bi bilo obaviti zamjenu prije početka ljeta i zime, kada klima uređaj i grijanje u autu postaju najviše korišteni. Ovo posebno vrijedi za alergičare kako bi spriječili nakupljanje peludi i otežano disanje za vrijeme vožnje. Ako primijetite da klima ne hladi dovoljno, možda treba nadopunu rashladnog plina.
Napomena: Osim filtera klime, provjerite i tekućinu za hlađenje motora kako biste izbjegli njegovo pregrijavanje.
Povećan broj biciklista i motora na cestama
S dolaskom proljeća, dulji dani i toplije vrijeme donose i povećanje broja biciklista i motorista na cestama. Kako se priroda budi, mnogi ljudi koriste povoljnije vremenske uvjete za vožnju biciklom ili motociklom, bilo zbog rekreacije, prijevoza do posla ili uživanja u vožnji. Ovo razdoblje također znači da će se cestama kretati veći broj vozila svih vrsta, što može povećati rizik od nesreća, posebice ako se vozači ne pridržavaju svih sigurnosnih mjera. S obzirom na to da su biciklisti i motociklisti osjetljiviji na nesreće, važno je pridržavati se pravila i poštovati sve sudionike u prometu kako bi svi bili sigurni na cesti. Naravno, i oni moraju preuzeti odgovornost korištenjem kaciga, pravilnim i pravovremenim signaliziranjem promjene smjera kretanja, ali ipak je vozač automobila taj koji mora biti na pojačanom oprezu.
Ako istječe osiguranje vašeg motocikla, posjetite Osiguraj.me i saznajte u svega par klikova cijenu nove police obveznog osiguranja za motore, ali i mogućnosti dodatnih pokrića i asistencije u slučaju nesreće. Iskoristite taj dodatni proljetni sat negdje na otvorenom, a osiguranje prepustite nama!