Kada pričamo o Europskoj uniji, jedna od prvih asocijacija zasigurno su Europski fondovi. Prema posljednjim dostupnim podacima iz 2019. godine, prosjek Europske unije je 77 % iskorištenosti sredstava iz EU fondova, dok je Hrvatska još ispod tog prosjeka.
U Hrvatskoj je najveći dio novca iz EU fondova otišao u poljoprivredu i promet, a u programskom razdoblju od 2021. do 2027. godine, Hrvatskoj je za provođenje kohezijske politike dodijeljeno 12,68 milijardi eura, dok je kroz Next Generation EU dostupno 9,4 milijardi eura.
Ono što najviše nedostaje su stručne osobe, a korist koje voditelji pripreme i provedbe EU projekata donose u svoju radnu zajednicu su nemjerljivi. Oni koji su već godinama svjedoci isplativosti ulaganja u kompetencije svog kadra iz područja EU fondova su odgojno-obrazovne institucije.
Splitsko-dalmatinska županija u posljednje četiri godine ugovorila je više od 5 milijardi kuna iz EU fondova, a jedan od primjera pozitivne prakse je Obrtna tehnička škola u Splitu koja je imenovana kao regionalni centar kompetentnosti u strukovnom obrazovanju za sektor elektrotehnike i računalstva. Ciljevi projekta su usmjereni na unapređenje kvalitete cjelokupnoga sustava odgoja i obrazovanja i znanosti, kao i poboljšanje njegove učinkovitosti te usklađenosti s potrebama na tržištu rada.
Jedan od partnera na ovom projektu je i Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije koji već godinama prati moderne trendove iz ključnih industrija, a njegovi zaposlenici su svjesni važnosti koje upravljanje EU projektima donosi institucijama, ali i zajednici u cjelini, što i sami mogu potvrditi brojnim uspješno provedenim projektima.
Zato su pokrenuli drugi ciklus Programa usavršavanja za voditelje pripreme i provedbe EU projekata, koji je namijenjen odgojno-obrazovnim djelatnicima. Ciljevi programa su omogućiti odgojno-obrazovnim institucijama unaprjeđivanje nastavnih programa, osigurati inovativni pristup radu s učenicima te podići kapacitet polaznika za samostalnu pripremu i provedbu projekata financiranih iz sredstava Europske unije.
Posjedovanje relevantnih znanja iz područja projektnog planiranja, izrade projektne prijave, upravljanja provedbom projekata EU te evaluacija i izvještavanje na projektu, ključno je za unapređenje odgojno-obrazovnog sustava. Zato je Program usavršavanja za poslove voditelja pripreme i provedbe EU projekata idealan za nastavno osoblje koje ima ideje kako unaprijediti nastavne programe i školske aktivnosti. Dodatne informacije o usavršavanju te prijavi dostupne su na linku https://bit.ly/Usavršavanje_voditelj_projekata.